Noyabrın 5-də Gürcüstanın Bolnisi Muzeyində Azərbaycanın Xalq rəssamı, görkəmli qrafika ustası, professor Arif Hüseynovun “Zamanın ilmələri” layihəsi çərçivəsində yaratdığı əsərlərdən ibarət sərgi açılıb.
Tədbirdə Azərbaycanın Gürcüstandakı səfirinin müşaviri Kamal Xəlilov, səfirliyin məsul əməkdaşları, SOCAR-ın Gürcüstan nümayəndəliyinin rəhbəri Mahir Məmmədov, Gürcüstan Mədəniyyət Nazirliyinin Mədəni İrs şöbəsinin rəhbəri Salome Jamburia, Bolnisi bələdiyyəsinin meri Zamur Çitanava və digər rəsmi şəxslər, incəsənət və mədəniyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Gürcüstan Milli Muzeyinin baş direktoru David Lordkipanidze bildirib ki, Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, mədəniyyət sahəsində də əlaqələr inkişaf edir. Onun sözlərinə görə, bu cür layihələr mədəni əlaqələrin inkişafına böyük töhfə verir.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova ilk dəfə təşkil olunan sərginin açılışını yüksək qiymətləndirib. O, Milli Xalça Muzeyinin yaradılmasının tarixi zərurəti, əhəmiyyəti, xalçaçılıq sənətinin inkişafı perspektivləri barədə ətraflı məlumat verib.
Azərbaycanın Xalq rəssamı Arif Hüseynov çıxış edərək Gürcüstanda ilk dəfə fərdi sərgisinin açılmasına görə təşkilatçılara təşəkkür edib.
Xalçatoxuma ənənələrinin güclü olduğu, azərbaycanlıların kompakt şəkildə yaşadığı Bolnisi bölgəsində təşkil edilən sərgidə sənətkarın 2024–2025-ci illərdə ərsəyə gətirdiyi 12 rəsm əsəri nümayiş olunur. Bu əsərlər sənətkarın milli adət-ənənələrə, mənəvi dəyərlərə bağlılığını və Azərbaycan mədəniyyətinə sevgisini əks etdirir.
Sərginin diqqətçəkən nümunələrindən biri isə Arif Hüseynovun “İki qəlbin hekayəsi” adlı əsəri əsasında Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxunmuş xalçadır. 70 rəng çalarından istifadə olunmaqla ərsəyə gətirilən bu xalça rəssamın əsərinin ilk dəfə xalça sənətinə çevrildiyi nümunədir.
Sərgidə xalçanın yaranma mərhələlərini əks etdirən əsərlər süni intellektlə yaradılan videoçarx vasitəsilə də təqdim olunur.
Layihə çərçivəsində Bolnisi sakinləri və qonaqları üçün Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Uşaq şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən “Xalça necə yaranır?” ustad dərsi keçirilib. Onlar xalçanın hazırlanmasının bütün mərhələlərində – qoyunun qırxılması, yunun daranması, əyrilməsi və xalçanın toxunması proseslərində iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin, Gürcüstan Mədəniyyət Nazirliyinin və ölkəmizin Gürcüstandakı səfirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Gürcüstan Milli Muzeyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgi dekabrın 5-dək davam edəcək.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə Gürcüstan Milli Muzeyi arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum da imzalanıb.

5 ноября в Болнисском музее в Грузии, в рамках проекта «Узелки времени», открылась выставка работ Народного художника Азербайджана, выдающегося мастера графики, профессора Арифа Гусейнова.
Советник посла Азербайджана в Грузии Камал Халилов, ответственные сотрудники посольства, руководитель представительства «SOCAR» в Грузии Махир Мамедов, глава Отдела культурного наследия Министерства культуры Грузии Саломе Джамбурия, мэр болнисского муниципалитета Замур Читанава и другие официальные лица, представители искусства и культуры приняли участие в мероприятии.
Генеральный директор Грузинского национального музея Давид Лордкипаридзе отметил, что отношения между Азербайджаном и Грузией развиваются во всех сферах, в том числе и в культурной. По его словам, подобные проекты вносят большой вклад в развитие культурных отношений.
Директор Азербайджанского национального музея ковра Амина Меликова высоко оценила данную выставку, организованную впервые. Она подробно рассказала об исторической необходимости и важности создания Азербайджанского национального музея ковра, перспективах развития коврового искусства.
Народный художник Азербайджана Ариф Гусейнов в своей речи поблагодарил организаторов за открытие его первой в Грузии персональной выставки.
На выставке, организованной в регионе Болниси, где компактно проживает азербайджанское население и сильны традиции ковроткачества, представлено 12 графических произведений, созданных художником в 2024–2025 годах. Эти работы воспевают привязанность художника к национальным обычаям, традициям и духовным ценностям и его любовь к азербайджанской культуре.
Особого внимания заслуживает ковер, сотканный в Отделе традиционных технологий АНМК на основе произведения Арифа Гусейнова «История двух сердец». Данный ковер, созданный с применением 70 оттенков, является первым случаем переноса картины А. Гусейнова на ковер.
Дополнительно, работы, отражающие стадии создания ковра, представлены в формате видеоролика с помощью искусственного интеллекта.
В рамках проекта сотрудники Детского отдела Азербайджанского национального музея ковра провели для жителей и гостей Болниси мастер-класс «Как создается ковер?». Участники приняли участие во всех этапах ковроткачества — от стрижки овцы, расчёсывания и прядения шерсти до процесса тканья ковра.
Выставка, организованная Азербайджанским национальным музеем ковра и Грузинским национальным музеем при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, Министерства культуры Грузии и Посольством Азербайджана в Грузии будет открыта до 5 декабря.
В рамках выставки состоялось подписание Меморандума о сотрудничестве между Национальным музеем ковра Азербайджана и Национальным музеем Грузии.