https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_02f5873dd860b278df4b12a2a_o.jpg
Xəbər verdiyimiz kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova "Böyük iyirmilik" ölkələrinin (G20) Parlament Sədrlərinin 8-ci Sammitində iştirak etmək məqsədilə İndoneziyanın paytaxtı Cakarta şəhərində işgüzar səfərdədir. Oktyabrın 6-da sammitin açılış mərasimi keçirilib.
Milli Məclisin sədri sammitdə "Ərzaq və enerji təhlükəsizliyi, iqtisadi çağırışlar" mövzusunda çıxış edib. Spiker çıxışında belə tədbirlərin qlobal həmrəyliyin, əməkdaşlığın və çoxtərəfliliyin inkişafına böyük töhfə verdiyini söyləyib, hamımızı narahat edən məsələlərin müzakirəsində parlamentarilərin fəal iştirakı üçün vacib olduğunu qeyd edib.
Milli Məclisin sədri deyib ki, müasir dövrdə bəşəriyyət mürəkkəb və bir-biri ilə əlaqəli olan problemlərlə üzləşir. COVID-19-un mənfi təsirləri, iqtisadi sahədəki çətinliklər onsuz da mürəkkəb olan digər çağırışları daha da kəskinləşdirib. Xüsusilə, ərzaq və enerji təhlükəsizliyi əksər ölkələr üçün prioritet məsələyə çevrilib. Beynəlxalq ictimaiyyət təcili, lakin qısamüddətli tədbirlər görməklə vəziyyətə cavab verməyə çalışır. Spiker deyib ki, davamlı bərpaya nail olmaq üçün daha sistemli, sabit və uzunmüddətli yanaşmalar tətbiq edilməlidir. Sahibə Qafarova bu mənada Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin əhəmiyyətinə diqqət çəkib. Spikerin sözlərinə görə, onların ümumi platforma kimi rolu birgə fəaliyyət və kollektiv səylərlə daha da genişləndirilə, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsinə beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlıq müsbət təsir göstərə bilər.
Spiker Sahibə Qafarova milli hökumətlərlə yanaşı, parlamentlərin də bu prosesdə iştirakına diqqəti cəlb edib. O deyib ki, qanunvericilik, büdcə tərtibatı və nəzarət sahələrində, xüsusilə də qabaqcıl təcrübənin mübadiləsi baxımından parlament əməkdaşlığının təkmilləşdirilməsi üçün imkanlar mövcuddur. Eyni zamanda, parlamentlərimizin müvafiq komitələri arasında əməkdaşlıq bizim birgə işimizi daha da dərinləşdirəcək, onu daha konkret və nəticəyönümlü edəcək.
Milli Məclisin sədri çıxışında vurğulayıb ki, dünyanın heç bir ölkəsi ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı çağırışdan sığortalanmayıb. Bu mənada kənd təsərrüfatının inkişafı, özünü əsas ərzaq məhsulları ilə təmin etmək səviyyəsinin yüksəldilməsi dövrün tələbidir. Bugünkü iqtisadi çağırışlar fonunda kənd təsərrüfatına sərmayə qoymaq, özəl sektoru dəstəkləmək COVİD-dən sonrakı bərpa baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Kənd təsərrüfatı məşğulluq baxımından da əhəmiyyətli bir sferadır. Onun sözlərinə görə, aqrar sektora dövlət dəstəyi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi büdcə tərtibi prosesində parlament-hökumət əməkdaşlığının əsas diqqət mərkəzində olmalıdır.
Azərbaycanda bu sahədə görülən işlər barədə məlumat verən sədr Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, ölkəmizdə dövlət investisiyaları, subsidiyalar, fermerlərin vergidən azad edilməsi və güzəştli kreditlər kimi tədbirlər ərzaq məhsullarının istehsalının artırılması ilə bağlı nəzərəçarpacaq nəticələr əldə etməyə imkan verib. O, Azərbaycan parlamentinin də qida təhlükəsizliyinin təmini istiqamətində lazımi hüquqi addımlar atdığını, cari ilin may ayında bu sahənin hüquqi tənzimlənməsi ilə bağlı yeni qanun qəbul etdiyini bildirib.
