https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_e9c39b948eff940b157ccd2fa_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi “CyberCollab” layihəsi çərçivəsində İsrailin “Technion” Texnologiya İnstitutu ilə birgə AZCON Holding şirkətlərindən olan Azərbaycan Hava Yollarının (AZAL) rəhbər şəxsləri üçün kibermaarifləndirmə təlimi təşkil edib. Təlimdə AZAL-ın 50-dən çox rəhbər şəxsi iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən İRİA-nın sədr müavini Şahin Əliyev aviasiya sahəsində kiberhücum risklərindən bəhs edərək bu sahənin rəhbər şəxslərinin kiberhücumlara qarşı hazırlıqlı olmalarının vacibliyini və bu istiqamətdə kibertəhlükəsizlik təlimlərinin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbir “Technion” Texnologiya İnstitutunun ekspertləri tərəfindən təqdim olunan sessiyalarla davam edib. Təlim sessiyaları çərçivəsində iştirakçılar real aviaşirkət məlumat sızmaları əsasında risklərin xəritələndirilməsi, kritik məlumatların qorunması və sızma baş verdikdə rəhbərliyin atmalı olduğu addımlarla tanış olublar. Real kiberhücum ssenarisi əsasında hücumun uçuş əməliyyatları, rezervasiya sistemləri və sərnişin kommunikasiya kanallarına təsiri qiymətləndirilərək rəhbər şəxslər hücum zamanı sistemlərin bərpası üzrə prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi, xidmətin fasiləsizliyinin təmin edilməsi və s. istiqamətlərdə real qərarvermə ssenariləri üzərində çalışıblar.
Sessiyalar zamanı böyük maliyyə və reputasiya itkilərinə səbəb ola biləcək, xüsusilə rəhbər şəxsləri hədəf alan fırıldaqçılıq hücumlarının real nümunələr əsasında təhlili aparılaraq, iştirakçılara daxili prosedurların möhkəmləndirilməsi barədə tövsiyələr verilib.
Süni intellektin kibertəhlükəsizlikdə həm müdafiə, həm də hücum tərəfdə yaratdığı imkan və riskləri əhatə edən sessiyada rəhbər şəxslər süni intellekt əsaslı müdafiə sistemləri, eləcə də süni intellekt texnologiyaları ilə gücləndirilmiş hücumlara qarşı qurumun dayanıqlığını artırmaq üçün tələb olunan strateji hazırlıq addımları ilə tanış olublar.
Komanda əsaslı simulyasiya zamanı isə rəhbər şəxslər kiberinsident anında operativ qərarvermə, kommunikasiya və böhran idarəetməsi proseslərini təcrübədə tətbiq ediblər.
Tədbir spikerlərin iştirakı ilə keçirilən dəyirmi masa müzakirəsi və aviasiya sektoruna dair araşdırma nəticələrinin təqdimatı ilə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, təlimin keçirilməsinin əsas məqsədi aviasiya sənayesində artmaqda olan kiberhücum risklərinə qarşı rəhbər heyətin operativ qərarvermə bacarıqları, məlumatlılığı və strateji hazırlığını gücləndirməkdir.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi fəaliyyətə başladıqdan bu günə qədər 200-ə yaxın rəhbər şəxsə kibermaarifləndirmə təlimləri təşkil edib. Təlimlərdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin alt qurumları, “FinTech” sahəsinin və neft-qaz sektorunu əhatə edən qurumların rəhbər şəxsləri iştirak ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_e9c39b948eff940b157ccd2fa_o.jpg
The Azerbaijan Cybersecurity Center, operating under the Innovation and Digital Development Agency (IDDA), organized a cybersecurity awareness training for senior executives of Azerbaijan Airlines (AZAL), one of the companies of AZCON Holding, as part of the “CyberCollab” project. The initiative was conducted in collaboration with the Technion – Israel Institute of Technology. Over 50 senior executives from AZAL participated in the training.
Speaking at the event, Shahin Aliyev, Deputy Chairman of IDDA, discussed the risks of cyberattacks in the aviation sector. He emphasized the importance of ensuring that executives in this field are well-prepared for cyberattacks and highlighted the significance of conducting cybersecurity training in this regard.
The event continued with sessions delivered by experts from the Technion – Israel Institute of Technology. During these training sessions, participants were familiarized with risk mapping based on real aviation data breaches, the protection of critical information, and the actions executives should take in the event of a breach. In a real cyberattack scenario, the impact of the attack on flight operations, reservation systems, and passenger communication channels was assessed. Senior executives worked on real-world decision-making scenarios to establish priorities for system recovery during an attack, ensure service continuity, and address other critical issues.
During the sessions, a detailed analysis was conducted on real examples of fraud attacks targeting executives, which could lead to significant financial and reputational losses. Participants were provided with recommendations on strengthening internal procedures to mitigate such risks.
In a session covering both the opportunities and risks created by artificial intelligence (AI) in cybersecurity, executives were introduced to AI-based defense systems. They also learned about the strategic preparatory steps needed to enhance the organization's resilience against AI-powered attacks.
During the team-based simulation, executives applied their skills in real-time decision-making, communication, and crisis management processes in the event of a cyber incident.
The event concluded with a roundtable discussion featuring speakers and the presentation of research findings related to the aviation sector.
It is worth noting that the primary goal of the training was to strengthen the operational decision-making skills, awareness, and strategic preparedness of the executive team in the face of increasing cybersecurity risks in the aviation industry.
It is worth noting that since its establishment, the Azerbaijan Cybersecurity Center has organized cybersecurity awareness training for nearly 200 senior executives. The training sessions have included leaders from the Ministry of Agriculture, subordinate agencies of the Ministry of Digital Development and Transport, as well as executives from organizations in the FinTech sector and the oil and gas industry.