https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_5c25b7da7f04c4787315692ba_o.jpg
Times Higher Education (THE) tərəfindən açıqlanan Sahələrarası Elm Reytinqi 2026 (Interdisciplinary Science Rankings 2026) nəticələrinə əsasən, UNEC Azərbaycan və Cənubi Qafqazda 1-ci, dünya universitetləri arasında isə 351-400-cü pilləyə yüksəlib. Bu nəticə ilə UNEC sahələrarası elmin inkişafında tanınmış ali təhsil müəssisələri sırasına daxil olub.
Bu uğur “UNEC-100” İnkişaf Strategiyasına uyğun olaraq həyata keçirilən ardıcıl tədbirlərin real bəhrəsidir. Strategiya çərçivəsində UNEC-də tədqiqat universiteti statusunun möhkəmləndirilməsi, sahələrarası elmi məktəblərin gücləndirilməsi, yüksək impakt faktorlu nəşrlərin sayının artırılması və innovasiya mərkəzi kimi fəaliyyətin genişləndirilməsi istiqamətində məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib. Məhz bu reytinqdə yer almaq UNEC-in beynəlxalq elmi reputasiyasının möhkəmlənməsinə, dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlıq imkanlarının genişlənməsinə, istedadlı magistr və doktorantların, eləcə də beynəlxalq elmi layihələrin cəlb edilməsinə təkan verəcək.
Ən önəmlisi isə bu nailiyyət Prezident İlham Əliyevin “dünya səviyyəli universitet olmaq” tapşırığının icrası istiqamətində UNEC-in atdığı böyük addımdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_5c25b7da7f04c4787315692ba_o.jpg
UNEC has once again achieved significant success in international scientific rankings. According to the results of the Interdisciplinary Science Rankings 2026, released by Times Higher Education (THE), UNEC has been ranked first in Azerbaijan and the South Caucasus, and placed within the 351–400 band globally among world universities. With this achievement, UNEC is now recognised among the distinguished higher education institutions contributing to the advancement of interdisciplinary science.
This accomplishment is a direct outcome of the systematic initiatives carried out in line with the “UNEC-100” Development Strategy. Within the framework of this strategy, purposeful measures have been implemented to strengthen UNEC’s status as a research university, to reinforce interdisciplinary scientific schools, to increase the number of high impact publications, and to expand activities in the direction of becoming an innovation hub. Securing a place in this ranking will further enhance UNEC’s international scientific reputation, broaden cooperation opportunities with leading global universities, and stimulate the attraction of talented master’s and doctoral students as well as international research projects.
Most importantly, this achievement represents a major step forward by UNEC in fulfilling President Ilham Aliyev’s directive to “become a world-class university.”