https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7ef0697025c3a0da32e068546_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) balaca sərnişinləri üçün daha bir xoş yenilik təqdim edir. Belə ki, uşaqlar üçün hazırlanmış rəngarəng və ilhamverici “Arzulardakı mavi təyyarə” (“Blue Plane Dreams”) kitabı nəşr olunub.
Kitab AZAL-ın sifarişi ilə “TEAS Press” Nəşriyyat Evi tərəfindən hazırlanıb. Kitabın nəşr olunması 7 dekabr – Beynəlxalq Mülki Aviasiya Gününə həsr edilib. Azərbaycan və ingilis dillərində çap edilən kitab AZAL-ın kiçik sərnişinlərinə uçuşlar zamanı hədiyyə olunacaq.
Təqdimat mərasimində çıxış edən AZAL-ın vitse-prezidenti İlham Əmirov layihənin gələcək mülki aviasiya kadrlarının formalaşmasında əhəmiyyətli rol oynayacağını qeyd edib.
Kitabın müəllifi uşaqların sevimli yazıçısı Mürşüd İsmayılzadədir. Hekayənin mərkəzində səkkizyaşlı Azər dayanır. Uzun illər AZAL-da pilot kimi çalışmış babası ona ad günündə xüsusi hədiyyə verir. Bu hədiyyə nəsilləri birləşdirən, peşəyə sevgini simvolizə edən və Azərin arzusuna doğru ilk addımına təkan verən təyyarə modelidir.
Azərin böyük qardaşı Milli Aviasiya Akademiyasının tələbəsi Murad modeli yığmaqda ona kömək edir. Kitabda həmçinin təyyarələrin necə işlədiyini izah edən və ümumilikdə aviasiya haqqında maraqlı faktlar yer alır. Uşaqlar kitab sayəsində öyrənəcəklər ki, təyyarələrin quruluşu quşlardan, ultrasəs dalğalarını əks etdirməsi yarasalardan və quyruq hissəsinin konstruksiyası isə balıqlardan ilhamlanaraq hazırlanıb.
Azər üçün həmin il xüsusi əhəmiyyət daşıyır: o, çox istədiyi hədiyyəni almaqla yanaşı, ilk dəfə səyahətə çıxır. Bakıdan Qarabağa uçuş onda unudulmaz təəssüratlar yaradır və gələcəkdə pilot olmaq arzusunu daha da möhkəmləndirir.
“Arzulardakı mavi təyyarə” layihəsi AZAL-ın uşaqlar arasında aviasiyaya marağı artırmaq, onları maarifləndirmək və gələcək nəsil üçün yeni imkanlar yaratmaq məqsədi daşıyan təşəbbüslərinin tərkib hissəsidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7ef0697025c3a0da32e068546_o.jpg
Книга создана по заказу AZAL в сотрудничестве с издательским домом TEAS Press. Выход книги приурочен к Международному дню гражданской авиации — 7 декабря. Она издана на азербайджанском и английском языках и будет бесплатно вручаться юным пассажирам AZAL во время полетов.
На церемонии открытия с приветственным словом выступил вице-президент AZAL Ильхам Амиров, подчеркнув значимость проекта для формирования будущего кадрового потенциала гражданской авиации.
Автор книги — любимый детьми писатель Муршуд Исмаилзаде. История рассказывает о восьмилетнем Азере, который получает на день рождения особенный подарок от своего дедушки — много лет проработавшего пилотом AZAL. Это модель самолета, символизирующая связь поколений, любовь к профессии и первые шаги мальчика к его мечте.
Старший брат Мурад, студент Национальной академии авиации, помогает Азеру собрать модель. В книге также представлены увлекательные факты об устройстве самолетов и интересные сведения из мира авиации. Читатели узнают, что форма самолета вдохновлена птицами, принципы отражения ультразвуковых волн — летучими мышами, а конструкция хвостовой части — рыбами.
Год становится для Азера по-настоящему особенным: кроме долгожданного подарка, он впервые отправляется в путешествие — полет из Баку в Карабах дарит ему незабываемые эмоции и лишь укрепляет его мечту однажды стать пилотом.
Проект «Arzulardakı mavi təyyarə / Blue Plane Dreams» является частью инициативы AZAL, направленной на популяризацию авиации среди детей и создание новых образовательных возможностей для будущего поколения.