https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_6d7b5f9de69563e998d81060c_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) Qazaxıstanın “Astana Hub” Beynəlxalq Texnoparkı ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb. Sənəd iki ölkə arasında innovasiya, sahibkarlıq və startap ekosistemlərinin inkişafı istiqamətində əməkdaşlığı gücləndirməyi, regional innovasiya əlaqələrini genişləndirməyi və qarşılıqlı bilik mübadiləsini dərinləşdirməyi hədəfləyir.
Memoranduma əsasən, İRİA və “Astana Hub” hər iki ölkənin startap ekosisteminin böyüməsi və qarşılıqlı dəstəyi üçün daha sıx əməkdaşlıq edəcək. Məqsəd startaplar üçün bazarlara çıxış və vençur maliyyələşmə imkanlarına əlçatanlığı genişləndirməkdir. “Astana Hub” ilə müvafiq istiqamətlərdə strateji tərəfdaşlıq, bilik və təcrübə mübadiləsi həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, sənəd, eyni zamanda Azərbaycan və Qazaxıstan startaplarının iştirakı üçün ortaq inkubasiya və akselerasiya proqramlarının hazırlanması və həyata keçirilməsi imkanlarını nəzərdən keçirir. Startaplar, innovatorlar və ekosistem üzvləri üçün mentorluq, təlim və resurslara çıxışın dəstəklənməsi də tərəflərin əməkdaşlıq çərçivəsində qarşıya qoyduğu məqsədlər arasındadır.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_6d7b5f9de69563e998d81060c_o.jpg
The Innovation and Digital Development Agency (IDDA) has signed a Memorandum of Understanding (MoU) with Kazakhstan’s Astana Hub International Technopark. The agreement aims to strengthen cooperation between the two countries in developing innovation, entrepreneurship, and startup ecosystems, expand regional innovation networks, and deepen the mutual exchange of knowledge.
Under the MoU, IDDA and Astana Hub will collaborate closely to support the growth of each country’s startup ecosystem and provide mutual assistance. The initiative seeks to improve startups’ access to markets and venture capital opportunities, while fostering strategic partnerships and the exchange of knowledge and expertise with Astana Hub in key areas.
The agreement also envisions the development and implementation of joint incubation and acceleration programs for startups from Azerbaijan and Kazakhstan. Providing startups, innovators, and ecosystem members with access to mentorship, training, and resources is another central goal of the collaboration.