https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_9d4a82e204e1ca48454494cf0_o.jpg
Qazaxıstandan olan ərzaqlıq buğdanın ilk partiyası Azərbaycan ərazisindən tranzit keçməklə Ermənistan Respublikasına göndərilir. Bu barədə «Кazinform» agentliyinin xüsusi müxbiri “Ərzaq Müqavilə Korporasiyası” Milli Şirkəti ASC-nin mətbuat xidmətinə istinadən xəbər verir.
Bu addım 21 oktyabrda Astanada Prezident Kasım-Jomart Tokayev və İlham Əliyev arasında əldə olunmuş razılaşmaların nəticəsi olub.
Yerevana qarşı yük tranzitinə qoyulan məhdudiyyətlərin rəsmi olaraq aradan qaldırılması Qazaxıstan, Rusiya, Azərbaycan, Gürcüstan və Ermənistanı birləşdirən yeni dəmir yolu marşrutunun açılmasına şərait yaradıb.
Bu gün Qazaxıstan buğdası ilə dolu yük qatarı Azərbaycan sərhədini keçib. Yaxın günlərdə yük Ermənistanın Dalarik stansiyasına çatacaq. Ümumilikdə Qazaxıstandan 1000 ton ümumi çəkisi olan 15 vaqon göndərilib. Tədarük yeni logistika marşrutunun işlənib hazırlanmasına yönəlmiş pilot partiya kimi nəzərdən keçirilir.
Bakıya işgüzar səfər çərçivəsində “Ərzaq Müqavilə Korporasiyası” Milli Şirkəti ASC-nin (Prodkorporasiya) rəhbərliyi Azərbaycandakı Qazaxıstan Səfirliyinin nümayəndələri ilə görüş keçirib. Tərəflər tranzit yükün keçidini birgə əlaqələndirir və onun erməni tərəfdaşlarına çatdırılmasını təmin edir.
— Son aylarda Qazaxıstan və Azərbaycan arasında taxıl tədarükü sahəsində əməkdaşlıqda davamlı müsbət dinamikanı müşahidə edirik. Bu il Qazaxıstan Azərbaycan bazarına buğda tədarükündə əsas təchizatçıya çevrilib — son məlumatlara əsasən, bizim payımız təxminən 80 faiz təşkil edir. Prezident İlham Heydər oğlu Əliyevin Astanaya dövlət səfəri zamanı dövlət başçıları əldə olunmuş nəticələri xüsusi qeyd etdilər və bu uğuru möhkəmləndirmək və gələcəkdə əməkdaşlıq həcmlərini artırmaq üçün qarşılıqlı iradə ifadə etdilər, — deyə Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel bildirib.
"Prodkorporasiya" MŞ ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Asılxan Cuvaşev yeni tranzit marşrutunun açılması təkcə Qazaxıstan taxılının ixrac coğrafiyasının genişləndirilməsi baxımından deyil, həm də region ölkələri arasında nəqliyyat-logistika əlaqələrinin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
— Bu, həmçinin Cənubi Qafqazda ticarət-iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsinə və sülh təşəbbüslərinin reallaşdırılmasına töhfə verir, — deyə Asılxan Cuvaşev qeyd edib.
“Ərzaq Müqavilə Korporasiyası” Milli Şirkəti ASC Qazaxıstanın taxıl bazarının milli operatorudur. Şirkət ərzaq təhlükəsizliyini təmin edir, daxili bazarı sabitləşdirir, kənd təsərrüfatı istehsalçılarını dəstəkləyir və dövlətin aqrar siyasətini həyata keçirir.
Bundan əvvəl bildirilmişdi ki, Qazaxıstan Azərbaycan tərəfinə geniş çeşiddə aqrosənaye məhsullarını daxil etməklə ixrac səbətini genişləndirməyi təklif edib.
Cənubi Qafqaz ölkələrindən əlavə, bu il Qazaxıstan Avropa, Asiya və Şimali Afrikaya da taxıl tədarükünə başlayıb.

Через Азербайджан в Армению направили первую «пилотную» партию казахстанской пшеницы
Через Азербайджан в Армению направили первую «пилотную» партию казахстанской пшеницы Через Азербайджан в Армению направили первую «пилотную» партию казахстанской пшеницы
Первая партия продовольственной пшеницы из Казахстана направляется в Республику Армения транзитом через территорию Азербайджана, сообщает собственный корреспондент агентства Kazinform со ссылкой на пресс-службу АО «Национальная компания «Продовольственная контрактная корпорация».
Фото: Серикбол Кошмаганбетов/Kazinform
Этот шаг стал результатом достигнутых договоренностей между Президентами Касым-Жомартом Токаевым и Ильхамом Алиевым, озвученных 21 октября в Астане.
Официальное решение о снятии ограничений на транзит грузов в направлении Еревана открыло путь для нового железнодорожного маршрута, соединившего Казахстан, Россию, Азербайджан, Грузию и Армению.
Сегодня состав с казахстанской пшеницей пересек азербайджанскую границу. В ближайшие дни груз прибудет на станцию Даларик в Армении. Всего из Казахстана отправлено 15 вагонов общей массой 1000 тонн. Поставка рассматривается как пилотная партия, направленная на отработку нового логистического маршрута.
Фото: АО «Национальная компания «Продовольственная контрактная корпорация»
В рамках рабочей поездки в Баку руководство АО «Национальная компания «Продовольственная контрактная корпорация» (Продкорпорация) провело встречу с представителями Посольства Казахстана в Азербайджане. Стороны совместно координируют прохождение транзитного груза и обеспечивают его доставку армянским партнерам.
— В последние месяцы мы наблюдаем устойчивую позитивную динамику в сотрудничестве между Казахстаном и Азербайджаном в сфере поставок зерна. Казахстан в этом году стал основным поставщиком пшеницы на азербайджанский рынок — по последним данным, наша доля составила порядка 80 процентов. Во время государственного визита президента Ильхама Гейдаровича Алиева в Астану главы наших государств особо отметили достигнутые результаты и выразили обоюдное стремление закрепить этот успех и нарастить объемы сотрудничества в будущем, — отметил Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель.
Председатель правления АО «НК Продкорпорация» Асылхан Джувашев подчеркнул, что открытие нового транзитного маршрута имеет важное значение не только для расширения экспортной географии казахстанского зерна, но и для развития транспортно-логистических связей между странами региона.
— Это также способствует укреплению торгово-экономического сотрудничества и реализации мирных инициатив на Южном Кавказе, — отметил Асылхан Джувашев.
АО «Национальная компания «Продовольственная контрактная корпорация» — национальный оператор зернового рынка Казахстана. Компания обеспечивает продовольственную безопасность, стабилизирует внутренний рынок, поддерживает сельхозпроизводителей и реализует государственную аграрную политику.
Ранее сообщалось, что Казахстане предложил Азербайджану расширить экспортную корзину, включив в нее широкий спектр агропромышленной продукции.
Помимо стран Южного Кавказа, в этом году Казахстан начал поставки зерна в Европу, Азию и Северную Африку.