https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_f73ccf3840807b22a8a534b75_o.jpg
AR-nın Prezidenti İ. Əliyevin Qazaxıstana dövlət səfəri çərçivəsində Astanada QR-nın AR-dakı Səfirliyin təşəbbüsü ilə “Qazaxıstan–Azərbaycan: Süni intellektin inkişafı və sənaye təşəbbüsləri şəraitində iqtisadi əməkdaşlıq” mövzusunda biznes-forum keçirilib.
Tədbirdə hər iki ölkənin dövlət qurumlarının və işgüzar dairələrinin nümayəndələri, o cümlədən ticarət, logistika, sənaye, İT, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, tikinti, energetika, turizm, təhsil və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 100-dən çox şirkətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Forumun açılışında QR-nın Ticarət və İnteqrasiya Nazirinin Müavini A. Abildabekov və AR-nın İqtisadiyyat Nazirinin Müavini A. Axundov salamlama nitqi ilə çıxış ediblər. Forum çərçivəsində eyni zamanda “KAZAKH INVEST” Milli Şirkətinin İdarə Heyətinin Sədri S. Kinjakulov, “QazTrade”-nin Baş Direktoru A. Aldajarov, AZPROMO – Azərbaycan İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin İcraçı Direktoru Y. Abdullayev, KOBİA – Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Sədri O. Məmmədov, “Damu” Fondunun İdarə Heyətinin Sədri F. Sarsekeyev və digərləri çıxış ediblər.
Tədbir zamanı ticarət-iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, investisiya əməkdaşlığının inkişafı, nəqliyyat-logistika infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, rəqəmsallaşdırma, süni intellektin tətbiqi, yüksək texnologiyalar və təhsil sahəsində birgə layihələrin yaradılması, eləcə də əməkdaşlığın digər mühüm istiqamətləri müzakirə olunub. Tədbir çərçivəsində B2B və B2C formatlarında görüşlər keçirilib.
Forum çərçivəsində həmçinin “İqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və tərəfdaşlığın yeni üfüqləri” mövzusunda III Qazaxıstan–Azərbaycan Biznes Şurasının iclası təşkil edilib.
Azərbaycan tərəfindən “AZPROMO”nun İcraçı Direktoru Y. Abdullayev, “KOBİA” Agentliyinin İdarə Heyətinin Sədri O. Məmmədov və Biznes Şurasının Azərbaycan tərəfindən həmsədri E. Sadiq çıxış ediblər. Qazaxıstan tərəfini Qazaxıstanın Xarici Ticarət Palatasının İdarə Heyətinin Sədri M. Karimsakov və Biznes Şurasının Qazaxıstan tərəfindən həmsədri D. Bimov təmsil ediblər.
İclas zamanı QR-nın AR-dakı Səfiri A. Bayel Azərbaycandan və Qazaxıstandan olan 14 şirkətə ikitərəfli işgüzar əlaqələrin inkişafına verdikləri töhfəyə görə təşəkkür məktubları təqdim edib.
Ümumilikdə, tədbirlər nəticəsində Qazaxıstan və Azərbaycan nümayəndələri sənaye, turizm, təhsil, rəqəmsal texnologiyalar, logistika və digər sahələri əhatə edən 16 saziş və əməkdaşlıq memorandumları imzalayıblar. İmzalanan sənədlərdən 12-si Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyi tərəfindən təşəbbüs olunub.
Bunların arasında “Alaköl” müalicə-sağlamlıq kompleksinin tikintisi haqqında, Almatıda müasir enerji cəhətdən effektiv işıqlandırma avadanlıqlarının istehsalı haqqında, təhsil həlləri sahəsində əməkdaşlıq haqqında, uşaq geyiminin istehsalı və satışı sahəsində əməkdaşlıq haqqında, Qazaxıstanın məktəblərin birində Heydər Əliyev adına tədris otağının yaradılması haqqında memorandumlar, həmçinin Astanada “KOB Evi” layihəsinin həyata keçirilməsi haqqında saziş yer alır.
