https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0f780795cfeb72adc2725a62c_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti (ADAU) ilə tərəfdaşlığı çərçivəsində ADAU-nun tərkibində Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. Mərkəzin əsas məqsədi Gəncə və ətraf bölgələrdən innovatorları bir araya gətirərək startap quruculuğu, startapların bazarlara və maliyyələşmə mexanizmlərinə əlçatanlığı, innovasiya sahəsində mentorluq və insan kapitalının inkişafına töhfə verməkdir.
ADAU-nun tərkibində Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzi prototipləşdirmə, aparat təminatı dizaynı və tədqiqatlar üçün texniki avadanlıqlarla təchiz edilib. Mərkəzdə universitet tələbələri, proqram iştirakçıları və mərkəzdən istifadə edəcək şəxslər üçün kompüter laboratoriyası da mövcuddur. Bununla yanaşı, kovörkinq, toplantı, təqdimatlar, öyrənmə və təlim məqsədləri üçün şərait təmin edilib.
Digər universitetlərlə elmi layihələr, şirkətlərlə texnologiya transferi, startaplar üçün inkubasiya və akselerasiya proqramları, dövlət qurumları ilə STEM təşəbbüsləri və beynəlxalq qrant proqramlarına çıxış bu Mərkəzin fəaliyyətinin tərkib hissəsi olacaq.
Qeyd edək ki, İRİA-nın tərəfdaşlığı ilə ötən il Bakıda Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzi və Sumqayıtda “Sumgait Innovation Hub”, 2025-ci ildə isə “Andersen Lab”, Naxçıvan Dövlət Universitetinin və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin tərkibində müvafiq olaraq innovasiya mərkəzləri yaradılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0f780795cfeb72adc2725a62c_o.jpg
В рамках партнерства Агентства инноваций и цифрового развития (İRİA) и Азербайджанского государственного аграрного университета (АГАУ) в составе АГАУ начал функционировать Азербайджанский инновационный центр. Основная цель центра — объединить инноваторов из Гянджи и близлежащих регионов для содействия созданию стартапов, обеспечению доступа стартапов к рынкам и механизмам финансирования, менторству в сфере инноваций и развитию человеческого капитала.
Азербайджанский инновационный центр в составе АГАУ оснащен техническими средствами для прототипирования, проектирования оборудования и проведения научных исследований. В центре действует компьютерная лаборатория для студентов, участников программ и всех, кто будет пользоваться его услугами. Кроме того, предусмотрены пространства для совместной работы, проведения встреч, презентаций, а также обучающих мероприятий и тренингов.
Неотъемлемой частью деятельности центра станут научные проекты с другими университетами, трансфер технологий с компаниями, программы инкубации и акселерации для стартапов, STEM-инициативы с государственными структурами, а также доступ к международным грантовым программам.
Отметим, что при партнерстве с İRİA в прошлом году были созданы Азербайджанский инновационный центр в Баку и Sumgait Innovation Hub в Сумгайыте, а в 2025 году - Andersen Lab, инновационные центры в составе Нахчыванского государственного университета и Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности соответственно.