https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_88f1ae18c607198fc5e2fa125_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) və Mədəniyyət-Yaradıcılıq Mərkəzinin dəstəyi ilə 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş “5 ilin Zəfər sədası” adlı konsert proqramı təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə Universitetin sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev açaraq 44 günlük Vətən müharibəsinin xalqımızın tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı 30 il işğal altında qalan torpaqlarını Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Ordumuzun və Xalqımızın birliyi sayəsində azad edib. Tarixi Qələbə işğalda olan torpaqlarımızla yanaşı, milli qürurumuzu da qaytarıb və regionda yeni geosiyasi reallıq yaradıb.
Azərbaycanın Əməkdar idman ustası, Əməkdar məşqçi, Birinci Qarabağ qazisi İlham Zəkiyev və ehtiyatda olan zabit, Vətən müharibəsi iştirakçısı, BDU-nun Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin magistrantı Vasif Qəhrəmanov çıxışlarında qeyd ediblər ki, bu qələbə ilə xalqımızın 30 illik torpaq həsrətinə son qoyulub. Bu gün qalib ölkənin qalib vətəndaşları olaraq hər bir azərbaycanlı bu qüruru yaşamaqdan fəxr duyur. Gənclər, xüsusilə tələbələr bu qələbənin layiqli davamçıları kimi öz sahələrində uğurla addımlamalı, qalib xalqın nüfuzunu yüksəltməlidirlər.
Sonra tədbirin xüsusi qonaqları – Əməkdar artist Elnur Zeynalov, müğənni Cavidan Fatihi, BDU-nun Mədəniyyət-Yaradıcılıq Mərkəzinin əməkdaşları və Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin tələbəsi Nuray Quliyeva vətənpərvərlik mövzusunda mahnı və rəqslər ifa ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_88f1ae18c607198fc5e2fa125_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась концертная программа «Эхо 5-летной Победы», посвященная 8 Ноября – Дню Победы.
Открывая мероприятие, проректор университета Алиш Агамирзаев заявил, что 44-дневная Отечественная война золотыми буквами вписана в историю народа. Он отметил, что азербайджанский народ освободил свои земли, находившиеся под оккупацией 30 лет, под руководством Президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева благодаря единству армии и народа. Историческая Победа, наряду с возвращением оккупированных земель, вернула нам национальную гордость и создала новую геополитическую реальность в регионе.
Заслуженный мастер спорта, заслуженный тренер, ветеран Первой Карабахской войны Ильхам Закиев и участник Отечественной войны, магистрант факультета международных отношений и экономики БГУ Васиф Гахраманов отметили в своих выступлениях, что эта победа положила конец 30-летней тоске народа по родной земле. Каждый победоносный гражданин победоносной страны гордится этой победой. Молодежь, особенно студенты, должны успешно продвигаться вперед на своем поприще, как достойные продолжатели этой победы, и поднимать престиж народа-победителя.
Затем с песнями и танцами выступили заслуженный артист Эльнур Зейналов, певец Джавидан Фатихи, сотрудники Культурно-творческого центра БГУ и студентка факультета международных отношений и экономики Нурай Гулиева.