https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_d49b24acf3402ddc3b8201f6c_o.jpg
Bakıda genişmiqyaslı mədəni festival olan “Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW” çərçivəsində keçirilən “Baku Steel Art” 2-ci Beynəlxalq Metal Simpoziumu öz işinə başlayıb.
“Baku Steel Company” QSC və “QGallery” tərəfindən birgə təşkil olunan simpozium Azərbaycan, Pakistan, Türkiyə, Rumıniya, Almaniya, Serbiya, İran və Özbəkistan daxil olmaqla, 8 ölkədən 14 sənətkarı yaradıcılıq dialoqu məkanında birləşdirir. Bu beynəlxalq layihə metallurgiya ilə incəsənətin qarşılıqlı əlaqəsini nümayiş etdirərək ətraf mühitə qarşı məsuliyyətli münasibətə ruhlandırır və dayanıqlı inkişaf ideyalarını təşviq edir. Simpozium ekoloji məsuliyyətin artan əhəmiyyətini vurğulayır və qlobal ekoloji çağırışlar kontekstində bədii təxəyyül ilə sənaye innovasiyaları arasında yeni baxış bucağı açır.
Bir neçə gün ərzində iştirakçılar metalı ifadəli sənət əsərlərinə transformasiya edərək, ekoloji davamlılıq, materialların təkrar emalı və texnologiya ilə yaradıcılıq arasında dialoq kimi müasir dövrün əsas mövzularını əks etdirən monumental instalyasiyalar, incə kompozisiyalar və konseptual obyektlər yaradırlar. Metal cilalanmasının səsində və qaynaq alovlarının qığılcımında metal poetik bir ölçü qazanır - ilhamlandıran, təsirləndirən və düşündürən bir ifadə vasitəsinə çevrilir. Simpozium başa çatdıqdan sonra əsərlər Bakı Bulvarının (daha ətraflı festivalın saytında) açıq hava sərgi məkanlarında nümayiş etdiriləcək, bu da tamaşaçılara şəhərin mərkəzində sənətkarlıq, texnologiya və incəsənətin vəhdətindən yaranan ab-havaya qərq olmağa imkan verəcək.
“Fly to Baku. Art Weekend” festivalının bir hissəsi olan simpozium, 31 oktyabr - 2 noyabr tarixləri arasında keçirilir və Bakının ən simvolik məkanlarında 40-dan çox sərgi, performans və maarifləndirici təşəbbüsləri birləşdirəcək çoxsahəli mədəni proqramın mühüm elementidir.
Qeyd edək ki, ötən il 17-30 sentyabr 2024-cü il tarixləri arasında Bakıda regionda ilk dəfə beynəlxalq metal simpoziumu – “Baku Steel Art 2024” baş tutmuşdu. Simpoziuma Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, Rumıniya, İsrail, Hindistan və Bolqarıstan daxil olmaqla, 7 ölkədən 12 sənətkar qatılmışdı.
Təşkilatçılar haqqında:
• Baku Steel Company - Qafqaz regionunun aparıcı metallurgiya müəssisəsi olub, innovativ texnologiyaları, ekoloji məsuliyyət və sənaye ilə incəsənət arasında əməkdaşlığı təşviq edən layihələrə dəstəyi ilə tanınır.
• QGallery - 1999-cu ildə Bakıda təsis edilmiş, həm tanınmış ustadları, həm də gənc rəssamları təmsil edərək yerli və beynəlxalq incəsənət səhnələrini birləşdirən Azərbaycanın müasir incəsənət sahəsində ən nüfuzlu platformalarından biridir.
Festivalın konteksti:
Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW - Bakını yaradıcılıq, irs və ekoloji düşüncənin canlı kətanına çevirən beynəlxalq incəsənət və mədəniyyət festivalıdır. Su metaforasından və Xəzər dənizinin obrazından ilhamlanan festival yaddaş və təxəyyülü, ənənə və müasirliyi, təbiət və innovasiyanı, incəsənət və gələcəyi birləşdirir.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_d49b24acf3402ddc3b8201f6c_o.jpg
Второй Международный симпозиум Baku Steel Art стартовал в Баку в рамках масштабного культурного фестиваля Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW.
Симпозиум, организованный ЗАО Baku Steel Company совместно с QGallery, объединил 14 художников из восьми стран – Азербайджана, Пакистана, Турции, Румынии, Германии, Сербии, Ирана и Узбекистана в пространстве творческого диалога. Этот международный проект демонстрирует, как металлургия и искусство могут взаимодействовать, вдохновляя на осознанное отношение к окружающей среде и продвигая идеи устойчивого развития. Симпозиум подчеркивает возрастающее значение экологической ответственности и открывает новое видение взаимосвязи между художественным воображением и промышленными инновациями в контексте глобальных экологических вызовов.
В течение нескольких дней участники трансформируют металл в выразительные произведения искусства – создают монументальные инсталляции, утонченные композиции и концептуальные объекты, отражающие ключевые темы современности: экологическую устойчивость, переработку материалов и диалог между технологией и творчеством. Под звуки шлифовальных машин и вспышки сварки сталь обретает поэтичное измерение - становится средством выражения, способным вдохновлять, трогать и заставлять задуматься. После завершения симпозиума работы будут представлены в открытых экспозиционных пространствах Бакинского бульвара (подробнее на сайте фестиваля), позволяя зрителям погрузиться в атмосферу синтеза ремесла, технологии и искусства в самом сердце города.
Как часть фестиваля Fly to Baku. Art Weekend симпозиум является важным элементом многопрофильной культурной программы, которая пройдет с 31 октября по 2 ноября и объединит более сорока выставок, перформансов и образовательных инициатив на самых знаковых площадках Баку.
Следует отметить, что в прошлом году, в период с 17 по 30 сентября 2024 года, в Баку впервые в регионе состоялся международный симпозиум по металлу — Baku Steel Art 2024. В симпозиуме приняли участие 12 мастеров из 7 стран, включая Азербайджан, Грузию, Турцию, Румынию, Израиль, Индию и Болгарию.
Об организаторах:
∙ Baku Steel Company – крупнейшая металлургическая компания Кавказского региона, известная инновационными технологиями, уделяющая особое внимание экологической ответственности и поддерживающая инициативы, соединяющие производственный опыт с художественным поиском, раскрывая новые грани взаимодействия человека и металла.
∙ QGallery – основанная в 1999 году в Баку, является одной из самых влиятельных платформ современного искусства Азербайджана, соединяя локальную и международную художественные сцены и представляя как признанных мастеров, так и молодых художников.
Контекст фестиваля:
Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW — это международный фестиваль искусства и культуры, превращающий Баку в живое полотно креативности, наследия и экологического осмысления. Вдохновленный метафорой воды и образом Каспийского моря, фестиваль объединяет память и воображение, традицию и современность, природу и инновации, искусство и будущее.