“AzInTelecom” IX Beynəlxalq Bankçılıq Forumunda!
AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC 19-20 noyabrda “Etibarlı, təhlükəsiz və dayanıqlı bankçılıq” mövzusunda keçirilən 9-cu Beynəlxalq Bankçılıq Forumunda (BBF) əsas tərəfdaş olaraq iştirak edib.
Forum məkanında “AzInTelecom”un stendi qurulub, şirkətin maliyyə sektoru üçün nəzərdə tutulmuş məhsul və xidmətləri barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verilib. Bankların rəqəmsal inkişafını dəstəkləyən və onlara unikal üstünlüklər qazandıran innovativ həllər nümayiş etdirilib.
Tədbirdə “AzInTelecom”un Məhsul və xidmətlər şöbəsinin müdiri Tamerlan Məşədihəsənli “Ənənəvidən rəqəmsala: SİMA vasitəsilə bank xidmətlərinin səmərəliliyinin artırılması” mövzusunda çıxış edərək bildirib ki, SİMA ilə banklar, eləcə də digər maliyyə təşkilatları bir sıra əməliyyatlarda vaxta, xərcə və kağıza qənaət etmə imkanı əldə ediblər.
Qeyd edək ki, “AzInTelecom”un təqdim etdiyi rəqəmsal həllərdən artıq Azərbaycanda 16 bank öz xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılmasında istifadə edir. Bura filiallara getmədən kredit müqavilələrinin imzalanması, debet kartların sifarişi, şəxsiyyətin təsdiqi, əmanət yerləşdirilməsi, hesab açılması və s. kimi əməliyyatların məsafədən həyata keçirilməsi daxildir. Bundan başqa, çoxsaylı maliyyə təşkilatları da avtorizasiya və imzalama proseslərini SİMA məhsulları sayəsində rəqəmsallaşdırıblar.
“AzInTelecom” tərəfindən 2022-ci ildə yaradılan SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza hüquqi baxımdan əl imzası ilə eyni qüvvəyə malikdir və maliyyə sektorunda iş proseslərini xeyli yüngülləşdirir. Vətəndaşlar isə əməliyyatlarını növbə gözləmədən və kağız sənədlərə ehtiyac olmadan yerinə yetirə bilirlər. SİMA rəqəmsal həllər platforması barədə daha ətraflı məlumatı sima.az saytından və ya “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək mümkündür.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_5958cbf11a9d7aeb7c9424d02_o.jpg
ООО «AzInTelecom» ООО, одна из компаний AZCON Holding, приняла участие в IX Международном Банковском Форуме (BBF), который прошёл 19–20 ноября и был посвящён теме «Надёжный, безопасный и устойчивый банкинг».
В рамках форума был представлен стенд «AzInTelecom», где посетителям подробно рассказали о продуктах и услугах компании, разработанных для финансового сектора. Также были продемонстрированы инновационные решения, поддерживающие цифровое развитие банков и предоставляющие им значительные преимущества.
Во время мероприятия Руководитель Отдела Продуктов и Услуг «AzInTelecom» Тамерлан Мешадихасанлы выступил на тему «Цифровая трансформация банковских услуг: повышение эффективности с помощью цифрового решения SİMA». Он отметил, что благодаря данному решению банки и другие финансовые организации получили возможность значительно экономить время, снижать расходы и минимизировать использование бумажных документов при выполнении ряда операций.
Необходимо отметить, что решения «AzInTelecom» уже применяются 16 банками Азербайджана для цифровизации услуг. Среди них — подписание кредитных договоров без посещения филиалов, оформление дебетовых карт, подтверждение личности, размещение вкладов, открытие счетов и другие операции, выполняемые полностью дистанционно. Кроме того, ряд финансовых организаций цифровизировал процессы авторизации и подписания документов с помощью цифровых решений SİMA.
Разработанная «AzInTelecom» в 2022 году цифровая подпись нового поколения SİMA обладает той же юридической силой, что и собственноручная подпись, и существенно облегчает рабочие процессы в финансовом секторе. Граждане, в свою очередь, могут выполнять необходимые операции без очередей и без использования бумажных документов. Более подробную информацию о цифровой платформе SİMA можно получить на сайте sima.az или обратившись в контактный центр «157».