https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_51b43b225c4a87be0af2eff42_o.jpg
Bakı Beynəlxalq İncəsənət Festivalı (“BIAF-2025”) ərəfəsində Azərbaycan paytaxtında mətbuat konfransı keçirilib.
"innews media" xəbər verir ki, tədbirdə ölkənin mədəni həyatının inkişafında yeni bir mərhələni qeyd etmək üçün nəzərdə tutulan bu qəbildən ilk festivalın missiyası, proqramı və əsas tədbirləri təqdim olunub.
Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin bədii rəhbəri və baş dirijoru, Bakı Beynəlxalq İncəsənət Festivalının fəxri səfiri Fuad İbrahimov qeyd edib ki, belə festivalların keçirilməsi hər bir ölkənin mədəni həyatında mühüm rol oynayır. O bildirib ki, bu tədbirlər yaradıcı insanları bir araya gətirir, bədii səhnəni canlandırır və Azərbaycanın mədəni imicinin möhkəmlənməsinə töhfə verir.
Maestro qarşıdan gələn festivalın zəngin proqram və janr müxtəlifliyi ilə fərqlənəcəyini vurğulayıb. BIAF-da klassik konsertlər, teatr və xoreoqrafiya tamaşaları, həmçinin müxtəlif sənət sahələrini bir araya gətirən fənlərarası layihələr təqdim olunacaq.
Dirijorun sözlərinə görə, açılış mərasimi oktyabrın 31-də keçiriləcək və həmin gün Üzeyir Hacıbəyli adına Simfonik Orkestrin çıxışı olacaq. Konsert proqramına Dmitri Şostakoviçin əsərləri, “Don Kixot” süitası və Pyotr Çaykovskinin monumental konserti daxil ediləcək.
Fuad İbrahimov əlavə edib ki, festivalda tanınmış dirijor Əziz Şoxakimovun çıxışı da gözlənilir və bu, Bakı tamaşaçıları üçün xüsusi musiqi tədbiri olacaq.
Öz növbəsində, bəstəkar və ifaçı Aysel Məmmədova (AISÉL) bir neçə görkəmli sənətkarın öz əsərlərini ilk dəfə Bakıda təqdim edəcəyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, hətta Avropa tamaşaçıları da hələ bu tamaşaları görmək imkanı əldə etməyiblər. Müğənni bildirib ki, bu, festivala xüsusi dəyər verir və onu həm milli, həm də beynəlxalq səviyyədə böyük maraq doğuran bir tədbirə çevirir.
Mətbuat konfransı zamanı Bakıda ilk dəfə tamaşaçılara təqdim olunacaq tamaşalara xüsusi diqqət yetirilib. Onlardan biri dünyaca məşhur xoreoqraf Şaron Eyalın “Delay the Sadness” (“Kədəri gecikdir”) əsəri olacaq. Bu əsərin premyerası sentyabr ayında Almaniyada keçirilən nüfuzlu musiqi və incəsənət festivalı olan Rur triennalesində baş tutub. Bakıdakı təqdimat tamaşanın BIAF-da ikinci dəfə nümayiş olunacağı deməkdir.
Ssenarist və dramaturq İsmayıl İman qeyd edib ki, Şaron Eyalın əsəri hərəkət və duyğuların əlamətdar bir əlkimyasıdır. “Delay the Sadness” sadəcə bir rəqs deyil, həm də tamaşaçıların sənətçilərlə birlikdə yaşadığı bir təcrübədir. Bir ssenarist və dramaturq kimi, bu tamaşa mənim üçün müasir rəqsin fəlsəfə və modanın kəsişməsində necə yarandığını görmək üçün yaxşı fürsətdir”, - deyə o vurğulayıb.
Həmçinin noyabrın 4-də Şaron Eyalın truppasının Azərbaycan rəqs sənayesinin nümayəndələri üçün müasir xoreoqrafiya üzrə ustad dərsi keçirəcəyi açıqlanıb.
