BDU-nun rektoru, dilçi alim və tələbələri “AZLİNQ 2025” Beynəlxalq elmi konfransında
BDU-nun rektoru, dilçi alim və tələbələri “AZLİNQ 2025” Beynəlxalq elmi konfransında BDU-nun rektoru, dilçi alim və tələbələri “AZLİNQ 2025” Beynəlxalq elmi konfransında
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev, Universitetin Filologiya fakültəsinin dilçi alim və tələbələri Neftçala rayonu Heydər Əliyev Mərkəzində ənənəvi “AZLİNG 2025: Azərbaycan dili və müasir dilçilik – problemlər, perspektivlər və çağırışlar” adlı Beynəlxalq elmi konfransında iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi və Neftçala rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən və “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunan konfrans müasir dilçilik elminin inkişaf meylləri fonunda Azərbaycan dilinin qorunması və inkişafı üçün qarşıda duran yeni vəzifələrin müzakirəsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyıb.
Açılış mərasimində Neftçala rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Könül Məmmədova, Neftçala Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mirhəsən Seyidov, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin nümayəndəsi Gülbağda Leysanova, BDU rektoru Elçin Babayev, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, Əməkdar elm xadimi Qəzənfər Paşayev, Xəzər Universitetinin rektoru Raziyə İsayeva və Şirvan-Salyan Regional Mədəniyyət İdarəsinin rəisi Araz Əlizadə çıxış edərək qloballaşmanın sürətləndiyi bir dövrdə Azərbaycan dilinin qorunub saxlanmasının strateji önəm daşıdığını qeyd ediblər.
BDU rektoru Elçin Babayev konfransın Azərbaycan dilinin müasir dövrdə üzləşdiyi çağırışları elmi baxımdan qiymətləndirmək, dilçilik elmini yeni mərhələyə daşımaq və dilimizin inkişafını təmin edəcək konkret vəzifələri müəyyənləşdirmək baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev AMEA-nın 80 illik yubiley tədbirindəki çıxışında Azərbaycanda elmin qarşısında duran mühüm vəzifələrlə yanaşı, Azərbaycan dilinin inkişafı, qorunması və yeni dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması kimi olduqca əhəmiyyətli istiqamətləri ayrıca vurğulayıb və dilçilik elminin müasir çağırışlara görə yenidən qurulmasını prioritet kimi göstərib: “Bu çağırışlar hər birimiz üçün konkret fəaliyyət proqramı kimi çıxış edir. Gənc nəslin Azərbaycan dilində yüksək səviyyədə yazılı və şifahi ifadə bacarıqlarına yiyələnməsi, təhsil sistemində dil tədrisinin keyfiyyətinin artırılması qarşımızda duran strateji vəzifələrdəndir. Bakı Dövlət Universiteti olaraq biz Azərbaycan dilinin rəqəmsal korpusunun genişləndirilməsi, dil və nitq texnologiyaları laboratoriyasının inkişafı, terminologiya üzrə yeni elmi işçi qrupların yaradılması, dilçilik sahəsində beynəlxalq tərəfdaş şəbəkəsinin genişləndirilməsi və Azərbaycan dili üzrə innovativ tədris metodlarının tətbiqi kimi sahələrdə də ardıcıl fəaliyyət göstəririk. Ali təhsil və elmi-tədqiqat müəssisələri ardıcıl və sistemli fəaliyyət göstərərək, Azərbaycan dilinin yaxın onilliklərinin elmi-strateji xəritəsini formalaşdırmalıdır. Bu cür mötəbər konfranslarda aparılan müzakirə və səsləndirilən təkliflər həm elmi ictimaiyyətə, həm də dövlət dil siyasətinə ciddi töhfə verəcək. Azərbaycan dili bizim milli kimliyimizin, dövlətçiliyimizin, dünyaya münasibətimizin ən mühüm daşıyıcısıdır. Bu dilə xidmət etmək, onu qorumaq və inkişaf etdirmək isə hər birimizin borcudur”.
Konfrans Pekin Xarici Dillər Universitetinin Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyevin moderatorluğu ilə davam etdirilib. O, AZLİNG konfranslarının beş illik fəaliyyətinə dair hesabatı təqdim edib.
Açılışdan sonra keçirilən “Gənc dilçilər” forumunda BDU-nu təmsil edən Filologiya fakültəsinin baş müəllimi Ramil Bayramov və doktorantı Simnar Əlizadə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin dil siyasətinin müasir Azərbaycan dilinə təsiri, dilçiliyin son inkişaf istiqamətləri və ana dilinin saflığının qorunmasına yönəlmiş islahatlar haqqında danışıblar.
Konfrans öz işini bölmə iclasları ilə davam etdirib.
