https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7ef0697025c3a0da32e068546_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) balaca sərnişinləri üçün daha bir xoş yenilik təqdim edir. Belə ki, uşaqlar üçün hazırlanmış rəngarəng və ilhamverici “Arzulardakı mavi təyyarə” (“Blue Plane Dreams”) kitabı nəşr olunub.
Kitab AZAL-ın sifarişi ilə “TEAS Press” Nəşriyyat Evi tərəfindən hazırlanıb. Kitabın nəşr olunması 7 dekabr – Beynəlxalq Mülki Aviasiya Gününə həsr edilib. Azərbaycan və ingilis dillərində çap edilən kitab AZAL-ın kiçik sərnişinlərinə uçuşlar zamanı hədiyyə olunacaq.
Təqdimat mərasimində çıxış edən AZAL-ın vitse-prezidenti İlham Əmirov layihənin gələcək mülki aviasiya kadrlarının formalaşmasında əhəmiyyətli rol oynayacağını qeyd edib.
Kitabın müəllifi uşaqların sevimli yazıçısı Mürşüd İsmayılzadədir. Hekayənin mərkəzində səkkizyaşlı Azər dayanır. Uzun illər AZAL-da pilot kimi çalışmış babası ona ad günündə xüsusi hədiyyə verir. Bu hədiyyə nəsilləri birləşdirən, peşəyə sevgini simvolizə edən və Azərin arzusuna doğru ilk addımına təkan verən təyyarə modelidir.
Azərin böyük qardaşı Milli Aviasiya Akademiyasının tələbəsi Murad modeli yığmaqda ona kömək edir. Kitabda həmçinin təyyarələrin necə işlədiyini izah edən və ümumilikdə aviasiya haqqında maraqlı faktlar yer alır. Uşaqlar kitab sayəsində öyrənəcəklər ki, təyyarələrin quruluşu quşlardan, ultrasəs dalğalarını əks etdirməsi yarasalardan və quyruq hissəsinin konstruksiyası isə balıqlardan ilhamlanaraq hazırlanıb.
Azər üçün həmin il xüsusi əhəmiyyət daşıyır: o, çox istədiyi hədiyyəni almaqla yanaşı, ilk dəfə səyahətə çıxır. Bakıdan Qarabağa uçuş onda unudulmaz təəssüratlar yaradır və gələcəkdə pilot olmaq arzusunu daha da möhkəmləndirir.
“Arzulardakı mavi təyyarə” layihəsi AZAL-ın uşaqlar arasında aviasiyaya marağı artırmaq, onları maarifləndirmək və gələcək nəsil üçün yeni imkanlar yaratmaq məqsədi daşıyan təşəbbüslərinin tərkib hissəsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7ef0697025c3a0da32e068546_o.jpg
Azerbaijan Airlines (AZAL), a part of AZCON Holding, has introduced another delightful initiative for its youngest passengers. A colourful and inspiring children's book titled “Blue Plane Dreams” has been published.
The book was produced by TEAS Press Publishing House at the request of AZAL and is dedicated to International Civil Aviation Day, celebrated on December 7. Published in both Azerbaijani and English, the book will be gifted to young AZAL passengers during their flights.
Speaking at the presentation ceremony, Ilham Amirov, Vice-President of AZAL, emphasized that the project would play an important role in shaping future civil aviation professionals.
Written by beloved children's author Murshud Ismayilzadeh, the story centres around an eight-year-old boy named Azer. On his birthday, he receives a very special gift from his grandfather, who had worked for many years as a pilot at AZAL. This model airplane — a symbol of generational connection and passion for aviation — becomes the spark that sets Azer on his own path toward his dream.
Azer's older brother, Murad, a student at the National Aviation Academy, helps him assemble the model. The book also features explanations of how airplanes work, along with fascinating aviation facts. Children will learn that aircraft structures are inspired by birds, ultrasonic wave reflection by bats, and tail design by fish.
For Azer, the year holds even more significance: not only does he receive a long-awaited gift, but he also takes his first-ever journey. His flight from Baku to Karabakh leaves unforgettable impressions and strengthens his dream of becoming a pilot.
“Blue Plane Dreams” is part of AZAL’s broader efforts to spark interest in aviation among children, raise awareness, and create new opportunities for the next generation.