Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqına (BTİ) üzv ölkələr dünya üzrə hər kəsin internetə çıxışını təmin etmək məqsədini daşıyan yol xəritəsi üzrə razılığa gəliblər. Bu barədə qərar bu gün Bakıda başa çatan Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransında (WTDC-25) qəbul edilib.
İkihəftəlik tədbir BTİ və Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə keçirilib. MDB regionunda ilk dəfə Azərbaycanda təşkil olunan konfrans regional və beynəlxalq rəqəmsal inkişaf strategiyalarının müzakirəsinə imkan yaradıb.
“Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev müraciətində vurğuladığı kimi, Bakı üzv dövlətlərin və tərəfdaşların qarşıdakı dörd il ərzində BTİ-nin inkişaf istiqamətlərini müəyyən edəcək praktik qərarlar üzrə razılığa gəldiyi məkan oldu. Tərəfdaşlarla birlikdə çalışan Azərbaycan bu nəticələrin formalaşmasında fəal iştirak etdi. COP29-un Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət üzrə Bəyannaməsinə istinad edən Bakı Bəyannaməsinin qəbul olunması isə inklüziv və davamlı rəqəmsal gələcəyə olan ortaq öhdəliyimizi əks etdirir”, – deyə rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev bildirib.
Tədbir çərçivəsində qəbul olunan qətnamələr radiotezliklərin idarə olunması, kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal inklüzivlik, İKT-nin tətbiqi və tənzimlənməsi, innovasiya və ucqar ərazilərdə rəqəmsal texnologiyaların istifadəsi kimi müxtəlif sahələri əhatə edib.
Konfransın əsas yekun sənədi olan Bakı Fəaliyyət Planı telekommunikasiya və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları vasitəsilə insan mərkəzli rəqəmsal inkişafın əsas istiqamətlərini müəyyən edir. Plan xüsusilə inkişaf etməkdə olan ölkələr, rəqəmsal xidmətlərə məhdud çıxışı olan icmalar və həssas əhali qruplarının ehtiyaclarını prioritet olaraq önə çıxarır.
Hazırda dünyada təxminən 2 milyarddan artıq insan internetə qoşula bilmir. 2026 – 2029-cu illəri əhatə edən dördillik plan inklüziv və dayanıqlı rəqəmsal gələcək üçün universal, faydalı və əlçatan internet bağlantısının inkişaf etdirilməsinə dəstək verəcək.
“WTDC-25” bu onillikdə hər kəs üçün hər yerdə əlaqənin universal, faydalı və əlçatan olmasını təmin etmək məqsədimizə bizi daha da yaxınlaşdırdı. Bakı Bəyannaməsi və Fəaliyyət Planı isə heç kimi kənarda qoymayan, insan mərkəzli rəqəmsal inkişaf yol xəritəmizdir”, – deyə BTİ-nin Baş katibi Dorin Boqdan-Martin bildirib.
Bakı Fəaliyyət Planı regional təşəbbüsləri, BTİ-nin rəqəmsal inkişaf fəaliyyətini istiqamətləndirəcək yeni və yenilənmiş qətnamələri, eləcə də BTİ-nin Telekommunikasiyanın inkişafı sektoru (ITU-D) üçün tövsiyələri əhatə edir. Sənəd həmçinin qurumun ekspert qruplarının araşdıracağı texniki məsələləri müəyyənləşdirir.
Fəaliyyət Planındakı regional təşəbbüslər BTİ-nin dünyadakı altı region üzrə rəqəmsal inkişafın əsas prioritetlərini, məsələn, infrastruktura çıxışın təmin edilməsi, rəqəmsal bacarıqların artırılması və inklüziv xidmətlərin təmin olunması kimi məsələləri əhatə edir. Beynəlxalq təşkilat müəyyən edilmiş regional tələblərin yerinə yetirilməsi üçün layihələr üzrə tərəfdaşlıqlar qurmağı və resursları səfərbər etməyi planlaşdırır.
“Bakı Fəaliyyət Planı rəqəmsal fərqləri aradan qaldırmaq üçün yol xəritəsini müəyyən edir. Eyni zamanda ən az inkişaf etmiş ölkələr, dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin xüsusi ehtiyaclarını nəzərə alır. Hökumətlər və tənzimləyici orqanlarla əməkdaşlıq edərək sənaye və özəl sektorun investisiya qoymasına imkan verən əlverişli siyasət və tənzimləyici çərçivə yaradacağıq. Bu yolla infrastruktur boşluqlarını aradan qaldırmaq, hər kəs üçün faydalı əlaqəni və bütün insanların internetə çıxışını təmin etmək istiqamətində konkret nəticələr əldə etməyi səbirsizliklə gözləyirik”, – deyə BTİ-nin İnkişaf Bürosunun direktoru Kosmas Lakison Zavazava vurğulayıb.
Konfrans zamanı BTİ 2025-ci il üzrə Qlobal Bağlantı Hesabatını təqdim edib. Hesabat hər yerdə insanların yüksəkkeyfiyyətli internet xidmətindən əlçatan qiymətlərlə istifadə edə bilməsini təmin etmək üçün tövsiyələr verir.
