https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_b33bbc4dbc97c0a750208e80b_o.jpg
Ötən il Kapital Bank və Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi arasında bağlanan Memorandum çərçivəsində həyata keçirilən və qızların təhsilini stimullaşdıran “Arzumuz var!” layihəsi öz məqsədinə çatıb. Layihə çərçivəsində paytaxt Bakı, Qusar, Göyçay, Ağcabədi, İsmayıllı, Qax, Xocalı, Qəbələ və Lənkəranda yaşayan, aztəminatlı ailələrdən olan qızların universitetə hazırlıq xərcləri üçün təqaüd verilib. Bu il məktəbli təqaüdçülərdən 5 nəfəri ali məktəbə daxil olub. Onlardan Zeynəb Əliyeva ADPU-nun ibtidai sinif müəllimliyi, Xəyalə Mürsəlova BSU-nun tərcüməçilik, Əminə Abdullayeva AZMİU-nun dizayn, Aysel Cavadova BDU-nun ekologiya mühəndisliyi, Həmidə Əhmədzadə isə ADPU-nun texnologiya müəllimliyi ixtisasına qəbul olub.
Ötən gün layihənin iştirakçıları və tərəfdaş qurumların rəsmi nümayəndələrinin iştirakı ilə maraqlı bir tədbir baş tutub. Tədbiri çıxış sözü ilə açan Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü, İnsan kapitalı və Təşkilati inkişaf üzrə Baş inzibatçı Fərqanə Məmmədova layihənin nəticələrindən qürur duyduğunu bildirib. “Ötən il müxtəlif regionlardan olan qızlarımıza təqaüd imkanı yaratdığımız bu layihəyə start verəndə inanırdıq ki, nəticələri hər birimiz üçün uğurlu olacaq. Biz çox sevincliyik ki, təqaüdçülərimiz nəticələri ilə bu inamımızı doğrultdu. 5 qızımız tələbə adına layiq görüldü. Təbii ki, bütün uğurlu nəticələr əziyyət və zaman tələb edir. Biz bu müddətdə abituriyentlərimizə çox güvəndik, komandamız, mentorlarımız öz təcrübələri ilə hər an onların yanında oldu. Onlarla söhbətimizdən bir daha əmin oldum ki, layihəmizi davam etdirməli və daha çox gəncin həyatına toxunmalıyıq. Mən bankımız adından onların hər birinə yeni həyat yolunda uğurlar arzu edirəm. Biz missiyamızı bununla bitmiş hesab etmirik, hər zaman onların yanındayıq və tələbəlik illərində, daha sonrakı karyera həyatlarında dəstəyimizi yaxından hiss edəcəklər”.
Daha sonra Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva çıxış edərək layihənin regionda yaşayan qızlarımız üçün önəmindən danışıb. “Dövlət və özəl sektorun tərəfdaşlığı xüsusilə qızların təhsilində bərabər imkanların yaradılmasına böyük töhfə verir. Biz artıq illərdir ki, regionda yaşayan qızlarımızın təhsil səviyyəsinin artırılması üçün müxtəlif layihələr həyata keçiririk. “Arzumuz var!” həm qızlarımız, həm onların ailələri, həm də komandalarımız üçün maraqlı bir layihə oldu. Düşünürəm ki, tələbə adını qazanan qızlarımızın uğuru layihənin digər iştirakçıları üçün də motivasiya olacaq və biz növbəti tədris ilində daha böyük uğurun qürurunu birlikdə yaşayacağıq”.
