https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_39d6726b9e7bf914480077b47_o.jpg
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) və Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə keçirilən bu tədbirin mövzusunu “inklüziv və dayanıqlı rəqəmsal gələcək üçün universal, faydalı və əlçatan bağlantı” təşkil edir.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tədbir iştirakçılarına ünvanladığı müraciəti səsləndirib. Müraciətdə Azərbaycanın qlobal rəqəmsal inkişafın təşviqinə və hamı üçün inklüziv bağlantının təmin edilməsinə sadiqliyi vurğulanıb.
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) Baş katibi Dorin Boqdan-Martin qeyd edib:
BTİ-nin İnkişaf Bürosunun direktoru Kosmas Lakison Zavazava bildirib: Tədbirdə Azərbaycanda telekommunikasiyanın inkişafı tarixinə həsr edilmiş videoçarx nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransı ölkələr arasında rəqəmsal fərqliliyi aradan qaldırmaq və rəqəmsal transformasiyanı təşviq etmək məqsədilə BTİ tərəfindən 4 ildən bir keçirilən tədbirdir.
“WTDC”yə MDB regionunda ilk dəfə olaraq Azərbaycan ev sahibliyi edəcək. Bu da öz növbəsində regionda texnoloji və elmi sahələrdə, habelə rəqəmsallaşmada rolumuzu daha da möhkəmləndirəcək və ölkəmizin beynəlxalq miqyasda nüfuzunu gücləndirəcək. Tədbir 17-28 noyabr tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək. “WTDC-25” kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal inklüzivlik, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları tətbiqləri, innovasiya, İKT üzrə statistika və indikatorlar, İKT-nin tənzimlənməsi və digər bu kimi sahələr üzrə inkişafa dair mövzuları, layihələri və proqramları nəzərdən keçirmək üçün unikal imkan yaradacaq.
Konfransın ümumi nəticələri arasında:
• Rəqəmsal inkişaf üçün qlobal yol xəritəsinin (2026 – 2029) qəbul edilməsi
• Qlobal səviyyədə razılaşdırılmış Bəyannamə və Fəaliyyət Planının hazırlanması
• Yeni regional təşəbbüslərin müəyyənləşdirilməsi
• Qlobal səviyyədə telekommunikasiyanın inkişaf prioritetlərinin müəyyən edilməsi
• Ən az inkişaf etmiş ölkələrin (LDCs), dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin (LLDCs) və kiçik ada və inkişaf etməkdə olan dövlətlərin (SIDS) rəqəmsal inkişaf ehtiyaclarının həll edilməsi məsələləri diqqət mərkəzində olacaq.
Onu da əlavə edək ki, tədbirə ABŞ, Almaniya, Türkiyə, Rusiya, Fransa, İsrail, Yaponiya, Çin, Tailand, İsveçrə, Yunanıstan, Malayziya, Slovakiya, Qazaxıstan daxil olmaqla 150-dən artıq ölkədən 2 mindən çox iştirakçı qatılıb. Təxminən 60 ölkədən nazir və nazir müavini səviyyəsində nümayəndələr iştirak edirlər.
Tədbirə həmçinin 300-dən artıq gənc qatılıb. Bakıdakı konfransda həm beynəlxalq, həm də yerli gənclərin iştirakı onlara qlobal texnoloji tendensiyalarla tanış olmaq və beynəlxalq tərəfdaşlıqlar qurmaq üçün imkanlar yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_39d6726b9e7bf914480077b47_o.jpg
Сегодня в Баку состоялась церемония открытия Всемирной конференции по развитию электросвязи (WTDC-25), проводимой совместно Международным союзом электросвязи (МСЭ) и Министерством цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики.
Конференция посвящена теме «Универсальное, полезное и доступное подключение для инклюзивного и устойчивого цифрового будущего».
На церемонии открытия министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев зачитал обращение Президента Азербайджана Ильхама Алиева к участникам мероприятия. В обращении подчеркивается приверженность Азербайджана содействию глобальному цифровому развитию и обеспечению инклюзивного подключения для всех.
Затем на мероприятии выступили генеральный секретарь МСЭ Дорин Богдан-Мартин и директор Бюро по развитию электросвязи Космас Лакисон Завазава.
На конференции был продемонстрирован видеоролик об истории развития электросвязи в Азербайджане.
Отметим, что Всемирная конференция по развитию электросвязи проводится МСЭ каждые 4 года в целях преодоления цифрового разрыва между странами и содействия цифровой трансформации.
Впервые в регионе СНГ WTDC принимает Азербайджан. Это, в свою очередь, еще больше усилит роль нашей страны в регионе в области технологий, науки, а также в цифровизации и укрепит авторитет нашей республики на международном уровне. Мероприятие пройдет в Бакинском конгресс-центре с 17 по 28 ноября. WTDC-25 предоставляет уникальную возможность для обсуждения тем, проектов и программ развития в области кибербезопасности, цифровой инклюзивности, применения информационно-коммуникационных технологий, инноваций, статистики и индикаторов в сфере ИКТ, регулирования ИКТ и других сферах.
Среди общих результатов конференции:
- Принятие глобальной дорожной карты цифрового развития (2026–2029)
- Разработка согласованной на глобальном уровне Декларации и Плана действий
- Определение новых региональных инициатив
- Определение приоритетов развития телекоммуникаций на глобальном уровне
- Основное внимание будет уделяться удовлетворению потребностей в цифровом развитии наименее развитых стран (LDCs), развивающихся стран, не имеющих выхода к морю (LLDCs), и малых островных развивающихся государств (SIDS).
Следует отметить, что в мероприятии принимают участие 2500 представителей из более чем 160 стран, включая США, Германию, Турцию, Россию, Францию, Израиль, Японию, Китай, Таиланд, Швейцарию, Грецию, Малайзию, Словакию и Казахстан. Представители около 60 стран принимают участие на уровне министров и заместителей министров.
В мероприятии также принимают участие более 500 молодых людей. Участие в конференции в Баку как международной, так и местной молодежи дает им возможность ознакомиться с мировыми технологическими тенденциями и наладить международное партнерство.