https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_9ef903b969b2f781ce1abd36f_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Qazaxıstan Respublikasının Elm və Ali Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə keçirilən “Qazaxıstan – akademik təhsil məkanı” adlı Strateji Tərəfdaşlar Forumu çərçivəsində Qazaxıstan Respublikasının elm və ali təhsil naziri Sayasat Nurbekin iştirakı ilə keçirilən görüşdə iştirak edib.
Görüşdə "Quacquarelli Symonds" (QS) beynəlxalq reytinq agentliyinin prezidenti Nuntsio Kvakkarelli, Pekin Dillər və Mədəniyyət Universitetinin prezidenti Pen Duan, Cardiff Universitetinin prezidenti Vendi Larner, Woosong Təhsil Fondunun Himayəçilər Şurasının sədri Kim Son Kyonq, Minerva Universitetinin prezidenti Ben Nelson, M. Kozibayev adına Şimali Qazaxıstan Universitetinin rektoru Yerbol Isakayev və digər nüfuzlu elm və təhsil nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüşdə qlobal elm və təhsil məkanında baş verən dəyişikliklər, universitetlərin beynəlxalq reytinqlərdə mövqelərinin möhkəmləndirilməsi, rəqəmsal transformasiya və süni intellekt sahəsində əməkdaşlıq, birgə tədqiqat layihələrinin təşkili, həmçinin dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə yönəlmiş innovativ tərəfdaşlıq modelləri müzakirə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_9ef903b969b2f781ce1abd36f_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев в рамках Международного форума стратегических партнёров «Казахстан – территория академических знаний», инициированного Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан, участвовал во встрече с участием министра науки и высшего образования Республики Казахстан Саясата Нурбека.
Во встрече приняли участие президент международного рейтингового агентства Quacquarelli Symonds (QS) Нунцио Квакварелли, президент Пекинского университета языка и культуры Пэн Дуань, президент Кардиффского университета Венди Ларнер, председатель попечительского совета Образовательного фонда Woosong Ким Сон Кйонг, президент Университета Минерва Бен Нельсон, ректор Северо-Казахстанского университета имени М. Козыбаева Ербол Исакаев и другие представители международной науки и образования.
На встрече обсуждались изменения в мировом научно-образовательном пространстве, укрепление позиций университетов в международных рейтингах, сотрудничество в области цифровой трансформации и искусственного интеллекта, организация совместных исследовательских проектов, а также инновационные модели партнерства, направленные на достижение целей устойчивого развития.