Konfransda BDU-nun Filologiya fakültəsinin əməkdaşları: professor Qızılgül Abdullayeva, dosent Fikrət Əlizadə, fəlsəfə doktorları – Səbinə Vəliyeva, Ramil Bayramov və Yeganə Xanlarova, müəllimlərdən Pərvin Eyvazov və Nərmin Məmmədli, doktorant Simnar Əlizadə Azərbaycan dilçiliyi və türkologiyanın aktual mövzularına həsr olunmuş elmi məruzələrlə çıxış ediblər.
Həmçinin Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti kafedrasının müəllimləri - Ramil Bayramov və Pərvin Eyvazovun elmi rəhbərliyi ilə Filologiya fakültəsinin tələbələri – Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri Nəzrin Əliyeva, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Hümbət Bədəlov, Vüsalə Rizvanova, Günay Məmmədova, Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin “Statistika” ixtisası üzrə I kurs tələbələri Şəhla Şıxəliyeva və Vaqif Paşayev müasir ədəbi dil, dil tarixi və dialektologiyaya dair elmi məqalələrlə məruzə ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_26e65c09cbce1f4e74d746458_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев, учёные-лингвисты и студенты филологического факультета университета приняли участие в традиционной Международной научной конференции «AZLING 2025: Азербайджанский язык и современная лингвистика – проблемы, перспективы и вызовы», прошедшей в Центре Гейдара Алиева Нефтчалинского района.
Конференция, проведённая при поддержке Фонда Гейдара Алиева, Общественного объединения «Региональное развитие» и Центра Гейдара Алиева Нефтчалинского района и посвящённая «Году Конституции и суверенитета», имела особое значение с точки зрения защиты и развития азербайджанского языка.
В церемонии открытия приняли участие директор Центра Гейдара Алиева Нефтчалинского района Кенуль Мамедова, глава Исполнительной власти Нефтчалинского района Миргасан Сеидов, представитель Общественного объединения «Региональное развитие» Гюльбагда Лейсанова, ректор БГУ Эльчин Бабаев, старший научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА Газанфар Пашаев, ректор Университета «Хазар» Разия Исаева и начальник Ширвано-Сальянского регионального управления культуры Араз Ализаде. Ораторы говорили, что сохранение азербайджанского языка в эпоху ускоряющейся глобализации имеет стратегическое значение.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что конференция имеет большое значение с точки зрения научной оценки проблем, с которыми сталкивается азербайджанский язык, вывода лингвистики на новый уровень и определения задач, которые обеспечат развитие языка. Он отметил, что в своей речи на 80-летии НАНА Президент Ильхам Алиев, наряду с важными задачами, стоящими перед наукой, также подчеркнул такие направления, как развитие, сохранение и адаптация азербайджанского языка к требованиям новой эпохи, и обозначил в качестве приоритета перестройку лингвистики в соответствии с современными вызовами: «Эти вызовы выступают для каждого из нас конкретной программой действий. Овладение молодым поколением высоким уровнем письменной и устной речи на азербайджанском языке, повышение качества преподавания языков в системе образования являются стратегическими задачами. Бакинский государственный университет также последовательно работает в таких направлениях, как расширение цифрового корпуса азербайджанского языка, развитие лаборатории языковых и речевых технологий, создание новых научных рабочих групп по терминологии, расширение международной партнерской сети в области лингвистики, применение инновационных методов обучения азербайджанскому языку. Высшие учебные заведения и научно-исследовательские учреждения должны сформировать научно-стратегическую карту азербайджанского языка. Обсуждения и предложения, высказанные на таких конференциях, внесут серьезный вклад как в научное сообщество, так и в государственную языковую политику. Азербайджанский язык – важнейший элемент нашей национальной идентичности, государственности и мировоззрения. Долг каждого из нас – служить этому языку, защищать и развивать его», - резюмировал Эльчин Бабаев.
Конференция продолжилась под модераторством заведующего кафедрой азербайджанского языка Пекинского университета иностранных языков Агшина Алиева. Он представил доклад о пятилетней деятельности конференций AZLING.
На форуме «Молодые лингвисты», состоявшемся после открытия конференции, старший преподаватель филологического факультета Рамиль Байрамов и докторант Симнар Ализаде, представляющие БГУ, рассказали о влиянии языковой политики общенационального лидера Гейдара Алиева на азербайджанский язык, направлениях развития языкознания и реформах, направленных на сохранение чистоты родного языка.
Конференция продолжила свою работу на секционных заседаниях, на которых сотрудники филологического факультета БГУ: профессор Гызылгюль Абдуллаева, доцент Фикрет Ализаде, доктора философских наук Сабина Велиева, Рамиль Байрамов и Егяна Ханларова, преподаватели Парвин Эйвазов и Нармин Мамедли, а также докторант Симнар Ализаде выступили с научными докладами.
Со статьями выступили студенты-филологи Назрин Алиева, Гумбат Бадалов, Вусала Ризванова, Гюнай Мамедова и студенты факультета международных отношений и экономики Шахла Шихалиева и Вагиф Пашаев.