https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_bc99dcd301523ed3eeef29054_o.jpg
Ölkənin iqtisadi inkişafına, xüsusən də Qarabağın bərpası və yenidən qurulması prosesinə verdiyi töhfələrlə seçilən Bir ekosistemi işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyatın bərpası naminə daha bir addım atıb. Belə ki, ötən gün Füzuli şəhərində “Qayıt İş” layihəsi çərçivəsində m10 və MilliÖn telesatış xidmətləri üçün yeni ofisin açılışı baş tutub. Layihə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin dəstəyi ilə reallaşdırılıb.
Xidmət ofisinin açılış mərasimində əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev, Prezidentin Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonları üzrə xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Sadiq Əliyev, Bir ekosisteminin rəsmi nüməyəndələri – Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin sədri Fərid Hüseynov və PashaPay-in baş icraçı direktoru Samir Məmmədov iştirak ediblər.
Layihə haqqında fikirlərini bölüşən Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Sadiq Əliyev Qarabağda dayanıqlı məskunlaşma üçün yeni müəssisələrin açılmasını yüksək qiymətləndirib. Sədr bildirib ki, dövlət və özəl sektor əməkdaşlığının nümunəvi modeli olan “Qayıt İş” layihəsi yalnız yeni iş yerlərinin yaradılması deyil, həm də Füzuli rayonunun sosial-iqtisadi inkişafına töhfə vermək, köçürülmüş əhalinin doğma yurdda dayanıqlı məşğulluğuna dəstək məqsədi daşıyır. Sadiq Əliyev belə təşəbbüslərin bundan sonra da dəstəklənəcəyini və öz yurdlarına qayıdan vətəndaşların məşğulluqlarının təmini istiqamətində fasiləsiz xidmətlərin göstəriləcəyini vurğulayıb.
Bir ekosisteminin rəsmi nümayəndəsi, Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin sədri Fərid Hüseynov isə bu təşəbbüsü dövlət-özəl tərəfdaşlığının uğurlu nümunəsi adlandırıb. “Hər Qarabağ səfərimizdə bu torpaqların yenilənən enerjisini, dirçələn ritmini hiss etmək həqiqətən insana böyük güc verir. Bu dəfə də Bir ekosistemi olaraq doğma torpaqlarda daha bir təşəbbüsə imza atdıq. Füzulidə m10 və MilliÖn telesatış xidmətləri üçün yeni ofisin açılışını etdik. Ən əsası odur ki, ofisdə çalışan gənc əməkdaşlarımızın hamısı məhz Füzuliyə geri dönən sakinlərimizdir. Gənc həmkarlarımızın öz doğma şəhərlərində karyera qurmaları və gələcəklərini burada planlamaları bizim üçün sadəcə bir layihə yox, real dəyərdir. Bir sözlə, məqsədimiz Qarabağda dövlətimizin həyata keçirdiyi bu genişmiqyaslı bərpa prosesinə özəl sektor olaraq töhfə vermək və burada formalaşan yeni iqtisadi həyatın fəal iştirakçısı olmaqdır”.
Layihənin məqsədi bölgəyə qayıdan sakinlər üçün dayanıqlı iş yerləri yaratmaq və regionda rəqəmsal ödəniş xidmətlərini gücləndirməkdir. Elə bu missiyanın nəticəsi olaraq xidmət ofisində çalışan əməkdaşlar məhz Füzuli sakinləri arasından seçilib. Tarixi qələbənin ardından Füzuli şəhərinə qayıdan və burada yaşayan 14 nəfər şəhər sakininə Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən göndəriş verilib və bu şəxslər xidmət ofisinin əməkdaşları olaraq ekosistem komandasına qoşulublar. Yaxın zamanda komandanın 20 nəfərə çatdırılması planlaşdırılır.
Bir ekosistemi ölkənin aparıcı brendləri olan Birbank, Birmarket, m10 və MilliÖn brendlərini bir çətir altında birləşdirir. Eyni zamanda, ekosistem Trendyol Azərbaycan və BakıKart kimi strateji tərəfdaşlarla əməkdaşlıq edərək həm təsir dairəsini genişləndirir, həm də müştəri təcrübəsini zənginləşdirir. Bu inteqrasiya sayəsində müştərilər partnyor şəbəkəsində və ictimai nəqliyyatda QR ödənişlərdən, Birmarket-də Birbank vasitəsilə kreditli alış-verişdən, Trendyol Azərbaycan-da Birbank taksit kartları ilə ödənişlərdən, vahid bonus proqramından və bir çox digər yenilikçi həllərdən faydalanırlar. Bütün bu imkanlar ekosistemin dörd əsas konsepti – Vahid giriş, Vahid bonus, Vahid ödəniş və Vahid kredit platforması üzərində qurularaq müştərilərə sürətli, rahat, sərfəli və təhlükəsiz xidmət təqdim edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_bc99dcd301523ed3eeef29054_o.jpg
Экосистема Bir, отличающаяся значительным вкладом в экономическое развитие страны, в частности в процесс восстановления и возрождения Карабаха, реализовала очередную инициативу, направленную на возвращение жизни в освобождённые территории. Так, накануне в городе Физули в рамках проекта «Qayıt İş» состоялось открытие нового офиса для телепродажных сервисов m10 и MilliÖn. Проект осуществлён при поддержке Государственного агентства занятости, действующего при Министерстве труда и социальной защиты населения.
В церемонии открытия приняли участие министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев, специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах Эмин Гусейнов, председатель правления Государственного агентства занятости Садиг Алиев, официальные представители экосистемы Bir – председатель правления Kapital Bank Фарид Гусейнов и главный исполнительный директор PashaPay Самир Мамедов.
Комментируя проект, председатель правления Государственного агентства занятости Садиг Алиев высоко оценил открытие новых предприятий, что способствует устойчивому расселению в Карабахе. Он отметил, что проект «Qayıt İş», являющийся образцовым примером сотрудничества государства и частного сектора, преследует не только цель создания новых рабочих мест, но и способствует социально-экономическому развитию Физулинского района, поддерживая устойчивую занятость переселённых жителей на родной земле. По словам Садига Алиева, подобные инициативы и впредь будут поддерживаться, а услуги по обеспечению занятости граждан, возвращающихся в свои родные края, будут оказываться на постоянной основе.
Официальный представитель экосистемы Bir, председатель правления Kapital Bank Фарид Гусейнов назвал эту инициативу ярким примером успешного государственно-частного партнёрства. «Каждая наша поездка в Карабах – это особое чувство: здесь ощущается энергия обновления и ритм возрождения. И на этот раз экосистема Bir реализовала ещё одну инициативу на родной земле. В Физули мы открыли новый офис для телепродажных сервисов m10 и MilliÖn. Главное для нас заключается в том, что все молодые сотрудники офиса являются жителями Физули, которые вернулись в родной город. Для нас особенно важно, что они строят карьеру и планируют своё будущее именно здесь. Это не просто проект, это реальная ценность. В целом наша цель состоит в том, чтобы как частный сектор внести вклад в масштабный процесс восстановления, осуществляемый государством в Карабахе, и стать активным участником формирующейся здесь новой экономической жизни» – отметил он.
Цель проекта заключается в создании устойчивых рабочих мест для жителей, возвращающихся в регион, а также в развитии цифровых платёжных сервисов в Карабахе. В соответствии с этой миссией сотрудники нового офиса были отобраны среди жителей Физули. Государственное агентство занятости направило 14 горожан, вернувшихся в свой родной город после исторической победы, и они уже присоединились к команде экосистемы в качестве сотрудников офиса. В ближайшее время планируется увеличить численность команды до 20 человек.