https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_5c25b7da7f04c4787315692ba_o.jpg
Times Higher Education (THE) tərəfindən açıqlanan Sahələrarası Elm Reytinqi 2026 (Interdisciplinary Science Rankings 2026) nəticələrinə əsasən, UNEC Azərbaycan və Cənubi Qafqazda 1-ci, dünya universitetləri arasında isə 351-400-cü pilləyə yüksəlib. Bu nəticə ilə UNEC sahələrarası elmin inkişafında tanınmış ali təhsil müəssisələri sırasına daxil olub.
Bu uğur “UNEC-100” İnkişaf Strategiyasına uyğun olaraq həyata keçirilən ardıcıl tədbirlərin real bəhrəsidir. Strategiya çərçivəsində UNEC-də tədqiqat universiteti statusunun möhkəmləndirilməsi, sahələrarası elmi məktəblərin gücləndirilməsi, yüksək impakt faktorlu nəşrlərin sayının artırılması və innovasiya mərkəzi kimi fəaliyyətin genişləndirilməsi istiqamətində məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib. Məhz bu reytinqdə yer almaq UNEC-in beynəlxalq elmi reputasiyasının möhkəmlənməsinə, dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlıq imkanlarının genişlənməsinə, istedadlı magistr və doktorantların, eləcə də beynəlxalq elmi layihələrin cəlb edilməsinə təkan verəcək.
Ən önəmlisi isə bu nailiyyət Prezident İlham Əliyevin “dünya səviyyəli universitet olmaq” tapşırığının icrası istiqamətində UNEC-in atdığı böyük addımdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_5c25b7da7f04c4787315692ba_o.jpg
UNEC вновь добился больших успехов в международных научных рейтингах. Согласно результатам Междисциплинарного научного рейтинга 2026 года (Interdisciplinary Science Rankings 2026), опубликованного Times Higher Education (THE), UNEC поднялся на 1-е место в Азербайджане и на Южном Кавказе, а также на 351–400-е места среди университетов мира. По этому результату UNEC вошел в ряд признанных высших учебных заведений по развитию междисциплинарной науки.
Этот успех является реальным достижением последовательных мер, реализуемых в соответствии со Стратегией развития «UNEC-100». В рамках стратегии в UNEC осуществлены целенаправленные меры по укреплению статуса исследовательского университета, усилению междисциплинарных научных школ, увеличению числа публикаций с высоким импакт-фактором, расширению его деятельности как инновационного центра. Участие непосредственно в этом рейтинге укрепит международный научный авторитет UNEC, расширит возможности сотрудничества с престижными университетами мира, будет способствовать привлечению талантливых магистрантов и докторантов, а также международных научных проектов.
Самое главное, это достижение является важным шагом UNEC на пути к выполнению задачи Президента Ильхама Алиева «стать университетом мирового уровня».