https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_5d126815bbfb2ae584506c6a5_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) görkəmli türkoloq alim, professor Rüfət Rüstəmovun anadan olmasının 80 illik yubileyinə həsr olunmuş “Müasir türk dünyası: şərqşünaslıq araşdırmalarında yeni elmi yanaşmalar” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirilir.
Konfransın açılış mərasimində çıxış edən rektor Elçin Babayev BDU-nun öz korifey alimləri ilə fəxr etdiyini, ən köklü fakültələrdən olan Şərqşünaslıq fakültəsinin həm Azərbaycanda, həm də beynəlxalq aləmdə böyük nufuza sahib olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, professor Rüfət Rüstəmov Azərbaycanın tanınmış türkoloqlar nəslinin ən görkəmli nümayəndələrindəndir. Fəaliyyətini BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsi, Türk filologiyası kafedrası ilə bağlayan Rüfət Rüstəmov məhsuldar alim, pedaqoq, vətənpərvər ziyalı kimi türk dilçiliyi sahəsində peşəkar kadrların yetişməsində mühüm rol oynayıb: “Bu gün daha da güclənməkdə olan türk dünyasına Rüfət Rüstəmov kimi alimlərin verəcəyi çox töhfələr var. Sevindirici haldır ki, konfransda digər ali təhsil müəssisələri, elmi təşkilatlardan da nümayəndələr iştirak edirlər. Əminəm ki, bu konfransda müzakirə olunan məsələlər türk dünyasının daha da güclənməsinə xidmət edəcək”.
BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev professor Rüfət Rüstəmovun ictimai fəaliyyəti və vətəndaş mövqeyinin daim nümunə olduğunu bildirib: “Professor Rüfət Rüstəmov BDU-da Türk filologiyası kafedrasının əsasını qoyub və həmin vaxtdan da ona rəhbərlik edir. Onun nümayəndəsi olduğu nəsil torpaqlarımızın azadlığı uğrunda dörd şəhid verib. Rüfət Rüstəmovun elmi və publisistik əsərlərində vətəndaş mövqeyi daim öndə olub”. Əliş Ağamirzəyev diqqətə çatdırıb ki, BDU son illər türkdilli ölkələrin ali məktəbləri, Beynəlxalq Türk Akademiyası ilə əlaqələri daha da gücləndirib. Türkoloji qurultayın 100 illik yubileyinin qeyd olunması ərəfəsində türk dünyasında gedən tendensiyalara dair araşdırma və müzakirələrin aparıldığı konfransın keçirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sonra professor Rüfət Rüstəmova həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan professor Rüfət Rüstəmovun həyatı və fəaliyyəti ilə bağlı məruzə edib. O bildirib ki, Rüfət Rüstəmov Azərbaycanda türk dili üzrə ilk elmlər doktoru və professordur. Görkəmli alimin indiyədək 14 monoqrafiya, dərslik və dərs vəsaiti, 130-dan çox elmi məqalə və tezisi çapdan çıxıb. Professor Rüfət Rüstəmov respublikada ilk “Türk dili” dərsliyinin, türkologiya üzrə çoxsaylı kitab və dərsliklərin müəllifi və həmmüəllifidir. O, həmçinin Azərbaycan-Türkiyə elmi-mədəni əlaqələrinin daha da möhkəmlənməsi və inkişafında fəal iştirak edir. Rüfət Rüstəmov publisistik yazıları ilə də geniş oxucu kütləsinin rəğbətini qazanıb. Onun “Bu dağlardan bir Cahangir keçdi”, “Alın yazısı”, “Tağılar Usufu”, “Bir nəslin manifesti”, “At da muraddı”, “Köç”, “Milli qəhrəmanın tale romanı” kimi kitabları işıq üzü görüb.
Milli Məclisin sədr müavini, akademik Rafael Hüseynov, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Mahirə Hüseynova, millət vəkili, professor Jalə Əliyeva, Milli Arxiv İdarəsinin rəisi, professor Əsgər Rəsulov, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, professor Nadir Məmmədli, Şərqşünaslıq fakültəsinin Ərəb filologiyası kafedrasının müdiri, professor Vüqar Qaradağlı çıxışlarında görkəmli alimin türkologiya, türk filologiyası elmlərinin inkişafında xidmətlərindən danışıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıblar.