Bundan əlavə, biznes-forumda iştirak edən Qazaxıstanın təhsil sahəsində xidmətlər göstərən “Qalan” şirkəti (şagirdlər üçün riyaziyyat üzrə onlayn tədris platforması) və Azərbaycanın “SAIRS” şirkəti (suvarma üçün suyun səviyyəsi, axını və sərfiyyatının ölçülməsi texnologiyası) öz layihələrinin təqdimatlarını Prezidentlər K. Tokayev və İ. Əliyev qarşısında nümayiş etdiriblər. Təqdimat zamanı “Qalan” şirkəti Azərbaycan təhsil sisteminə uyğunlaşdıraraq, Qarabağ ərazisində yerləşən məktəblərə təmənnasız şəkildə xidmət göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Astanada keçirilən işgüzar proqram və biznes-forumu ilə müşayiət olunan Azərbaycan Prezidentinin dövlət səfəri iki qardaş dövlət arasında strateji tərəfdaşlığın inkişafında mühüm mərhələ olub. Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev biznes-forumun ikitərəfli münasibətlərin inkişafı üçün əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. İmzalanmış sazişlər, işgüzar dairələrin iştirakı, investisiya və infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi istiqamətində atılan konkret addımlar iki ölkə arasındakı əməkdaşlığın nəinki iqtisadi tərəfdaşlıq, həmçinin tarixi dostluğa əsaslanan yeni mərhələyə keçdiyini göstərir.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_f73ccf3840807b22a8a534b75_o.jpg
В Астане в рамках государственного визита Президента АР И.Алиева в Казахстан состоялся инициированный Посольством РК в АР бизнес-форум «Казахстан-Азербайджан: экономическое сотрудничество в условиях развития искусственного интеллекта и индустриальных инициатив».
В мероприятии приняли участие представители государственных органов и деловых кругов обеих стран, в том числе представители более 100 компаний, работающих в таких сферах, как торговля, логистика, промышленность, IT, транспорт, сельское хозяйство, строительство, энергетика, туризм, образование и др.
С приветственным словом на открытии форума выступили вице-министр торговли и интеграции РК А.Абильдабеков и Заместитель министра экономики АР А.Ахундов. В ходе форума также выступили Председатель Правления АО «НК «KAZAKH INVEST» С.Кинжакулов, Генеральный директор «QazTrade» А.Алдажаров, исполнительный директор Агентства поощрения экспорта и инвестиций «AZPROMO» Ю.Абдуллаев, а также руководители Агентства развития малого и среднего бизнеса «KOBİA» О.Мамедов, Председатель правления Фонда «Даму» Ф.Сарсекеев и др.
В ходе мероприятия были обсуждены вопросы укрепления торгово-экономических связей, инвестиционного сотрудничества, развития транспортно-логистической инфраструктуры, цифровизации, применения искусственного интеллекта, создания совместных проектов в сфере высоких технологий и программ для образования, а также другие важные направления сотрудничества. В ходе мероприятия прошли встречи в форматах B2B и B2C.
В рамках форума также было организовано III заседание Казахстанско–Азербайджанского Делового совета на тему «Углубление экономического сотрудничества и новые горизонты партнёрства».
Со стороны Азербайджана выступили исполнительный директор «AZPROMO» Ю.Абдуллаев, председатель правления Агентства «KOBİA» О.Мамедов, сопредседатель азербайджанской части Делового совета Э.Садиг. Казахстанскую сторону представляли председатель правления Внешнеторговой палаты Казахстана М.Каримсаков и сопредседатель казахстанской части Делового совета Д.Бимов.
В ходе мероприятия Посол РК в АР Алим Байель вручил благодарственные письма 14 компаниям из Азербайджана и Казахстана за вклад в развитие двусторонних деловых связей.
В целом, по итогам мероприятий представители Казахстана и Азербайджана подписали 16 соглашений и меморандумов о сотрудничестве, в том числе в сферах промышленности, туризма, образования, цифровых технологий, логистики и др. 12 из подписанных документов были инициированы Посольством Казахстана в Азербайджане.
Среди них – меморандумы о строительстве лечебно-оздоровительного комплекса «Алаколь», о производстве современных энергоэффективных осветительных приборов в Алматы, о сотрудничестве в сфере образовательных решений, о сотрудничестве в сфере производства и продажи детской одежды, о создании учебного кабинета имени Гейдара Алиева в одной из казахстанских школ, а также соглашение о реализации проекта «Дом МСБ» в Астане.
Кроме того, участвовавшие в бизнес-форуме казахстанская компания «Qalan», предоставляющая услуги в образовательной сфере (онлайн-платформа для обучения школьников математике) и азербайджанская компания «SAIRS» (технология учета уровня, скорости и расхода воды для орошения) провели презентацию своих проектов перед Президентами К.Токаевым и И.Алиевым.
В ходе презентации компания «Qalan» выразила готовность на безвозмездной основе предоставить услуги школам на территории Карабаха, адаптировав их под систему образования Азербайджана.
Государственный визит Президента Азербайджана, сопровождавшийся деловой программой и бизнес-форумом в Астане, стал важной вехой в развитии стратегического партнёрства между двумя братскими государствами. Важность бизнес-форума для развития двусторонних отношений подчеркнул Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев. Подписанные соглашения, участие делового сообщества и конкретные шаги по реализации инвестиционных и инфраструктурных проектов свидетельствуют о переходе к новому качеству двустороннего сотрудничества – основанному не только на исторической дружбе, но и на экономическом партнёрстве.