Çıxışına davam edən Milli Məclisin sədri deyib ki, enerji təhlükəsizliyi də beynəlxalq gündəmin əsas çağırışlarından biridir. Neft və qaz istehsalçısı olan Azərbaycan öz enerji təhlükəsizliyini tam təmin edib və tərəfdaşlarının enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində də mühüm rol oynayır. On ildən artıqdır ki, Azərbaycan beynəlxalq bazarların etibarlı neft və qaz tədarükçüsüdür. Ölkəmizin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən enerji layihələri, məsələn, Xəzər dənizini Qara dəniz və Aralıq dənizi ilə birləşdirən neft kəmərləri və Azərbaycan qazını Avropaya çatdıran Cənub Qaz Dəhlizi regionun və Avropanın enerji xəritəsini tamamilə dəyişib. Onun sözlərinə görə, Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında 2022-ci ilin iyulunda imzalanmış enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu Azərbaycanın Avropanın və digər ölkələrin enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfənin daha bir nümunəsidir. Alternativ və bərpa olunan enerjinin inkişafı da enerji gündəmimizdə mühüm yer tutur. Yaşıl texnologiyalardan istifadə ətraf mühitin mühafizəsini təmin etməklə yanaşı, həm də yeni iqtisadi perspektivlər yaradacaq. Spiker deyib ki, bu, davamlı inkişafın bütün ölçülərinə müsbət təsir göstərəcək.
Milli Məclisin sədri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb ki, Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər yeni sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının beş prioritet sahəsindən biri təmiz ətraf mühit və yaşıl inkişafdır. Bu gün ölkəmizdə günəş və külək elektrik stansiyası layihələri həyata keçirilir. Hazırda ölkəmizin ümumi enerji tutumunda bərpa olunan mənbələrin payı 17 faiz təşkil edir. Hədəf 2030-cu ilə qədər bu rəqəmin 30 faizə çatdırılmasıdır.
2020-ci ildə Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın davam edən işğaldan azad edilməsinin ölkəmizin ərzaq və enerji təhlükəsizliyi baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, bu ərazilərin kənd təsərrüfatı və bərpa olunan enerji potensialı böyükdür. O, təəssüflə vurğulayıb ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərin ekosistemi, meşələri, biomüxtəlifliyi, su ehtiyatları işğalın dağıdıcı təsirlərinə məruz qalıb. Ermənistanın çoxlu sayda mina basdırması bu torpaqlarda aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinə ciddi maneçilik törədir. Mina partlayışları nəticəsində 250-yə yaxın mülki şəxs və hərbçi həlak olub və yaralanıb. Buna baxmayaraq, Azərbaycan kənd təsərrüfatı və bərpa olunan enerji layihələri ilə bu ərazilərin inkişafını davam etdirir. Azad edilmiş ərazilər “yaşıl enerji” zonası elan edilib və burada "ağıllı kənd" və "ağıllı şəhər" konsepsiyası əsasında geniş yenidənqurma işləri həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_02f5873dd860b278df4b12a2a_o.jpg
We have reported that Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova is now in Jakarta on a working trip to take part in the 8th summit of the G20 countries’ parliaments (P20). The P20 summit’s opening ceremony took place on 6 October.
The Chair of the Milli Majlis spoke at the assembly about food and energy security as well as about economic challenges. She underscored the tremendous contribution that the gatherings like the current one brought to the cause of reinforcing global solidarity, co-operation and multilateralism, and stressed the need in parliaments’ active approach to the discussion of the subjects of universal concern.