Bakı Beynəlxalq İncəsənət Festivalı 31 oktyabr - 16 noyabr tarixlərində keçiriləcək. Bakının aparıcı səhnələrində dünyaca məşhur rejissorlar, xoreoqraflar və teatr truppalarının, o cümlədən Geshеr Teatrının, Şaron Eyalın, Robert Lepajenin, Daniele Fintsi Paskanın, Yan Lipin, Qiyom Kotenin, Rimas Tuminasın və digər görkəmli sənətçilərin tamaşaları nümayiş etdiriləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_51b43b225c4a87be0af2eff42_o.jpg
В столице Азербайджана состоялась пресс-конференция в преддверии Бакинского международного фестиваля искусств – BIAF 2025.
Как сообщает "innews media", в рамках мероприятия были представлены миссия, программа и ключевые события первого в своем роде фестиваля, который призван стать новым этапом в развитии культурной жизни страны.
Художественный руководитель и главный дирижер Азербайджанского государственного симфонического оркестра имени Узеира Гаджибейли, Почетный посол Бакинского международного фестиваля искусств Фуад Ибрагимов отметил, что проведение подобных фестивалей играет исключительную роль в культурной жизни каждой страны. По его словам, такие мероприятия объединяют творческих людей, оживляют художественную среду и способствуют укреплению культурного имиджа Азербайджана.
Маэстро подчеркнул, что предстоящий фестиваль будет отличаться насыщенной программой и жанровым разнообразием. В рамках BIAF предусмотрены классические концерты, театральные и хореографические постановки, а также междисциплинарные проекты, объединяющие различные направления искусства.
По словам дирижера, церемония открытия состоится 31 октября и пройдет с участием симфонического оркестра имени Узеира Гаджибейли. В программе концерта прозвучат произведения Дмитрия Шостаковича, сюита «Дон Кихот», а также монументальный концерт Петра Чайковского.
Фуад Ибрагимов добавил, что в рамках фестиваля запланировано выступление известного дирижера Азиза Шохакимова, что станет особым музыкальным событием для бакинской публики.
В свою очередь, композитор и исполнитель Айсель Мамедова (AISÉL) подчеркнула, что ряд выдающихся мастеров искусства впервые представят свои работы в Баку – даже европейская публика еще не имела возможности увидеть эти выступления. По ее словам, это придает фестивалю особую ценность и делает его событием, вызывающим огромный интерес как на национальном, так и на международном уровне.
Айсель Мамедова отметила, что организация подобных масштабных и высокопрофессиональных культурных мероприятий является важным достижением не только для страны, но и для зрителей, ведь такие инициативы вдохновляют, объединяют и открывают новые горизонты для творческого обмена.
В ходе пресс-конференции особое внимание было уделено постановкам, которые впервые будут представлены зрителям именно в Баку. Одной из них станет спектакль Delay the Sadness («Отложи грусть») всемирно известного хореографа Шарон Эяль. Премьера этого произведения состоялась в сентябре на Рурской триеннале — престижном фестивале музыки и искусства в Германии, а уже во второй раз постановку смогут увидеть гости BIAF.
Сценарист и драматург Исмаил Иман отметил, что творчество Шарон Эяль — это удивительная алхимия движения и эмоций.«Delay the Sadness — не просто танец, а опыт, который зритель проживает вместе с артистами. Для меня, как для сценариста и драматурга, это возможность увидеть, как современный танец рождается на пересечении философии и моды», — подчеркнул он.
Также было объявлено, что 4 ноября труппа Шарон Эяль проведет мастер-класс по современной хореографии для представителей азербайджанской танцевальной индустрии.
Отметим, что Бакинский международный фестиваль искусств – BIAF 2025 пройдет с 31 октября по 16 ноября. На ведущих сценах Баку зрителям будут представлены постановки мировых режиссеров, хореографов и театров, среди которых — театр Geshеr, Шарон Эяль, Робер Лепаж, Даниэле Финци Паска, Ян Липин, Гийом Коте, Римас Туминас и другие выдающиеся деятели искусства.