https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_cb83b03636f8f306b80ab6ebf_o.jpg
Enzo Favata musiqisevərlərə və intellektual caz bilicilərinə yaxşı tanışdır. O, həmçinin bəstəkar və kino, teatr, radio və televiziya üçün musiqi müəllifi kimi də tanınır. Muzeylər və sərgilər üçün bir sıra musiqi instalyasiyaları yaradıb.
Konsertdə musiqiçilər Enzo Favata (truba), Qandi Salvatore Maltana (bas), Daniele Di Bonaventura (klavişlər), Marsello Peqin (gitara) və Umberto Trombetta (zərb alətləri) çıxış ediblər. Konsert Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının səhnəsində baş tutub. Tamaşadan əvvəl İtaliyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Luka di Canfrançesko tamaşaçılara salamlama nitqi ilə müraciət edib.
Enzo Favata Qrupu ilk notlardan tamaşaçıları valeh edib və konsert boyu ritmi ustalıqla qoruyub saxlayıb. Yaşlarına baxmayaraq, musiqiçilər texniki cəhətdən mürəkkəb improvizasiyaları ustalıqla ifa edib və tamaşaçılarla fəal şəkildə ünsiyyət qurublar. Tədbirin heyrətamiz atmosferi tamaşaçıları tamamilə valeh edib. Konsert bir anda keçdi. İtalyan qrupunun çıxışı Bakı tamaşaçılarını sevindirdi; musiqiçilər əlavə konsertə dəvət edildi və gurultulu alqışlarla qarşılandı. Enzo Favata Band konserti haqlı olaraq Baku Jazz Festival 2025 ən yaddaqalan anına çevrildi.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_cb83b03636f8f306b80ab6ebf_o.jpg
Enzo Favata is well-known to music lovers and connoisseurs of intellectual jazz. He is also widely known as a composer and author of music for films, theater, radio and television. He has created a number of musical installations for museums and exhibitions.
The concert featured musicians: Enzo Favata (trumpet), Gandhi Salvatore Maltana (bass), Daniele Di Bonaventura (keyboards), Marcello Peghin (guitar), Umberto Trombetta (drums). The concert took place on the stage of the Azerbaijan State Academic Musical Theatre. Luca di Gianfrancesco, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Italy to Azerbaijan, addressed the audience with a welcoming speech before the performance.
Enzo Favata Band completely captivated the audience and masterfully maintained the rhythm from the first notes until the end of the concert. Despite their age, the musicians brilliantly performed technically complex improvisations and actively interacted with the audience. The stunning atmosphere of the event completely immersed the hall. The concert passed in one breath. The performance of the Italian group delighted the Baku audience; the musicians were called back for an encore and were seen off with thunderous applause. Enzo Favata Band concert rightfully became a highlight of the Baku Jazz Festival 2025.