https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_e82443a864ba70ae4dbf4c898_o.jpg
Günəşin səthində baş verən X sinif alışmalar səbəbindən aktivlik yüksək səviyyəyə qalxıb. 9-10 noyabrda baş verən X5 alışması zamanı asimmetrik tac kütlə atılması nəticəsində plazma kütləsinin noyabrın 12-də Yerə yaxınlaşması proqnozlaşdırılır.
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, hazırda Günəş aktivliyi R1-R2 (zəif-orta), günün yarısından başlayaraq noyabrın 13-dək R3 (güclü-aktiv) səviyyədə olacaq. Aktivlik noyabrın 13-ü günortayadək davam edə bilər. Yüksək coğrafi enliklərdə noyabrın 12-də maqnit qasırğasının gücü 10 ballıq şkala ilə 4-8, noyabrın 13-də azalaraq 3-5 səviyyəsində olacaq. Orta coğrafi enliklərdə noyabrın 12-də qasırğanın gücü 4-7, sonrakı günlər azalaraq fon səviyyəsində olacaq.
9-10 noyabr tarixlərində baş verən tac kütlə atılması nəticəsində noyabrın 12-də yüksək coğrafi enliklərdə G2-G4 səviyyəsində maqnit qasırğası proqnozlaşdırılır. Günün yarısında bu, artaraq G3-G4 (güclü) qasırğa səviyəsinə yüksələcək. Tac kütlə atılması səbəbindən noyabrın 13-də qasırğanın G1-G3 səviyyədə qalacağı proqnozlaşdırılır. 14 noyabr tarixində aktivlik azalacaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_e82443a864ba70ae4dbf4c898_o.jpg
Из-за вспышек класса X, произошедших на поверхности Солнца, активность светила повысилась до высокого уровня.
Как сообщили на кафедре астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета, в результате асимметричного выброса корональной массы во время вспышки X5, произошедшей 9-10 ноября, прогнозируется, что плазменная масса приблизится к Земле 12 ноября.
В настоящее время солнечная активность находится на уровне R1-R2 (слабая-умеренная), а начиная с середины дня и до 13 ноября она будет на уровне R3 (сильная-активная). Активность может продолжаться до полудня 13 ноября. В высоких географических широтах 12 ноября мощность магнитной бури составит 4-8 баллов по 10-балльной шкале, а 13 ноября снизится до уровня 3-5. В средних широтах 12 ноября мощность бури составит 4-7 баллов, а в последующие дни снизится до фонового уровня.
В результате выброса корональной массы, произошедшего 9-10 ноября, на 12 ноября в высоких широтах прогнозируется магнитная буря уровня G2-G4. К середине дня она усилится до уровня G3-G4 (сильная).
Прогнозируется, что из-за выброса корональной массы 13 ноября буря сохранится на уровне G1-G3. 14 ноября активность пойдет на спад.