Azərbaycanda mikro sahibkarlığın kreditləşməsi bazarının lideri olan AccessBank, 2025-ci ilin 3-cü rübün sonuna olan maliyyə nəticələrini açıqlayır.
Bank, 2025-ci ilin hesabat dövrünün nəticələrinə görə, 35.6 milyon manat xalis mənfəət əldə edib. Aktivlərin həcmi isə ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 10.6% və ya 155.1 mln manat artaraq 1.6 mlrd. manatı keçib.
Sözügedən artımın əsas səbəbi kimi kredit portfelinin, xüsusən biznes kreditlərinin artımı, depozitorların banka inamının artması, habelə yeni beynəlxalq kreditlərin cəlb edilməsi qeyd oluna bilər. Belə ki:
- Kredit portfeli ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 15.6% və ya 175.2 milyon manat artıb və hesabat dövrünün sonuna 1 296.9 milyon manat təşkil edib.
- Kredit portfelinin 76.8%-i biznesə ayrılmış kreditlər təşkil edir ki, bu da 995.8 milyon manatdır. Ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə biznes portfeli 13.9% və ya 121.5 milyon manat artıb.
- Depozit portfelinin həcmi 1 milyard manatdan yüksəkdir və hesabat dövrünün sonuna 1 045.1 milyon manat təşkil edir.
- AccessBank hesabat dövründə beynəlxalq nüfuzlu xarici kreditorlardan 45.3 milyon manat ekvivalentində kredit cəlb etmişdir. Nəticədə, beynəlxalq maliyyə institutlarından cəlb edilmiş vəsaitlərin qalığı 145.7 mln manata çatmışdır.
- 2025-ci ilin hesabat dövrü ərzində Bankın məcmu kapitalı ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 29.5% və ya 50.5 milyon artaraq 221.8 milyon manata yüksəlmişdir ki, bu da requlyativ tələbdən 4.4 dəfə çoxdur. Artımın əsas səbəbi generasiya edilən mənfəət və kapital elementi olan xaricdən cəlb olunmuş subordinasiya olunmuş kredit borcudur.
- Faiz gəlirləri ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 13.2% artaraq 187.1 milyon manat təşkil edib. Xalis faiz gəlirləri isə 11.2 milyon artaraq 114.2 milyon manat təşkil edir.
- Xalis əməliyyat mənfəəti isə 2025-ci ilin hesabat dövrü ərzində 54.7 milyon manat təşkil edib.
- Bankın likvidlik mövqeyi dayanıqlıdır və likvidlik əmsalı 67.68% təşkil edir ki, bu da AMB-ın tələb etdiyi minimum normadan 2.3 dəfə yüksəkdir.

AccessBank, the leader in microbusiness lending in Azerbaijan, announces its financial results for the third quarter of 2025.
According to the results of the reporting period of 2025, the Bank earned a net profit of 35.6 million manat. The Bank’s total assets reached AZN 1.6 billion, marking a 10.6% or AZN 155.1 million increase compared to the same period last year.
The main factors behind this growth include the expansion of the loan portfolio - particularly business loans - the increasing trust of depositors in the bank, as well as the attraction of new international credit lines. In particular:
- The loan portfolio grew by 15.6% or AZN 175.2 million, reaching a total of AZN 1 296.9 million by the end of the reporting period.
- Business loans accounted for 76.8% of the total loan portfolio, amounting to AZN 995.8 million. Compared to the same period last year, the business loan portfolio increased by 13.9% or AZN 121.5 million.
- The deposit portfolio exceeded AZN 1 billion, amounting to AZN 1 045.1 million at the end of the reporting period.
- During the reporting period, AccessBank secured the equivalent of AZN 45.3 million in funding from reputable international lenders. As a result, the total volume of funds raised from international financial institutions reached AZN 145.7 million.
- During the reporting period of 2025, the Bank’s total capital increased by 29.5 % or AZN 50.5 million compared to the same period of the previous year, reaching AZN 221.8 million. This figure is 4.4 times greater than the regulatory requirement. The main drivers of this growth were generated profits and subordinated loans attracted from foreign lenders.
- Interest income increased by 13.2 % compared to the same period of the year and amounted to 187.1 million manat. Net interest income increased by 11.2 million and amounted to AZN 114.2 million.
- Net operating profit for the reporting period of 2025 stood at AZN 54.7 million.
- The Bank maintained a stable liquidity position, with a liquidity ratio of 67.68%—2.3 times higher than the minimum standard set by the Central Bank of Azerbaijan.