https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_3d180b8c85b9da76be23fe4f4_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) "BDU könüllüləri" təşkilatının "Ustaddan öyrən" layihəsi çərçivəsində tanınmış alim, ictimai-siyasi xadim, Xalq yazıçısı, akademik Kamal Abdullanın tələbələrlə görüşü keçirilib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, Kamal Abdulla görkəmli yazıçı, dövlət xadimi olmaqla yanaşı, ali təhsil sahəsində uzun illərdir yorulmadan çalışan tanınmış təhsil təşkilatçısıdır: “Kamal Abdulla 1950-ci il dekabrın 4-də Bakıda ziyalı ailəsində anadan olub. BDU-nun Filologiya fakültəsinin 1973-cü il məzunu olan görkəmli yazıçı 2000-2014-cü illərdə Bakı Slavyan Universitetinin ilk rektoru, 2011-2014-cü illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, 2014-2017-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri vəzifələrində çalışıb. 2017-ci ildən Azərbaycan Dillər Universitetinin rektorudur”.
Rektor diqqətə çatdırıb ki, akademik Kamal Abdullanın yaradıcılığı çoxşaxəli və rəngarəngdir. 300-ə yaxın məqalənin, 20-dən çox dərs vəsaiti və monoqrafiyanın müəllifi olan Kamal Abdulla müasir ədəbiyyatımız və dilçiliyimiz üçün çox qiymətli tədqiqatlar aparıb, “Azərbaycan dili sintaksisinin nəzəri problemləri”, “Mifdən yazıya”, “Dilçiliyə səyahət” və s. kimi əsərlər ərsəyə gətirib. “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının tədqiqindəki xidmətlərinə görə 1999-cu ilin dekabr ayında Kamal Abdullaya Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən “Əməkdar elm xadimi” adı verilib: “Dəyərli ziyalımız həm də müasir Azərbaycan ədəbiyyatının sevilən yazıçılarından biri, Xalq yazıçısıdır. “Yarımçıq əlyazma”, “Sehrbazlar dərəsi”, “Unutmağa kimsə yox”, “Kədərli seçmələr”, “Gümüş dövrün sirləri”, “Labirint” və s. kitablarında toplanan roman, hekayə, şeirləri onu oxuculara sevdirib. Kamal Abdulla həm də mahir dramaturqdur. Onun “Casus” və “Beyrək”, “Bir-iki, bizimki” və s. kimi dram əsərləri bu gün teatrlarımızın səhnəsində böyük alqışlarla qarşılanır. Kamal Abdulla Azərbaycan ədəbiyyatının ən orijinal yazıçılarından biridir. Onun yaradıcılığı həm bədii nəsrdə, həm də elmi-fəlsəfi düşüncələrdə özünəməxsus üslubu ilə seçilir. Qədim türk mədəniyyəti, oğuz mifologiyası, “Kitabi-Dədə Qorqud” motivləri onun yaradıcılığının əsas istinad nöqtələridir, bir çox əsərlərində mifoloji zamanla real zaman iç-içə keçir, faktlar və miflər qarışaraq yeni semantik müstəvi yaradır. Mifoloji ifadələr, arxaizmlər, xalq danışıq üslubu ilə modern sintaktik quruluşlar birləşir. Məhz elə bu cəhətlər onu Azərbaycanın ən çox oxunulan müəlliflərindən biri edir”.
Tədbirin moderatoru, BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin dekanı Ələmdar Cabbarlı və BDU-nun Ümumi dilçilik kafedrasının müdiri, akademik Nizami Cəfərov Kamal Abdullanın yaradıcılığı və ictimai-siyasi fəaliyyəti haqqında danışıblar. Bildiriblər ki, Kamal Abdulla Azərbaycan ədəbiyyatında postmodernist təmayülün lideridir. Akademikin Azərbaycan dilçilik elminə də töhfələri böyükdür, araşdırmaları günümüzdə də aktualdır.
Daha sonra söz Xalq yazıçısı, akademik Kamal Abdullaya verilib. Doğma Universiteti olan BDU-nun onun üçün əziz olduğunu, öz energisini qoruduğunu deyən Xalq yazıçısı tələbəlik illərini xatırlayıb: “Mənim həyatımda silinməz rolu olan unudulmaz müəllimlərim, Azərbaycanın tanınmış alimlərini bu gün də böyük hörmətlə xatırlayıram. Biz Vətən məfhumunu məhz Universitetdə tam anlamı ilə dərk etdik, sevdik. Vətən eyni dildə danışan, eyni məfkurəyə sahib insanların bir yerdə olmasıdır. Bizim Universitetdə öyrəndiyimiz də məhz bu idi”.
