https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_ce4fb6337fc67b86f73c49d36_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Məzunlar Cəmiyyətinin silsilə seminarları davam edir. Layihənin ikinci qonağı elm və təhsil nazirinin müşaviri, BDU məzunu Nicat Məmmədli olub. O, tələbələrə "Fikir əsrində zənginliyin yeni mənbəyi – maraq” mövzusunda seminar keçib.
BDU rektoru Elçin Babayev Universitetin hər zaman öz tələbə və məzunları ilə fəxr etdiyini bildirib. Rektor qeyd edib ki, BDU-nun ən böyük məzunu xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevdir. BDU-nun fəaliyyəti dövründə 200 mindən artıq məzunu olub. BDU məzunları ölkəmizin sosial, iqtisadi, mədəni, elmi həyatında uğurla çalışıblar. Onlardan biri də elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədlidir.
Layihənin qonağı Nicat Məmmədli 16 yaşından həyatının BDU ilə bağlı olduğunu, burada bakalavr və magistr təhsili aldığını, 14 ilə yaxın pedaqoji fəaliyyətlə məşğul oldunu bildirib: “BDU məzunu olmağımla həmişə qürur duymuşam. BDU mənim üçün həm bilik, həm həyat məktəbi olub və formalaşmağımda mühüm rol oynayıb”.
Elm və təhsil nazirinin müşaviri daha sonra marağın insan həyatında rolundan danışıb. Qeyd edib ki, maraq insanları həyatda daha çox şeylər əldə etməyə, daha artıq bilik qazanmağa sövq edən məsələlərdən biridir. O, maraq və bilik arasında qarşılıqlı əlaqənin insanın şəxsiyyətinin zənginləşməsi və maddi rifahının yüksəlməsində mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb: “Maraq dairəsi bol olan insanlar daha çox eksperiment edir, daha yaradıcı həll yolları tapırlar”. O, gəncləri daha çox bilik əldə etməyə, maraqlarının arxasında getməyə, sual verməkdən çəkinməməyə çağırıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_ce4fb6337fc67b86f73c49d36_o.jpg
Продолжается серия семинаров Общества выпускников Бакинского государственного университета (БГУ). Вторым гостем проекта стал советник министра науки и образования, выпускник БГУ Ниджат Мамедли. Он провел семинар для студентов на тему «Новый источник богатства в век идей – любознательность».
Ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что университет всегда гордится своими студентами и выпускниками. Ректор отметил, что величайшим выпускником вуза является общенациональный лидер Гейдар Алиев. За годы существования БГУ его окончили более 200 тысяч человек. Выпускники вуза успешно трудятся в общественной, экономической, культурной и научной жизни страны. Один из них – советник министра науки и образования Ниджат Мамедли.
Гость проекта рассказал, что его жизнь связана с БГУ с 16 лет: здесь он получил степени бакалавра и магистра, и занимается педагогической деятельностью около 14 лет: «Я всегда гордился тем, что являюсь выпускником БГУ, который был для меня и школой знаний, и школой жизни, сыгравший важную роль в моём становлении». Затем советник министра науки и образования рассказал о роли любопытства в жизни человека. Ниджат Мамедли отметил, что любопытство – одна из причин, побуждающих людей добиваться большего в жизни и получать больше знаний. Он обратил внимание на то, что взаимодействие любопытства и знаний играет важную роль в обогащении личности человека и повышении его материального благосостояния: «Люди с широким кругозором больше экспериментируют и находят более творческие решения». Ниджат Мамедли призвал молодёжь получать больше знаний, следовать за своими интересами и не бояться задавать вопросы.