https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_6a46fb0ea78761e4903a909c5_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Modeli Beynəlxalq Münasibətlər Akademiyası - 2025” layihəsi çərçivəsində keçiriləcək simulyasiya konfransının hazırlıq sessiyası keçirilib.
Sessiya zamanı öncəki illərin layihə məzunları “İƏT Modeli Beynəlxalq Münasibətlər Akademiyası” layihəsinin onların karyera inkişafında oynadığı roldan danışıb, əldə etdikləri təcrübələri bölüşüb, builki layihə iştirakçılarının suallarını cavablandıraraq onlara uğurlar arzulayıblar.
Sessiyanın davamında layihə çərçivəsində dekabr ayında keçiriləcək “İƏT Xarici İşlər Nazirləri Konfransı”nın simulyasiya modeli üçün üzv ölkə nümayəndələrinin seçilməsi məqsədilə püşkatma təşkil olunub. Eyni zamanda, simulyasiyanın proqramı müəyyənləşdirilib.
Qeyd edək ki, 6 həftə ərzində davam edən "İƏT Modeli Beynəlxalq Münasibətlər Akademiyası - 2025" layihəsi çərçivəsində İƏT ölkələrini Azərbaycanda təmsil edən diplomatik missiya rəhbərləri, eləcə də azərbaycanlı rəsmilər və sahə üzrə ekspertlər beynəxalq münasibətlər, dövlət quruculuğu, islam sivilizasiyası, İƏT-in dünyada rolu, milli dövlətçiliyin əsasları və digər aktual mövzular üzrə məruzələrlə çıxış ediblər.
Bu layihədə iştirak etmək üçün ölkənin 15-dən artıq aparıcı ali təhsil müəssisəsini təmsil edən 600-dən çox gənc müraciət edib. Müraciətçilər arasından mövzu üzrə bilikləri və xarici dil bacarıqları ilə seçilən 100 nəfər gənc layihədə iştirak etmək hüququ qazanıb.
Ötən illər ərzində azərbaycanlı tələbələr dəfələrlə İƏT-ə üzv olan 40-dan artıq ölkə nümayəndəsinin iştirak etdiyi “Beynəlxalq İƏT Modeli” yarışmalarında Azərbaycanı layiqli şəkildə təmsil ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_6a46fb0ea78761e4903a909c5_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошла подготовительная сессия к симуляционной конференции, которая состоится в декабре в рамках проекта «Модель Академии международных отношений Организации исламского сотрудничества (ОИС) – 2025».
В ходе сессии выпускники проекта прошлых лет рассказали о роли проекта «Модель Академии международных отношений ОИС» в их карьере, поделились своим опытом и ответили на вопросы участников проекта этого года.
В продолжение сессии состоялась жеребьёвка для отбора представителей стран-участниц для симуляционной конференции «Конференция министров иностранных дел ОИС» в рамках проекта. Также была определена программа симуляции.
Отметим, что в рамках проекта в течение 6 недель главы дипломатических миссий стран ОИС в Азербайджане, а также официальные лица и эксперты страны выступили с докладами по международным отношениям, государственному строительству, исламской цивилизации, роли ОИС в мире, основам национальной государственности и другим актуальным темам.
За последние годы азербайджанские студенты неоднократно достойно представляли Азербайджан на конкурсах «Международная модель ОИС».