https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_51b7ea8434fe5ff6d881db30c_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 12-də Çinin “China Datang Corporation Ltd.” şirkətinin Direktorlar Şurasının sədri Lü Cünün başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı “China Datang Corporation Ltd.” şirkətinin böyük nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərinin əhəmiyyətinə toxunaraq, bunun əməkdaşlığın perspektivlərinin müzakirəsi üçün yaxşı imkan yaratdığını vurğuladı. Ölkəmizdə çox sayda Çin şirkətinin fəaliyyət göstərdiyini deyən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla Çin arasında vizasız gediş-gəliş rejiminin tətbiqindən sonra Çindən ölkəmizə gələn turistlərin sayının artdığını qeyd etdi.
Dövlətimizin başçısı bu il Çinə dövlət və işgüzar səfərlərini xatırladı, həmin səfərlərdən sonra strateji tərəfdaşlıq əlaqələrimizin daha da genişləndiyini vurğuladı.
Qəbula görə minnətdarlığını bildirən Lü Cün Bakının inkişafının onlarda xoş təəssürat hissi yaratdığını dedi. Qonaq ölkəmizdə özlərinə qarşı dost münasibəti qeyd etdi.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə “China Datang Corporation Ltd.” şirkəti arasında enerji keçidi, yaşıl enerji və yaşıl sənaye parkı layihələri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_51b7ea8434fe5ff6d881db30c_o.jpg
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received a delegation led by Lyu Jun, Chairman of China Datang Corporation Ltd. on November 12.
The head of state highlighted the importance of the large delegation’s visit to Azerbaijan, noting that it creates a good opportunity to discuss cooperation prospects. President Ilham Aliyev mentioned that many Chinese companies operate in our country and pointed out that the number of tourists from China has increased following the introduction of a visa-free regime between Azerbaijan and China.
The head of state recalled his state and working visits to China this year, emphasizing that strategic partnership has further expanded after those visits.
Expressing gratitude for the reception, Lyu Jun said that Baku’s development left a pleasant impression on them. He noted the friendly attitude toward them in Azerbaijan.
During the conversation, they exchanged views on cooperation between Azerbaijan and China Datang Corporation Ltd. in energy transition, green energy, and green industrial park projects.