https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_f7a0953a84c6e37b0899acf19_o.jpg
Energetika Nazirliyində “Yaşıl Dəhliz Birliyi” MMC-nin iştirakçıları olan "Azərenerji" ASC, "Qazaxıstan Elektrik Şəbəkəsi Əməliyyat Şirkəti" və "Özbəkistanın Milli Elektrik Şəbəkələri" ASC nümayəndələrinin ümumi yığıncağı keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov “Azərbaycan-Mərkəzi Asiya Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin əhəmiyyətini vurğulayıb, bu layihənin ölkələr arasında əməkdaşlığı yeni bir səviyyəyə çıxardığını qeyd edib. Bu çərçivədə “Yaşıl Dəhliz Birliyi” MMC-nin uğurlu fəaliyyətinin xüsusi önəm kəsb etdiyi bildirilib.
Yığıncaq zamanı iştirakçılar Tural Əliyevin “Yaşıl Dəhliz Birliyi” MMC-nin yeni Baş direktoru təyin edilməsi və şirkətin nizamnamə kapitalının artırılması barədə razılığa gəliblər. Bununla yanaşı, texniki-iqtisadi əsaslandırmanın həyata keçirilməsi üçün məsləhətçi şirkətin cəlb edilməsi və digər təşkilati məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_f7a0953a84c6e37b0899acf19_o.jpg
The General Meeting of representatives from Azerenergy OJSC, Kazakhstan Electricity Grid Operating Company (KEGOC) and Uzbekistan National Electric Grid JSC, which were participants of Green Corridor Union LLC, was held at the Ministry of Energy.
Deputy Energy Minister Orkhan Zeynalov stressed the importance of the Azerbaijan-Central Asia Green Energy Corridor project and noted that this project brings cooperation between countries to a new level. In this context, it was noted that the successful activity of Green Corridor Union LLC is of particular importance.
During the meeting, the participants discussed the involvement of a consulting company for the implementation of feasibility studies and other organizational issues. At the same time, it was agreed to appoint Tural Aliyev as the new general director of Green Corridor Union LLC and increase the authorized capital of the company.