The humankind is facing the complex and interlinked problems in the modern age. The adverse consequences of COVID-19 and economic complications are aggravating the other challenges that are difficult to handle as it is. Especially, energy security and food security have come to top the agendas of many countries. The international community is attempting to respond to the situation with urgent but short-term arrangements whereas systemic and more stable and longer-term approaches should rather be used in order that sustainable restoration is attained, in the opinion of Sahiba Gafarova who, in this relation, touched on the importance of the Sustainable Development Goals. The said approaches’ position as an all-embracing platform could bring about yet broader joint endeavours and collective undertakings whilst bearing well on the international co-operation aiming to achieve the SDG, Mrs Gafarova said.
Going further, Sahiba Gafarova told her audience of parliaments taking part in this process alongside the engagement of governments. There are the opportunities to optimise inter-legislature co-operation in law-making, budgeting and budget control and, especially prominently, in exchanging the advance experience. At the same time, the co-operation amongst the specialist committees of our parliaments would make our work more profound by making it more concrete and result-oriented, Mrs Gafarova continued.
The Chair of the Milli Majlis stressed that no one country was insured against food security-caused complications, which is why it is the demand of the age that agriculture be developed and a greater self-sufficiency in staple foodstuffs be secured. Agrarian investments and backing the private sector take on an added and special importance against the background of the current economic challenges and in the context also of the post-COVID-19 reclamation. Besides, agriculture matters in terms of employment; streamlining the state support mechanisms for the agrarian sector ought to become the focal point of the parliament-government co-operation in budgeting processes, according to Sahiba Gafarova.
As she was telling the summit participants of the relevant work done in Azerbaijan, Mrs Gafarova drew their attention to the fact that such steps taken in our country as state investments, subsidies, tax-exemption of farming and soft loans had made it possible to reach a considerable rise in food production. She also mentioned the appropriate legislative moves of the Milli Majlis in regard to food security – for instance, the law passed in May this year to provide legal regulation of the concerned area.
Energy security is the topmost issue on the global agenda today, Mrs Gafarova went on. Being a producer of oil and gas, Azerbaijan maintains her own energy security entirely and more – she occupies a serious position within the system of energy security provisions for her partners. For longer than a decade, Azerbaijan has also been a dependable supplier of oil and gas to world markets. The energy projects undertaken upon the instance of our country, such as the oil pipelines splicing the Caspian, Black and Mediterranean seas together and the South Gas Corridor pumping the Azerbaijani gas to Europe, have completely altered the energy maps of the region and of Europe. The memorandum of understanding concerning strategic energy partnership that the European Union and Azerbaijan inked in July 2022 is another example of the Azerbaijani contribution to the European energy security and that of other individual countries. Development of alternative and renewable energy is a matter that takes a pride of place on our agenda, too. Whilst promoting environmental protection when put to use, green technologies open new economic horizons at the same time, which is going to have a favourable influence upon all the sustainable development measurements, Mrs Gafarova continued.
A clean environment and green development are amongst the five practical priorities of the new socio-economic development strategy of Azerbaijan covering the period until 2030. Solar and wind power-plant projects are in progress in our country today; the already-generated renewable energy resources account for 17 per cent of the aggregate national energy capacity but there is the goal of making it 30 per cent by 2030.
It is remarkable also in terms of food and energy security that Azerbaijan freed her own lands from the almost 30-year-long Armenian occupation back in 2020, and this is being said in view of the substantial agrarian potential and renewable energy generating capacity of the recovered provinces. Then, Sahiba Gafarova mentioned with regret the devastating effect the occupation had had on the ecosystem, forests, biodiversity and aquatic resources of the liberated lands. The numerous mines that Armenia had planted there are a serious impediment to restoring and rebuilding those provinces on a large scale. Approximately 250 civilians and servicemen have either died or been injured in mine explosions. This notwithstanding, Azerbaijan continues reviving those territories through agricultural initiatives and renewable energy generation projects. Our freed reconquered lands are declared a green energy zone; an extensive rebuilding work goes on there – with reliance upon the smart village and smart town concepts.