https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_8ca4dd19c5871d30eb6de83a2_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) sərnişinlərə tezliklə yüksəksürətli, videoyayıma uyğun bortdaxili “Wi-Fi” xidməti təqdim edəcək. AZAL peyk rabitəsi sahəsində qlobal lider olan “Viasat Inc.” şirkəti ilə bu istiqamətdə strateji tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalayıb.
Saziş dünyanın ən böyük aviasiya tədbirlərindən biri olan “Dubai Airshow 2025” çərçivəsində AZAL-ın prezidenti Samir Rzayev və “Viasat”ın aviasiya üzrə prezidenti Don Bakman tərəfindən imzalanıb. Bu əməkdaşlığın məhz beynəlxalq aviasiya sənayesinin əsas platformalarından birində rəsmiləşdirilməsi AZAL-ın innovativ texnologiyaların tətbiqi və rəqəmsal xidmətlərin genişləndirilməsi strategiyasına sadiqliyini nümayiş etdirir.
Tərəfdaşlıq çərçivəsində AZAL-ın parkına daxil ediləcək 20 yeni təyyarə (“Airbus A320” ailəsi və uzunməsafəli “Boeing 787-9 Dreamliner”) “Viasat Amara” yüksəksürətli sistemi ilə təchiz olunacaq. “Viasat Amara” yeni nəsil peyk şəbəkəsi, müasir avadanlıq və rəqəmsal həllər əsasında sərnişinlərə sabit, sürətli və videoyayıma imkan verən internet bağlantısı təmin edir.
Yüksəksürətli “Wi-Fi” ilə yanaşı, tərəfdaşlıq çərçivəsində simsiz bortdaxili əyləncə platforması da istifadəyə veriləcək. Sərnişinlər şəxsi cihazlarından istifadə edərək geniş multimedia məzmununa çıxış əldə edə biləcəklər. Yeni sistem artıq AZAL-ın bu il istismara verdiyi iki “Airbus A320neo” təyyarəsində quraşdırılıb.
“Viasat” ilə əməkdaşlıq AZAL üçün bortdaxili xidmətlərin təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm mərhələdir. Sazişin “Dubai Airshow” çərçivəsində imzalanması layihənin beynəlxalq əhəmiyyətini və innovasiyaya sadiqliyimizi vurğulayır. Yüksəksürətli “Wi-Fi”ın tətbiqi sərnişinlərimizə daha yüksək komfort və fasiləsiz bağlantı imkanı yaradacaq,” - deyə AZAL-ın prezidenti Samir Rzayev bildirib.
Yeni bağlantı imkanları və genişləndirilmiş rəqəmsal infrastruktur AZAL-ın yenilənmiş xidmət konsepsiyasının əsas hissəsinə çevriləcək və bütün sərnişin kateqoriyaları üçün daha komfortlu və müasir səyahət təcrübəsi təmin ediləcək.
“Azərbaycan Hava Yolları ilə əməkdaşlıq edərək sərnişinlərə ilk dəfə olaraq yüksəksürətli, videoyayıma uyğun “Wi-Fi” xidməti təqdim etməkdən məmnunuq. “Viasat Amara” səyahət zamanı rəqəmsal təcrübəni yeni səviyyəyə yüksəldəcək. Bu əməkdaşlıq innovasiyaya və sərnişin təcrübəsinin yüksəldilməsinə dair ortaq öhdəliyimizi əks etdirir,” - deyə “Viasat”ın aviasiya üzrə prezidenti Don Bakman vurğulayıb.
AZAL biznes sinfi sərnişinlərinə və loyallıq proqramının yüksək statuslu üzvlərinə bortdaxili internetdən ödənişsiz istifadə imkanı təqdim edəcək. Yeni xidmət aviaşirkətin rəqəmsal transformasiya strategiyasını gücləndirməklə yanaşı, beynəlxalq marşrut şəbəkəsində xidmət səviyyəsinin daha da yüksəldilməsinə xidmət edəcək.
Qeyd edək ki, AZAL nüfuzlu “Skytrax” təşkilatının “4 Ulduz” reytinqinə sahibdir və dəfələrlə “World Airline Awards” nominasiyasında “Mərkəzi Asiya və MDB-nin ən yaxşı regional aviaşirkəti” mükafatına layiq görülüb. IATA üzvü kimi şirkət marşrut şəbəkəsinin inkişafı, rəqəmsal innovasiyalar və sərnişin rahatlığının artırılması üzrə strategiya həyata keçirir. Aviaşirkət ICAO standartlarına cavab verən müasir təyyarə parkı və genişlənən marşrut şəbəkəsi ilə sərnişinlərə yüksək xidmət göstərir, ölkəmizin beynəlxalq aviasiya məkanında mövqelərini möhkəmləndirir.
