https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_6d7b5f9de69563e998d81060c_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) Qazaxıstanın “Astana Hub” Beynəlxalq Texnoparkı ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb. Sənəd iki ölkə arasında innovasiya, sahibkarlıq və startap ekosistemlərinin inkişafı istiqamətində əməkdaşlığı gücləndirməyi, regional innovasiya əlaqələrini genişləndirməyi və qarşılıqlı bilik mübadiləsini dərinləşdirməyi hədəfləyir.
Memoranduma əsasən, İRİA və “Astana Hub” hər iki ölkənin startap ekosisteminin böyüməsi və qarşılıqlı dəstəyi üçün daha sıx əməkdaşlıq edəcək. Məqsəd startaplar üçün bazarlara çıxış və vençur maliyyələşmə imkanlarına əlçatanlığı genişləndirməkdir. “Astana Hub” ilə müvafiq istiqamətlərdə strateji tərəfdaşlıq, bilik və təcrübə mübadiləsi həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, sənəd, eyni zamanda Azərbaycan və Qazaxıstan startaplarının iştirakı üçün ortaq inkubasiya və akselerasiya proqramlarının hazırlanması və həyata keçirilməsi imkanlarını nəzərdən keçirir. Startaplar, innovatorlar və ekosistem üzvləri üçün mentorluq, təlim və resurslara çıxışın dəstəklənməsi də tərəflərin əməkdaşlıq çərçivəsində qarşıya qoyduğu məqsədlər arasındadır.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_6d7b5f9de69563e998d81060c_o.jpg
Агентство инноваций и цифрового развития (İRİA) подписало Меморандум о взаимопонимании с Международным технопарком Казахстана Astana Hub. Документ направлен на усиление сотрудничества двух стран в развитии экосистем инноваций, предпринимательства и стартапов, расширение региональных инновационных связей и углубление взаимного обмена знаниями.
Согласно меморандуму, İRİA и Astana Hub будут более тесно сотрудничать для роста и взаимной поддержки стартап-экосистемы обеих стран. Цель — расширить доступ к рынкам и возможностям венчурного финансирования для стартапов. С Astana Hub будет осуществляться стратегическое партнерство, обмен знаниями и опытом по соответствующим направлениям.
Отметим, что документ также рассматривает возможность разработки и реализации совместных программ инкубации и акселерации для участия азербайджанских и казахстанских стартапов. Поддержка менторства, обучения и доступа к ресурсам для стартапов, инноваторов и членов экосистемы также входят в число целей, поставленных сторонами в рамках сотрудничества.