https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_e0d8b9b1ca664341f7b650a7d_o.jpg
Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri bu il də dünyanın ən nüfuzlu təhsil innovasiyaları platformalarından biri olan “QS Reimagine Education Awards & Conference 2025” tədbirində uğurla təmsil olunur. Bakı Dövlət Universiteti (BDU) konfransa özünün yüksək innovativ potensiala malik “NeuroScreen” layihəsi ilə qatılıb. BDU-nun təqdim etdiyi bu layihə 2000-dən çox müraciətçi arasından seçilərək, ən yaxşı 20 faiz sırasında yer alıb. Bu göstərici Universitetin qlobal innovasiya mühitində mövqeyinin gücləndiyini nümayiş etdirir.
“NeuroScreen” layihəsinin əsas məqsədi iflicli xəstələrin beyin siqnallarının oxunması və filtrlənməsi yolu ilə IoT əsaslı ağıllı ev texnologiyalarının idarə olunmasını, rəqəmsal cihazların uzaqdan nəzarətini, robot əsaslı protez və orqanların idarə edilməsini, xəstənin sağlamlıq vəziyyətinin real vaxtda monitorinqini və süni intellekt dəstəyi ilə diaqnostik qərarların verilməsini təmin etməkdir.
Layihə tibb, süni intellekt, neyrotexnologiya və robototexnika sahələrinin inteqrasiyası ilə hazırlanmış qabaqcıl həll kimi yüksək qiymətləndirilib.
“NeuroScreen” layihəsini konfransda BDU-nun rektor müşaviri Asiman İlyasov təqdim edib. Onun çıxışında layihənin sosial əhəmiyyəti, innovativ texnoloji yanaşması və reabilitasiya prosesində yarada biləcəyi yeniliklər beynəlxalq iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_e0d8b9b1ca664341f7b650a7d_o.jpg
Высшие учебные заведения Азербайджана и в этом году представлены на «QS Reimagine Education Awards & Conference 2025» – одной из платформ образовательных инноваций. Бакинский государственный университет (БГУ) принимает участие в конференции с проектом «NeuroScreen». Этот проект, представленный БГУ, был отобран из более чем 2000 заявок и вошел в 20% лучших.
Основная цель проекта «NeuroScreen» – путем считывания и фильтрации сигналов мозга парализованных пациентов обеспечить управление технологиями умного дома на основе Интернета вещей, удаленное управление цифровыми устройствами, роботизированное протезирование и управление органами, мониторинг состояния здоровья пациента в режиме реального времени и принятие диагностических решений с поддержкой искусственного интеллекта.
Проект получил высокую оценку как передовое решение, разработанное путем интеграции областей медицины, искусственного интеллекта, нейротехнологий и робототехники.
Проект «NeuroScreen» на конференции представил советник ректора БГУ Асиман Ильясов. В своем выступлении он отметил социальную значимость проекта, инновационный технологический подход и инновации, которые он может создать в процессе реабилитации.