Sonda söz yubilyara verilib. Professor Rüfət Rüstəmov konfransın yüksək səviyyədə təşkilinə və elmi-pedaqoji fəaliyyətinə verilən dəyərə görə minnətdarlığını bildirib, bütün ömrünün BDU ilə bağlı olmasından, daim Vətənə, xalqa xidmət etməsindən qürur duyduğunu vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_5d126815bbfb2ae584506c6a5_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) проходит Республиканская научная конференция «Современный тюркский мир: новые научные подходы в востоковедческих исследованиях», посвященная 80-летию со дня рождения выдающегося тюрколога, профессора Руфата Рустамова.
Выступая на открытии конференции, ректор Эльчин Бабаев отметил, что БГУ гордится своими выдающимися учёными, а факультет востоковедения, один из самых авторитетных вуза, пользуется высоким авторитетом как в Азербайджане, так и за рубежом. Он отметил, что профессор Руфат Рустамов — один из самых ярких представителей поколения известных тюркологов Азербайджана. Руфат Рустамов, как продуктивный учёный, преподаватель и патриотичный интеллектуал, связавший свою деятельность с кафедрой турецкой филологии факультета востоковедения БГУ, сыграл важную роль в подготовке профессиональных кадров в области турецкой лингвистики: «Такие учёные, как Руфат Рустамов, вносят большой вклад в развитие тюркского мира, который сегодня становится всё более крепким. Отрадно, что в конференции принимают участие представители других вузов и научных организаций. Уверен, что обсуждаемые на этой конференции вопросы послужат дальнейшему укреплению тюркского мира».
Проректор БГУ Алиш Агамирзаев отметил, что общественная деятельность и гражданская позиция профессора Руфата Рустамова всегда были образцовыми: «Профессор Руфат Рустамов основал кафедру турецкой филологии в БГУ и руководит ею с тех пор. В его роду четверо шехидов, отдавших свои жизни ради свободы наших земель. Гражданская позиция всегда была во главе угла научных и публицистических трудов Руфата Рустамова». Алиш Агамирзаев сказал, что БГУ ещё больше укрепил связи с вузами тюркоязычных стран и Международной тюркской академией. Проведение конференции, посвящённой тенденциям в тюркском мире, в преддверии 100-летия Тюркологического съезда имеет большое значение.
Затем был показан видеоролик, посвящённый профессору Руфату Рустамову.
Декан факультета востоковедения Айдан Хандан выступила с докладом о жизни и деятельности профессора Руфата Рустамова. Отмечено, что Руфат Рустамов – первый в Азербайджане доктор наук и профессор по турецкому языку. К настоящему времени опубликовано 14 монографий, учебников и учебных пособий, более 130 научных статей и диссертаций выдающегося учёного. Профессор Руфат Рустамов является автором и соавтором первого в республике учебника «Турецкий язык», а также многочисленных книг и учебников по тюркологии. Он также активно участвует в дальнейшем укреплении и развитии азербайджано-турецких научных и культурных связей. Руфат Рустамов также завоевал симпатии широкой читательской аудитории своими публицистическими работами. Изданы такие его книги, как «Bu dağlardan bir Cahangir keçdi», «Alın yazısı», «Tağılar Usufu», «Bir nəslin manifesti», «At da muraddı», «Köç», «Milli qəhrəmanın tale romanı».
Затем на мероприятии выступили заместитель председателя Милли Меджлиса, академик Рафаэль Гусейнов, проректор Азербайджанского государственного педагогического университета, профессор Махира Гусейнова, депутат Милли Меджлиса, профессор Жаля Алиева, начальник Национального архива, профессор Аскер Расулов, директор Института языкознания имени Насими НАНА, профессор Надир Мамедли, заведующий кафедрой арабской филологии факультета востоковедения БГУ, профессор Вугар Гарадаглы.
В заключение слово было предоставлено юбиляру. Профессор Руфат Рустамов выразил благодарность за высокий уровень организации конференции и высокую оценку его научно-педагогической деятельности, а также подчеркнул, что гордится своей многолетней связью с БГУ и постоянным служением Родине и народу.