https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_4d84461bfecfde1285bc637bf_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru İsrafil Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, idarəetməsində olan məcmu aktivlərin həcmi 10 trilyon ABŞ dollarını ötən, dünyanın aparıcı suveren sərvət fondlarını bir araya gətirən yeganə beynəlxalq platforma olanSuveren Fondların Beynəlxalq Forumu (SFBF) tərəfindən Əbu-Dabi şəhərində təşkil edilən və “Transformasiya dövründə dayanıqlılığın formalaşdırılması”na həsr olunmuş illik iclasda iştirak edir. Sözügedən tədbirBirləşmiş Ərəb Əmirliklərinin vəliəhdi Şeyx Xalid bin Məhəmməd bin Zayidin himayəsi altında, Əbu-Dabi İnvestisiya Təşkilatı (ADIA), Mubadala İnvestisiya Şirkəti və digər strateji tərəfdaş qurumların ev sahibliyi ilə keçirilir.
Forumda qlobal iqtisadi və geosiyasi dəyişikliklərin fonunda suveren fondların uzunmüddətli dəyər yaradan investisiya strategiyalarının müzakirəsinə, dayanıqlı kapital qoyuluşu, texnoloji transformasiya və alternativ aktivlərin inkişafı kimi mövzuların müzakirəsinə həsr olunub. Forum həmçinin Santyaqo Prinsiplərinin tətbiqinə dair beynəlxalq standartların yeni çağırışlara uyğun təkmilləşdirilməsi və suveren fondların şəffaflıq, hesabatlılıq və məsuliyyətli idarəetmə prinsiplərinə sadiqliyinin gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
İllik iclas çərçivəsində keçirilən İcraçı Direktorların Forumunda İsrafil Məmmədov çıxış edərək suveren sərvət fondlarının uzunmüddətli dayanıqlılığı və inkişaf imkanlarının formalaşdırılmasında rolu, bu fondların qlobal iqtisadi sistemə təsiri, eləcə də rəqəmsallaşmanın suveren fondların investisiya idarəçiliyində tətbiqi perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb. O, müasir texnoloji innovasiyaların, aktivlərin qorunması və artırılması, həmçinin kapital bazarlarında şəffaflığın təmin olunması baxımından strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
ARDNF-nin bu iclasda iştirakı Azərbaycanın beynəlxalq maliyyə icmasında etibarlı və məsuliyyətli institusional investor kimi mövqeyini möhkəmləndirir, həmçinin qlobal suveren fondlar arasında dayanıqlı inkişaf və uzunmüddətli kapital qoyuluşu sahəsində formalaşan dialoqa fəal töhfəsini nümayiş etdirir.
SFBF-nin katibliyi London şəhərində yerləşir və 2009-cu ildən etibarən suveren fondlar arasında əməkdaşlığın təşviqi, təcrübə mübadiləsinin gücləndirilməsi və qlobal investisiya idarəçiliyində institusional etimadın artırılması istiqamətində fəaliyyət göstərir. Xatırladaq ki, Forumun 14-cü illik iclası 2022-ci ildə ARDNF-nin həmtəşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilmişdir və bu tədbir Azərbaycanın suveren fondların qlobal icmasındakı rolunu əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirmişdir. 2024-cü ildə Oman Sultanlığının Maskat şəhərində keçirilən illik iclasda isə İsrafil Məmmədov sözügedən forumun İdarə Heyəti sədrinin müavini seçilib.

The delegation headed by SOFAZ CEO takes part at the annual meeting of the International Forum of Sovereign Wealth Funds The delegation headed by SOFAZ CEO takes part at the annual meeting of the International Forum of Sovereign Wealth Funds
The delegation led by Israfil Mammadov, CEO of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), is participating in the annual meeting dedicated to "Building Resilience in a Period of Transformation", organized in Abu Dhabi by the International Forum of Sovereign Wealth Funds (IFSWF), the only global platform bringing together the world’s leading sovereign wealth funds with total assets under management exceeding USD 10 trillion. The event is held under the patronage of His Highness Sheikh Khaled bin Mohamed bin Zayed, Crown Prince of the United Arab Emirates, and hosted by Abu Dhabi Investment Authority (ADIA), Mubadala Investment Company, and other strategic partner institutions.
The Forum focuses on discussing sovereign wealth funds’ long-term value-creating investment strategies amid global economic and geopolitical shifts, including themes such as sustainable capital allocation, technological transformation, and the development of alternative assets. The event also plays an important role in advancing the implementation of the Santiago Principles in line with new global challenges and reinforcing sovereign wealth funds’ commitment to transparency, accountability, and responsible governance.
During the Executive Directors' Forum held as part of the annual meeting, Israfil Mammadov delivered remarks on the role of sovereign wealth funds in building long-term resilience and growth opportunities, their impact on the global economic system, as well as prospects for applying digitalisation in sovereign investment management. He emphasized the strategic importance of modern technological innovations in safeguarding and growing assets and ensuring transparency in capital markets.
SOFAZ’s participation in this meeting strengthens Azerbaijan’s position in the international financial community as a reliable and responsible institutional investor and demonstrates its active contribution to the global dialogue on sustainable development and long-term capital deployment among sovereign wealth funds.
The Secretariat of the IFSWF is based in London and, since 2009, has been promoting cooperation among sovereign wealth funds, enhancing knowledge-sharing, and strengthening institutional trust in global investment management. It should be noted that the 14th Annual Meeting of the Forum was co-hosted by SOFAZ in Baku in 2022, significantly reinforcing Azerbaijan’s role within the global community of sovereign wealth funds. At the 2024 meeting held in Muscat, Sultanate of Oman, Israfil Mammadov was elected Vice-Chair of the Forum’s Board.