Tədbir çərçivəsində bir sıra razılaşmalar da imzalanıb. Asiya-Sakit Okean regionunda milli “ağıllı” kəndlər və “ağıllı” adalar proqramlarının davamlılığını təmin etmək məqsədilə ikiillik layihə həyata keçiriləcək. Bu təşəbbüs kənd və ucqar ərazilərdə yaşayan icmalarda rəqəmsal bacarıqların artırılması, həmçinin rəqəmsal xidmətlərə çıxışın təmin olunması üçün model rolunu oynayacaq və yeddi ölkə üzrə 3000 nəfərə fayda verəcək.
Bundan əlavə, MDB regionunda peşəkar və rəqəmsal bacarıqların artırılmasını dəstəkləmək məqsədilə layihə həyata keçiriləcək. Layihə “Intersputnik” beynəlxalq təşkilatı ilə birgə icra olunacaq və peyk rabitəsi ilə yayım texnologiyaları sahəsində çalışan 300 nəfərə fayda verəcək.
“WTDC-25”, həmçinin ən az inkişaf etmiş ölkələr, dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətləri üçün yüksəksəviyyəli dialoqu əhatə edib. Bu qruplara aid ölkələr genişzolaqlı internetin əhatəsini artırmaq, insan mərkəzli davamlı inkişafı irəlilətmək və hər kəs üçün təhlükəsiz rəqəmsal gələcək təmin etmək planlarını bölüşüblər.

Member states of the International Telecommunication Union (ITU) have agreed on a roadmap aimed at ensuring global internet access for all. The decision was adopted today at the World Telecommunication Development Conference (WTDC-25), which concluded in Baku.
The two-week event was held in partnership between the ITU and the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan. Organized for the first time in Azerbaijan in the CIS region, the conference provided an opportunity to discuss regional and international digital development strategies.
“As President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev emphasized in his address, Baku has become the place where member states and partners reached agreement on practical decisions that will define the ITU’s development priorities for the next four years. Working closely with its partners, Azerbaijan actively contributed to shaping these outcomes. The adoption of the Baku Declaration — which references the COP29 Declaration on Green Digital Action — reflects our shared commitment to an inclusive and sustainable digital future,” said Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev.
The resolutions adopted at the event covered a wide range of areas, including radio-frequency management, cybersecurity, digital inclusion, ICT application and regulation, innovation, and the use of digital technologies in remote regions.
The Baku Action Plan — the main outcome document of the conference — outlines the key directions for human-centric digital development through telecommunications and information and communication technologies. The plan places particular emphasis on the needs of developing countries, communities with limited access to digital services, and vulnerable population groups.
Currently, more than two billion people around the world remain without internet access. The four-year plan covering 2026–2029 will support the development of universal, meaningful, and affordable internet connectivity to help build an inclusive and sustainable digital future.
“WTDC-25 has brought us closer to our goal of ensuring universal, meaningful, and affordable connectivity for everyone, everywhere, in this decade. The Baku Declaration and Action Plan serve as our human-centric digital development roadmap that leaves no one behind,” said ITU Secretary-General Doreen Bogdan-Martin.
The Baku Action Plan encompasses regional initiatives, the new and updated resolutions that will guide the ITU’s digital development activities, as well as recommendations for the ITU’s Telecommunication Development Sector (ITU-D). The document also outlines the technical issues to be examined by the organization’s expert groups.
The regional initiatives included in the Action Plan set out the key digital development priorities across the ITU’s six global regions — such as ensuring access to infrastructure, enhancing digital skills, and providing inclusive services. The international organization aims to build partnerships and mobilize resources for projects that address these identified regional needs.
“The Baku Action Plan sets out the roadmap for bridging digital divides. It also takes into account the specific needs of least developed countries, landlocked developing countries, and small island developing states. By working with governments and regulatory authorities, we will create an enabling policy and regulatory environment that allows industry and the private sector to invest. Through this approach, we look forward to achieving concrete results in closing infrastructure gaps, ensuring meaningful connectivity for all, and providing universal internet access,” emphasized ITU Telecommunication Development Bureau Director Cosmas Luckyson Zavazava.
During the conference, the ITU presented the 2025 Global Connectivity Report, which offers recommendations to ensure that people everywhere can access high-quality internet services at affordable prices.
Several agreements were also signed as part of the event. A two-year project will be implemented to support the sustainability of national “smart villages” and “smart islands” programs in the Asia-Pacific region. This initiative will serve as a model for strengthening digital skills and ensuring access to digital services in rural and remote communities, benefiting 3,000 people across seven countries.
In addition, a project will be implemented in the CIS region to support the development of professional and digital skills. The project will be implemented in cooperation with the international organization Intersputnik and will benefit 300 professionals working in the fields of satellite communications and broadcasting technologies.
WTDC-25 also featured a high-level dialogue for least developed countries, landlocked developing countries, and small island developing states. Countries belonging to these groups shared their plans to expand broadband access, advance human-centric sustainable development, and ensure a secure digital future for all.