Dayanıqlı inkişaf AZAL strategiyasının əsas tərkib hissəsidir. Aviaşirkət BMT-nin Qlobal Sazişinə qoşulub, Ətraf mühit, Sosial və İdarəetmə (ƏSİ və ya ESG) öhdəliklərini dərc edir, həmçinin IATA-nın “CO₂ Connect” və “IEnvA” proqramlarında iştirak edərək beynəlxalq aviasiyada etibarlı və məsuliyyətli tərəfdaş kimi mövqeyini gücləndirir.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_8ca4dd19c5871d30eb6de83a2_o.jpg
Пассажиры Azerbaijan Airlines (AZAL), входящее в AZCON Holding, получат возможность пользоваться быстрым бортовым Wi-Fi, который обеспечит интернет-доступ в полете. Для его внедрения AZAL заключил стратегическое партнерство с Viasat Inc., мировым лидером в области спутниковых коммуникаций.
Соглашение было подписано президентом ЗАО Azerbaijan Airlines Самиром Рзаевым и
президентом подразделения Viasat Inc. по авиационным решениям Доном Бакманом на Dubai Airshow 2025 — одной из крупнейших международных авиационных выставок. Подписание на глобальной площадке подчеркнуло стремление авиакомпании к внедрению современных технологий и развитию цифрового сервиса для пассажиров.
В рамках партнерства AZAL оснастит двадцать новых воздушных судов — включая семейство Airbus A320 и дальнемагистральные Boeing 787-9 Dreamliner, поставка которых во флот авиакомпании осуществляется поэтапно, — системой Viasat Amara. Viasat Amara — это технология нового поколения для бортовой спутниковой связи, обеспечивающая более высокую пропускную способность, расширенное покрытие и стабильную передачу данных во время полета.
Помимо бортового подключения, партнерство включает внедрение беспроводной системы бортовых развлечений. Пассажиры смогут использовать собственные устройства для просмотра видеоматериалов. Первые два самолета Airbus A320neo, поступившие в этом году во флот авиакомпании, уже выполняют рейсы с установленной новой системой.
«Сотрудничество с Viasat — это еще один шаг вперед для Azerbaijan Airlines в направлении совершенствования сервиса на борту. Подписанное на Dubai Airshow соглашение демонстрирует международную значимость проекта и наше стремление к инновациям. Благодаря внедрению высокоскоростного Wi-Fi мы сможем обеспечить пассажирам новый уровень комфорта и связности во время полета», — подчеркнул президент ЗАО Azerbaijan Airlines Самир Рзаев.
Новые возможности подключения и расширенная цифровая инфраструктура станут частью обновленной концепции сервиса AZAL, направленной на создание более комфортного и современного путешествия для всех категорий пассажиров.
«Мы гордимся сотрудничеством с Azerbaijan Airlines, которые впервые предоставляют своим пассажирам высокоскоростной бортовой Wi-Fi с поддержкой потоковой передачи данных, — отметил Дон Бакман, президент подразделения Viasat Inc. по авиационным решениям. — С Viasat Amara они смогут предложить премиальный цифровой опыт в полете. Это сотрудничество отражает нашу общую приверженность инновациям и повышению качества пассажирского путешествия».
AZAL будет предоставлять бесплатный доступ к бортовому Wi-Fi пассажирам бизнес-класса и участникам программы лояльности высшего уровня. Это решение укрепит конкурентные позиции авиакомпании и повысит уровень обслуживания на ее расширяющейся международной маршрутной сети.
AZAL удостоена престижного рейтинга Skytrax 4 Stars и неоднократно признавалась победителем премии World Airline Awards как «Лучшая региональная авиакомпания в Центральной Азии и СНГ». Являясь членом IATA, авиакомпания реализует стратегию, основанную на развитии маршрутной сети, цифровых инновациях и повышении комфорта пассажиров. Эксплуатируя современный парк воздушных судов, соответствующих стандартам ICAO, и предлагая пассажирам высокий уровень сервиса на постоянно расширяющейся маршрутной сети, авиакомпания укрепляет позиции Азербайджана в мировой авиации.
Устойчивое развитие — ключевой элемент стратегии AZAL. Авиакомпания присоединилась к Глобальному договору ООН, публикует обязательства в области ESG, а также участвует в программах IATA CO₂ Connect и IEnvA, что подтверждает репутацию AZAL как ответственного и надежного партнера в международной авиации.