https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_51b7ea8434fe5ff6d881db30c_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 12-də Çinin “China Datang Corporation Ltd.” şirkətinin Direktorlar Şurasının sədri Lü Cünün başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı “China Datang Corporation Ltd.” şirkətinin böyük nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərinin əhəmiyyətinə toxunaraq, bunun əməkdaşlığın perspektivlərinin müzakirəsi üçün yaxşı imkan yaratdığını vurğuladı. Ölkəmizdə çox sayda Çin şirkətinin fəaliyyət göstərdiyini deyən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla Çin arasında vizasız gediş-gəliş rejiminin tətbiqindən sonra Çindən ölkəmizə gələn turistlərin sayının artdığını qeyd etdi.
Dövlətimizin başçısı bu il Çinə dövlət və işgüzar səfərlərini xatırladı, həmin səfərlərdən sonra strateji tərəfdaşlıq əlaqələrimizin daha da genişləndiyini vurğuladı.
Qəbula görə minnətdarlığını bildirən Lü Cün Bakının inkişafının onlarda xoş təəssürat hissi yaratdığını dedi. Qonaq ölkəmizdə özlərinə qarşı dost münasibəti qeyd etdi.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə “China Datang Corporation Ltd.” şirkəti arasında enerji keçidi, yaşıl enerji və yaşıl sənaye parkı layihələri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_51b7ea8434fe5ff6d881db30c_o.jpg
12 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию во главе с председателем Совета директоров китайской компании China Datang Corporation Ltd. Лю Цзюнем.
Коснувшись важности визита в Азербайджан представительной делегации China Datang Corporation Ltd., глава государства подчеркнул, что это создает хорошую возможность для обсуждения перспектив сотрудничества. Отметив, что в нашей стране работает большое количество китайских компаний, Президент Ильхам Алиев сказал, что число туристов, прибывающих в нашу страну из Китая, увеличилось после введения безвизового режима между Азербайджаном и Китаем.
Глава государства вспомнил свои государственный и рабочий визиты в Китай в этом году, подчеркнув, что после этих визитов наши отношения стратегического партнерства еще больше расширились.
Поблагодарив за прием, Лю Цзюнь сказал, что развитие Баку произвело на них приятное впечатление. Гость отметил дружественное отношение к ним в нашей стране.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по проектам энергетического перехода, зеленой энергии и зеленого промышленного парка, реализуемым Азербайджаном и China Datang Corporation Ltd.