https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_656bf69d53040ab9c7d3bdf4f_o.jpg
“AzerGold” QSC-nin müşaviri, geologiya-mineralogiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Şahbəddin Musayev Bakı Dövlət Universitetinin Geologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti üçün təqdimatla çıxış edib.
“AzerGold” QSC tərəfindən “Müasir innovativ kəşfiyyat metodlarının tətbiqi ilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının filiz potensialının qiymətləndirilməsi” mövzusunda keçirilən təqdimat dövlət şirkəti tərəfindən Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında aparılan geoloji kəşfiyyat işlərinin əsas istiqamətləri, ölkəmizin mineral-xammal resurslarından istifadənin səmərəliliyinin yüksəldilməsi və yeni mədənlərin işə salınması istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyət ilə bağlı mövzuları əhatə edib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 22 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq “AzerGold” tərəfindən icra edilən proqrama əsasən Kiçik Qafqaz sıra dağları – Qarabağ, Şərqi Zəngəzur, Qazax-Tovuz və Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayonları, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasını əhatə etməklə ümumilikdə 15 409 km² sahədə kompleks geoloji tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulub.
Çıxış zamanı dövlət şirkəti tərəfindən helikopterlə aparılan müasir və qeyri-invaziv axtarış metodlarından biri olan aeroelektromaqnetik tədqiqatlar haqqında bəhs edilib. Qeyri-invaziv tədqiqatların əhəmiyyəti, bu metodun daha qısa müddətdə perspektivli sahələrin müəyyən olunmasına və yüksək maliyyə tələb edən buruqqazma işlərinə qənaət edilməsinə verdiyi töhfələr, eləcə də ekoloji səmərəliliyi vurğulanıb.
Ş.Musayev təqdimatında qeyd edib ki, geoloji tədqiqatların nəticələri yeni perspektivli sahələrin müəyyən olunmasına, gələcək hasilat işlərinin isə dövlət tərəfindən təyin ediləcək operatorlar tərəfindən həyata keçirilməsinə şərait yaradacaq. Geoloq eyni zamanda mövcud yataqlarda ehtiyatların yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı görülən işlərdən də bəhs edib, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda, Kəlbəcər rayonunun inzibati ərazisində yerləşən Zod qızıl yatağında genişmiqyaslı geoloji tədqiqatların gedişatı barədə ətraflı məlumat verib.
Cəmiyyətin 9 illik fəaliyyəti ərzində hasilat, ixrac, vergi və sosial ödənişlər, pərakəndə satış həcmləri, gəlirlər üzrə statistik göstəricilər, həmçinin həyata keçirilən sosial məsuliyyət layihələri barədə məlumatlar da tədbir iştirakçılarına təqdim edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_656bf69d53040ab9c7d3bdf4f_o.jpg
Советник ЗАО «AzerGold», доктор философии геолого-минералогических наук Шахбаддин Мусаев выступил с презентацией для профессорско-преподавательского состава Геологического факультета Бакинского государственного университета.
В презентации, проведенной ЗАО «AzerGold» на тему «Оценка рудного потенциала Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов путем применения современных инновационных методов геологоразведки», были освещены основные направления геологоразведочных работ, проводимых государственной компанией в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах, деятельность направленная на повышение эффективности использования минерально-сырьевых ресурсов нашей страны и запуск новых рудников.
Отмечено, что согласно Указу Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 22 июня 2023 года, реализуемая ЗАО «AzerGold» программа предусматривает проведение комплексных геологических исследований на общей площади 15 409 км². Эта территория охватывает Малый Кавказ — экономические районы Карабаха, Восточного Зангезура, Газах-Товуз, Гянджа-Дашкесан, а также Нахичеванскую Автономную Республику.
В ходе выступления была представлена информация об одном из современных и неинвазивных методов поиска — аэрoэлектромагнитных исследованиях, проводимых с использованием вертолётов. Подчёркнута важность неинвазивных методов, их роль в оперативном выявлении перспективных участков, сокращении затрат на дорогостоящие буровые работы, а также их экологическая эффективность.
Ш. Мусаев отметил, что результаты геологических исследований позволят определить новые перспективные участки, а дальнейшие добычные работы будут осуществляться назначаемыми государством операторами. Геолог также рассказал о проводимых работах по переоценке запасов на действующих месторождениях и представил подробную информацию о ходе масштабных геологических исследований на золоторудном месторождении Зод, расположенном в административных границах Кельбаджарского района Восточно-Зангезурского экономического региона.
Участникам мероприятия также были представлены статистические показатели за девятилетний период деятельности компании, включая данные по добыче, экспорту, налоговым и социальным выплатам, объёмам розничных продаж, доходам, а также реализованным проектам корпоративной социальной ответственности.