https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_cb83b03636f8f306b80ab6ebf_o.jpg
Enzo Favata musiqisevərlərə və intellektual caz bilicilərinə yaxşı tanışdır. O, həmçinin bəstəkar və kino, teatr, radio və televiziya üçün musiqi müəllifi kimi də tanınır. Muzeylər və sərgilər üçün bir sıra musiqi instalyasiyaları yaradıb.
Konsertdə musiqiçilər Enzo Favata (truba), Qandi Salvatore Maltana (bas), Daniele Di Bonaventura (klavişlər), Marsello Peqin (gitara) və Umberto Trombetta (zərb alətləri) çıxış ediblər. Konsert Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının səhnəsində baş tutub. Tamaşadan əvvəl İtaliyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Luka di Canfrançesko tamaşaçılara salamlama nitqi ilə müraciət edib.
Enzo Favata Qrupu ilk notlardan tamaşaçıları valeh edib və konsert boyu ritmi ustalıqla qoruyub saxlayıb. Yaşlarına baxmayaraq, musiqiçilər texniki cəhətdən mürəkkəb improvizasiyaları ustalıqla ifa edib və tamaşaçılarla fəal şəkildə ünsiyyət qurublar. Tədbirin heyrətamiz atmosferi tamaşaçıları tamamilə valeh edib. Konsert bir anda keçdi. İtalyan qrupunun çıxışı Bakı tamaşaçılarını sevindirdi; musiqiçilər əlavə konsertə dəvət edildi və gurultulu alqışlarla qarşılandı. Enzo Favata Band konserti haqlı olaraq Baku Jazz Festival 2025 ən yaddaqalan anına çevrildi.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_cb83b03636f8f306b80ab6ebf_o.jpg
Enzo Favata хорошо знаком меломанам и ценителям интеллектуального джаза. Он также широко известен как композитор и автор музыки для фильмов, театра, радио и телевидения. На его счету ряд музыкальных инсталляций для музеев и выставок.
В концерте приняли участие музыканты: Enzo Favata (труба), Gandhi Salvatore Maltana (бас) Daniele Di Bonaventura (клавишные), Marcello Peghin (гитара), Umberto Trombetta (барабаны). Концерт состоялся на сцене Азербайджанского государственного академического музыкального театра. Перед началом выступления к зрителям с приветственным словом обратился чрезвычайный и полномочный посол Италии в Азербайджане Лука ди Джанфранческо.
Enzo Favata Band с первых же нот полностью влюбил в себя зрителей и виртуозно удерживал ритм до конца концерта. Несмотря на возраст, музыканты великолепно проигрывали технически сложные импровизации и активно взаимодействовали с публикой. Потрясающая атмосфера мероприятия полностью погрузила в себя зал. Концерт прошел на одном дыхании. Выступление итальянского коллектива вызвало восторг у бакинской публики, музыкантов вызвали на бис и провожали бурными аплодисментами. Концерт Enzo Favata Band по праву стал украшением Baku Jazz Festival 2025.