https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_08e5097945cae29b61ceaf502_o.jpg
Açılış mərasimində çıxış edən BDU-nun elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Hüseyn Məmmədov bildirib ki, konfransın Vətən müharibəsində şanlı Zəfərimizin 5 illik yubileyinə və “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə təsadüf etməsi onu daha da yaddaqalan edir. Prorektor qeyd edib ki, 2009-cu ildən başlayaraq iki ildən bir keçirilən konfransın əhatə dairəsi ildən-ilə genişlənməkdədir. Builki konfransda Azərbaycan, Türkiyə, ABŞ, Rumıniya, İtaliya, Macarıstan, Birləşmiş Ərəf Əmirlikləri, Özbəkistan, Qazaxıstan, Pakistan, Moldova və s. ölkələr daxil olmaqla 21 ölkə təmsil olunur. Konfransa 300-dən çox məruzə təqdim olunub: “Fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində BDU daim öz elmi məktəbləri ilə fəxr edib. BDU-nun beş əsas elmi prioritetindən biri də fizika elmi üzrədir. Konfransın əvvəlki illərdə olduğu kimi, gənc tədqiqatçı və alimlər üçün yeni platformalar formalaşdıracağına, mühüm elmi prioritetlər müəyyən edəcəyinə, fizika üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini daha da genişləndirəcəyinə inanırıq”.
Elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli bildirib ki, BDU Azərbaycanda uzun illər ərzində formalaşan fundamental elmlər üzrə elmi məktəblərin əsas daşıyıcısıdır. Bu cür konfransların keçirilməsi fizika üzrə daha çox beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin yaranmasına, müxtəlif ölkələrdən olan alimləri bir araya gətirməklə yeni tədqiqat istiqamətlərinin yaranmasına səbəb olur: “Cəmiyyətin inkişafının yeganə yolu elmdən, onun transformasiyasından, gündəlik həyata və iqtisadiyyata təsirindən keçir. Elmi tədqiqatlara daha çox önəm vermək, yüksək elmi nəticələri olan alimlərin təşviq olunması, gənclərin elmi tədqiqatlara cəlbinin müxtəlif müxanizmlərinin hazırlanması Elm və Təhsil Nazirliyinin əsas prioritetlərindəndir”.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Arif Həşimov, Türkiyənin Bilkənd Universitetinin professoru Əmirulla Məmmədov, İtaliyanın Milli Nüvə Fizikası İnstitutunun Fraskati Milli Laboratoriyasının müdiri, Rumıniyanın Materiallar Fizikası Milli İnstitutunun professoru Stefano Belluçi, Türkiyənin Qazi Universitetinin professoru Şəmsəddin Altındal, Pakistanın Lahor Universitetinin Fizika fakültəsinin dekanı, professor Muhammad İftikhar Khan, Ankara Universitetinin professoru İman Əsgərbəyli, İstanbul Beykent Universitetinin professoru Ümit Deniz Göker, Moldova Dövlət Universitetinin Tətbiqi Fizika İnstitutunun Elmi katibi Aleksey Meşalkin, Pakistanın Marian Universitetinin professoru Muhammad Ajaz çıxışlarında fizikanın müxtəlif sahələrinin inkişafında müasir tendensiyaları qeyd edib, konfransın işinə uğurlar arzulayıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_08e5097945cae29b61ceaf502_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) проводится IX Международная научная конференция «Современные тренды в физике».
Соорганизаторами мероприятия являются БГУ, вузы Турции: Технический университет Орта Догу, Университет Анкары, Университет Гази, Эгейский университет и Университет Коджаэли, Аньхойский университет Китая, Институт прикладной физики Молдавского государственного университета, Университет «Case Western Reserve» США, Университет COMSATS и Лахорский университет (Пакистан), Сегедский университет (Венгрия), Национальный институт физики материалов (Румыния).
Выступая на церемонии открытия, проректор БГУ Гусейн Мамедов отметил, что совпадение года конференции с 5-летием славной Победы в Отечественной войне и Годом Конституции и суверенитета в стране делает её ещё более запоминающейся. Проректор сказал, что тематика конференции, которая проводится с 2009 года, расширяется с каждым годом. В конференции этого года принимают участие представители 21 страны, включая Азербайджан, Турцию, США, Румынию, Италию, Венгрию, Объединённые Арабские Эмираты, Узбекистан, Казахстан, Пакистан, Молдову и другие. На конференции представлено более 300 докладов: «БГУ всегда гордился своими научными школами. Физика — одно из пяти основных научных направлений БГУ. Мы уверены, что конференция создаст новые площадки для молодых исследователей и учёных, определит важные научные приоритеты и ещё больше расширит международное сотрудничество в области физики».
Затем был показан видеоролик о БГУ.
Советник министра науки и образования Ниджат Мамедли отметил, что БГУ является основным носителем научных школ в области фундаментальных наук в Азербайджане. Подобные конференции способствуют расширению международного сотрудничества в области физики, объединяя учёных и создавая новые направления исследований: «Единственный путь развития общества проходит через науку, её трансформацию и её влияния на повседневную жизнь и экономику. Повышение значимости научных исследований, поощрение учёных, достигших высоких научных результатов, и разработка различных механизмов вовлечения молодёжи в научные исследования — одни из основных приоритетов Министерства науки и образования».
На конференции затем выступили: генеральный директор Института физики Министерства науки и образования Ариф Гашымов, профессор Университета Билькент (Турция) Амируллах Мамедов, заведующий Национальной лаборатории Фраскати Национального института ядерной физики Италии, профессор Национального института физики материалов Румынии Стефано Беллуччи, профессор Университета Гази Шемседдин Алтындал, декан физического факультета Лахорского университета Мухаммед Ифтихар Хан.
Также заслушаны выступления профессора Университета Анкары Имана Эскербейли, профессора Стамбульского университета Бейкент Умита Дениз Гёкера, учёного секретаря Института прикладной физики Молдавского государственного университета Алексея Мешалкина и профессора Университета Мариан (Пакистан) Мухаммеда Ажаза.