https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_f14ec6e7cac25c2b7cce67340_o.jpg
Azərbaycanın aparıcı dağ-mədən şirkəti “AzerGold” QSC daha bir gümüş və qızıl sikkə kolleksiyasını təqdim edib. Yeni sikkə kolleksiyası füsunkar təbiəti, qədim tarixi ilə seçilən və günü-gündən abadlaşan Laçın şəhərinə ithaf olunub.Sikkənin hazırlanmasında Laçın bölgəsinin mədəni irsinin, sənət ənənələrinin və xalq yaradıcılığının vacib bir hissəsi olan, Qarabağ xalçaçılıq məktəbinə aid “Qasımuşağı” xalçasının naxışlarından istifadə edilib. Sikkənin əsas elementi dövlət rəmzlərinin əsas tərkib hissələrindən biri – səkkizguşəli ulduz və kənarlarındakı Laçın quşunun həndəsi formalı motivlərdir. Laçın quşu azad ruhun, əzəmətin, gücün və cəsarətin rəmzidir. Təsvir həm də Laçın şəhərinin adının mənşəyi ilə bağlı ən geniş yayılmış fərziyyələrdən birinə işarədir. Sikkənin haşiyəsindəki qədim naxış elementləri arasında diqqətli baxışla sezilən, məhsulun incə və zərif şəkildə həkk olunmuş adı - “Lachin” yazısı kompozisiyaya xüsusi məna qatır.
Qeyd edək ki, “Laçın” kolleksiyası “AzerGold” QSC-nin təşəbbüsü ilə istehsal edilən sayca 13-cü kolleksiyadır. Yeni məhsullar ölkəmizdə hasil edilən qızıl və gümüşdən 5,10,20 qram çəkilərdə hazırlanıb. İstehlakçılar kolleksiyanı “AzerGold” QSC-nin Bakı şəhəri, Bülbül prospekti 3 ünvanında yerləşən Satış və Mübadilə Mərkəzindən, eləcə də şirkətin onlayn satış platforması www.azergold.gift -dən sifariş edərək əldə edə bilərlər.
Azərbaycan qızılı və gümüşündən müxtəlif dizaynlarda sikkələr, eləcə də qızıl külçələr ilk dəfə 2018-ci ildə istehsal edilərək, 2019-cu ildən yerli pərakəndə satış bazarına təqdim olunub. Məqsəd ölkəmizin qiymətli metallar bazarının inkişafına təkan vermək və pərakəndə satışı stimullaşdırmaqdır. Qızıl sikkə kolleksiyaları ölkəmizin, onun tarixi, incəsənəti, mədəni irsinin və digər dəyərlərinin təbliğinə xidmət edən unikal hədiyyə seçimi, həm də istənilən zaman milli valyuta ilə mübadilə edilə bilən sərfəli investisiya alətidir.

Представлена коллекция золотых и серебряных монет «Лачин» Представлена коллекция золотых и серебряных монет «Лачин»
Ведущая горнодобывающая компания Азербайджана – ЗАО «AzerGold» представила очередную коллекцию золотых и серебряных монет. Новая коллекция посвящена городу Лачин с его чарующей природой и древней историей, хорошеющего с каждым днем. В изготовлении монет использованы узоры ковра «Гасымушагы», относящегося к карабахской школе ковроткачества и являющегося важной частью культурного наследия, художественных традиций и народного творчества Лачинского региона. Основным элементом монеты выступает одна из ключевых составляющих государственной символики – восьмиконечная звезда с орниментальным изображением сокола по углам. Сокол символизирует дух свободы, величие, силу и смелость. Изображение также намекает на одну из наиболее распространенных версий происхождения названия города Лачин. Среди древних орнаментальных элементов канта монеты можно различить тонко и изящно выгравированное название изделия – «Lachin», что придает композиции особый смысл.
Отметим, что «Лачин» является уже 13-й коллекцией, выпущенной по инициативе ЗАО «AzerGold». Новые изделия весом 5, 10 и 20 граммов изготовлены из добываемого в нашей стране золота и серебра. Приобрести коллекцию можно в Центре продаж и обмена ЗАО «AzerGold» по адресу: город Баку, проспект Бюльбюля, 3, а также заказав через онлайн-платформу компании www.azergold.gift
Монеты различного дизайна из азербайджанского золота и серебра, а также золотые слитки были впервые выпущены в 2018 году и с 2019 года представлены на внутреннем розничном рынке. Целью является стимулирование развития рынка драгоценных металлов в нашей стране и расширение розничных продаж. Коллекции золотых монет могут стать уникальным подарком, способствующим популяризации истории, искусства, культурного наследия и других ценностей нашей страны, а также являются выгодным инвестиционным инструментом, который в любое время можно обменять на национальную валюту.