Yazıçılıq fəaliyyətindən söz açan Kamal Abdulla əsərlərinin dərin qatları, görünməyən məqamları ilə bağlı danışıb, ədəbiyyata orta məktəb illərindən marağı olduğunu deyib: “Bəzən gənclərə sual verirlər ki, “Ən çox sevdiyiniz yazıçı kimdir?”. Hansı yazıçının əsərini ikinci dəfə oxumaq ehtiyacı yaranırsa, deməli, həmin yazıçı və əsərləri daha çox sevilir. Burada mənim haqqımda səslənən sözlər çox böyükdür, mən hər zaman onlara layiq olmağa çalışıram”.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_3d180b8c85b9da76be23fe4f4_o.jpg
В рамках проекта «Учись у мастера» организации «Волонтёры БГУ» Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась встреча студентов вуза с известным учёным, общественным и политическим деятелем, народным писателем, академиком Камалом Абдуллой.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что Камал Абдулла, помимо того, что он выдающийся писатель и государственный деятель, является известным организатором образования, много лет неустанно работающим в сфере высшего образования: «Камал Абдулла родился в Баку 4 декабря 1950 года. Выпускник филологического факультета БГУ 1973 года, писатель был первым ректором Бакинского славянского университета (2000–2014 годы), академиком-секретарём отделения гуманитарных и социальных наук Национальной академии наук Азербайджана (2011–2014 годы), государственным советником по межнациональным, мультикультурным и религиозным вопросам (2014–2017 годы). С 2017 года он является ректором Азербайджанского университета языков». Ректор отметил, что творчество Камала Абдуллы многогранно и разнообразно. Камал Абдулла, автор около 300 статей и более 20 учебных пособий и монографий, провёл бесценные исследования для современной литературы и языкознания, создав такие труды, как «Теоретические проблемы синтаксиса азербайджанского языка», «От мифа к письменности», «Путешествие в языкознание» и др. В 1999 году Камалу Абдулле было присвоено звание «Заслуженный деятель науки» за заслуги в изучении эпоса «Китаби Деде Горгуд»: «Он также является одним из любимых писателей современной азербайджанской литературы, народным писателем. Читатели полюбили его за книги – сборники романов, рассказов и поэм, такие как «Yarımçıq əlyazma», «Sehrbazlar dərəsi», «Unutmağa kimsə yox», «Kədərli seçmələr», «Gümüş dövrün sirləri», «Labirint» и другие. Камал Абдулла также является искусным драматургом. Его драмы, такие как «Casus», «Beyrək», «Bir-iki, bizimki» и другие, с большим успехом проходят на сценах театров. Камал Абдулла — один из самых самобытных писателей литературы. Его творчество отличается неповторимым стилем как в художественной прозе, так и в научно-философских размышлениях. Древнетюркская культура, мифология огузов, мотивы «Китаби Деде Горгуда» — основные опорные точки его творчества. Во многих его произведениях мифологическое и реальное переплетаются, факты и мифы смешиваются, создавая новую семантическую плоскость. Сочетаются мифологические выражения, архаизмы, народный стиль речи и современные синтаксические конструкции. Именно эти аспекты делают его одним из самых читаемых авторов в Азербайджане».
Модератор мероприятия, декан факультета информации и менеджмента документов БГУ Аламдар Джаббарлы и заведующий кафедрой общего языкознания БГУ, академик Низами Джафаров также коснулись творчества и общественно-политической деятельности Камала Абдуллы.
Затем слово было предоставлено народному писателю, академику Камалу Абдулле. Народный писатель, отметивший, что родной БГУ дорог ему, вспоминал студенческие годы: «Я и сегодня с большим уважением вспоминаю своих незабываемых педагогов, известных учёных, сыгравших неизгладимую роль в моей жизни. Именно в университете мы в полной мере осознали и полюбили понятие Родины. Родина – это единение людей, говорящих на одном языке и разделяющих одну идеологию. Именно этому мы научились в университете».
Рассказывая о своей писательской деятельности, Камал Абдулла рассказал о глубинных пластах и скрытых сторонах своих произведений, отметив, что интерес к литературе у него со школьных лет: «Иногда у молодёжи спрашивают: «Кто ваш любимый писатель?» Если возникает необходимость перечитать произведение писателя ещё раз, то этот писатель и его произведения становятся ещё более любимыми. Здесь обо мне сказано много возвышенных слов, и я всегда стараюсь быть их достойным».