Layihə müddətində Kapital Bank-ın layihənin icra edildiyi bölgələrdəki filial əməkdaşları qızlara mentorluq edərək, onların ali məktəblərə hazırlığına dəstək olublar. Həmçinin bu müddətdə bank əməkdaşları tərəfindən onlara “Daxili gücün kəşfi”, “Kibertəhlükəsizlik”, “Yumşaq bacarıqlar” kimi bir çox mövzularda təlimlər keçirilib. Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində abituriyentlərin ali məktəblərə hazırlıq xərclərinin qarşılanması nəzərdə tutulsa da bank tərəfindən 5 nəfər tələbənin universitetlər üzrə illik təhsil haqları da qarşılanıb. Bank tələbələrin texnoloji yeniliklərə əlçatanlığını artırmaq üçün onlara kompüterlər də hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, təqaüd proqramına 7 yeni iştirakçı cəlb edilib.“Arzumuz var!” layihəsi həssas qrupdan olan abituriyent qızların təhsilinə investisiya qoyaraq, onların güclü, müstəqil və ölkənin gələcək inkişafında aparıcı rol oynayan fərdlərə çevrilməsinə imkan yaratmağa davam edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_b33bbc4dbc97c0a750208e80b_o.jpg
В прошлом году в рамках Меморандума, подписанного между Kapital Bank и Государственным Kомитетом Азербайджанской Республики по проблемам семьи, женщин и детей, была реализована инициатива «У нас есть мечта!», направленная на стимулирование образования девушек. Проект успешно достиг своей цели. В его рамках девушкам из малообеспеченных семей, проживающим в Баку, Гусаре, Гёйчае, Агджабеди, Исмаиллы, Гахе, Ходжалы, Габале и Ленкорани, были предоставлены стипендии для оплаты подготовки к поступлению в университет. В этом году пятеро выпускниц программы стали студентками вузов. Так, Зейнаб Алиева поступила на специальность начального образования Азербайджанского Государственного Педагогического Университета, Хаяла Мурсалова – на специальность перевода Бакинского Славянского Университета, Амина Абдуллаева – на специальность дизайна Азербайджанского архитектурно-строительного университета, Айсель Джавадова – на специальность инженерии экологии Бакинского Государственного Университета, а Хамида Ахмедзаде – на специальность технологического образования Азербайджанского Государственного Педагогического Университета.
Накануне состоялось интересное мероприятие с участием выпускниц проекта и официальных представителей партнёрских организаций. Член Правления, Главный директор по организационному развитию и человеческим ресурсам Kapital Bank Фаргана Маммадова выразила гордость достигнутыми результатами: «Когда мы запускали этот проект и предоставляли стипендии девушкам из разных регионов, мы верили, что его результаты будут успешными. Сегодня мы счастливы видеть, что наши стипендиатки оправдали это доверие: пять из них стали студентками. Разумеется, за каждым успехом стоят труд и время. Мы всегда верили в наших абитуриенток, а команда и наставники оказывали им постоянную поддержку. После общения с ними я убедилась, что проект необходимо продолжать и охватить ещё больше молодых людей. От имени банка желаю всем девушкам успехов на новом жизненном пути. Наша миссия на этом не заканчивается – мы будем рядом с ними и в студенческие годы, и в дальнейшей карьере».
Руководитель Аппарата Государственного Комитета Азербайджанской Республики по проблемам семьи, женщин и детей Джейран Рахматуллаева, выступая на мероприятии, подчеркнула значимость проекта для девушек, проживающих в регионах: «Партнёрство государства и частного сектора играет большую роль в обеспечении равных возможностей для девушек в сфере образования. Уже многие годы мы реализуем различные проекты, направленные на повышение уровня образования девочек, проживающих в регионах. «У нас есть мечта!» стал интересным и важным проектом – как для девушек и их семей, так и для наших команд. Уверена, что успех участниц, поступивших в вузы, станет вдохновением для других, а в следующем учебном году мы вместе будем радоваться ещё более впечатляющим результатам».
В рамках проекта сотрудники филиалов Kapital Bank в соответствующих регионах выступали в роли наставников, помогая девушкам в подготовке к вступительным экзаменам. Кроме того, для участниц были организованы обучающие тренинги на темы «Развитие внутренней силы», «Кибербезопасность», «Гибкие навыки» и другие.
Хотя изначально проект предусматривал покрытие расходов на подготовку к университету, Kapital Bank также взял на себя оплату годового обучения пяти студенток и подарил им компьютеры, чтобы повысить их доступ к технологическим ресурсам.
Следует отметить, что к стипендиальной программе в этом году присоединились ещё 7 новых участниц.
Проект «У нас есть мечта!» продолжает инвестировать в образование девушек из уязвимых групп, помогая им становиться сильными, независимыми личностями и активными участницами будущего развития страны.