https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_7e75f5787c11d84d747b81585_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyində “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının qəbul edilməsinin 30 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Konstitusiyanın qəbulundan suverenliyin bərpasınadək keçilən yolu əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə çıxış edən rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Cavid Qurbanov, Aparat rəhbərinin müavini Bəxtiyar Məmmədov, Layihələrin idarə edilməsi şöbəsinin müdiri Esmira Səmədova dövlətçilik tariximizdə mühüm hadisə olan Konstitusiyanın qəbulu barədə danışıblar. Bildirilib ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanan Konstitusiya sənədi Azərbaycanın dünyəvi, demokratik və hüquqi dövlət kimi inkişafı üçün möhkəm hüquqi baza yaratdı. Qanunun aliliyini, insan hüquq və azadlıqlarını, sosial ədalət və vətəndaş məsuliyyətini təsbit etdi.
Konstitusiyada dövlət müstəqilliyinin, suverenliyin və ərazi bütövlüyünün qorunması əsas məqsəd kimi göstərilib. Təəssüf ki, uzun illər torpaqlarımız Ermənistanın işğalı altında qaldı və Konstitusiyamızın qüvvəsi həmin ərazilərdə tətbiq oluna bilmədi. Amma Azərbaycan dövləti və xalqı bu vəziyyətlə heç vaxt barışmadı. 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə tarixi Qələbə qazandıq. 2023-cü il sentyabrın 19-20-də keçirilən antiterror əməliyyatı ilə ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa olundu.
2025-ci ilin ölkəmizdə “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunması dövlət müstəqilliyimizin hüquqi və mənəvi dayaqlarına verilən böyük önəmin göstəricisidir. Bu gün Konstitusiyanın prinsipləri dövlət siyasətimizin hər sahəsində, o cümlədən rəqəmsal transformasiya prosesində öz əksini tapır. Azərbaycan rəqəmsal inkişaf və innovasiyalar sahəsində böyük addımlar atır və regionda lider ölkə olmağı hədəfləyir.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_7e75f5787c11d84d747b81585_o.jpg
The Ministry of Digital Development and Transport (MDDT) held an event as part of the “Year of Constitution and Sovereignty” to commemorate the 30th anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
The event opened with a video presentation highlighting the journey from the adoption of the Constitution to the restoration of the nation’s sovereignty.
At the event, Deputy Minister of Digital Development and Transport Javid Gurbanov, Deputy Chief of Staff Bakhtiyar Mammadov, and Head of the Project Management Department Esmira Samadova spoke about the adoption of the Constitution, a landmark event in Azerbaijan’s statehood history. They emphasized that the Constitution, drafted under the leadership of national leader Heydar Aliyev, laid a solid legal foundation for Azerbaijan’s development as a secular, democratic, and law-governed state. The document enshrines the supremacy of law, protects human rights and freedoms, and upholds social justice and civic responsibility.
The Constitution establishes the protection of state independence, sovereignty, and territorial integrity as its fundamental objectives. Unfortunately, for many years, parts of our territory remained under Armenian occupation, and the authority of the Constitution could not be applied in those areas. Nevertheless, the Azerbaijani state and people never accepted this situation. In 2020, during the 44-day Patriotic War, we achieved a historic victory under the leadership of the Victorious Commander-in-Chief, Ilham Aliyev. Subsequently, the anti-terror operation conducted on September 19–20, 2023, fully restored the territorial integrity and sovereignty of our country.
The designation of 2025 as the “Year of Constitution and Sovereignty” in our country underscores the profound importance placed on the legal and moral foundations of our statehood. Today, the principles of the Constitution are reflected across all areas of state policy, including the ongoing digital transformation. Azerbaijan is making significant strides in digital development and innovation, aiming to become a leading country in the region.