https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0f780795cfeb72adc2725a62c_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti (ADAU) ilə tərəfdaşlığı çərçivəsində ADAU-nun tərkibində Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. Mərkəzin əsas məqsədi Gəncə və ətraf bölgələrdən innovatorları bir araya gətirərək startap quruculuğu, startapların bazarlara və maliyyələşmə mexanizmlərinə əlçatanlığı, innovasiya sahəsində mentorluq və insan kapitalının inkişafına töhfə verməkdir.
ADAU-nun tərkibində Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzi prototipləşdirmə, aparat təminatı dizaynı və tədqiqatlar üçün texniki avadanlıqlarla təchiz edilib. Mərkəzdə universitet tələbələri, proqram iştirakçıları və mərkəzdən istifadə edəcək şəxslər üçün kompüter laboratoriyası da mövcuddur. Bununla yanaşı, kovörkinq, toplantı, təqdimatlar, öyrənmə və təlim məqsədləri üçün şərait təmin edilib.
Digər universitetlərlə elmi layihələr, şirkətlərlə texnologiya transferi, startaplar üçün inkubasiya və akselerasiya proqramları, dövlət qurumları ilə STEM təşəbbüsləri və beynəlxalq qrant proqramlarına çıxış bu Mərkəzin fəaliyyətinin tərkib hissəsi olacaq.
Qeyd edək ki, İRİA-nın tərəfdaşlığı ilə ötən il Bakıda Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzi və Sumqayıtda “Sumgait Innovation Hub”, 2025-ci ildə isə “Andersen Lab”, Naxçıvan Dövlət Universitetinin və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin tərkibində müvafiq olaraq innovasiya mərkəzləri yaradılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0f780795cfeb72adc2725a62c_o.jpg
In partnership with the Innovation and Digital Development Agency (IDDA) and the Azerbaijan State Agrarian University (ASAU), the Azerbaijan Innovation Center has begun operating at ASAU. The main goal of the center is to bring together innovators from Ganja and the surrounding regions, support startup development, facilitate startups’ access to markets and funding mechanisms, provide mentorship in the field of innovation, and contribute to the development of human capital.
The Azerbaijan Innovation Center at ASAU is equipped with technical facilities for prototyping, hardware design, and research. The center also features a computer lab for university students, program participants, and other users. In addition, it provides spaces for coworking, meetings, presentations, as well as educational activities and training sessions.
Collaboration with other universities on research projects, technology transfer with companies, incubation and acceleration programs for startups, STEM initiatives with government agencies, and access to international grant programs will be integral components of the center’s activities.
It should be noted that in partnership with the IDDA, the Azerbaijan Innovation Center was established in Baku and the Sumgait Innovation Hub in Sumgait last year. In 2025, the Andersen Lab, along with innovation centers at Nakhchivan State University and the Azerbaijan State University of Oil and Industry, were also established