https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_b8489e390e639d8a7af000b6d_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC artıq hüquqi şəxslər və dövlət qurumları üçün “SİMA Token” elektron imzasını onlayn sifariş etmək imkanı yaradıb.
Təxminən bir il əvvəl vətəndaşlar və sahibkarlar üçün təqdim edilən bu xidmətin imkanları genişləndirilib və indi bütün istifadəçilər www.sima.az saytı üzərindən “SİMA Token” elektron imzasını istənilən vaxt sifariş edə bilərlər. Bunun üçün dövlət qurumları və hüquqi şəxslər SİMA kabinetinə daxil olaraq “İşçilər” bölməsində rəsmi əməkdaşlarını görə və onların “SİMA İmza” və “SİMA Token” üzrə imzalama səlahiyyətlərini idarə edə bilirlər.
Əvvəlcə “Sifariş məlumatları” səhifəsində əməkdaş haqqında zəruri məlumatlar daxil edilir və məlumatlar tamamlandıqdan sonra müqavilə “SİMA İmza” ilə imzalanır. Ödəniş həyata keçirildikdən sonra “SİMA Token” sifarişinin icrasına başlanılır və istifadəçi “Ümumi sifarişlər” səhifəsində sifarişin statusunu mərhələlər üzrə izləyə bilir.
Hüquqi şəxslər üçün 3 illik “Token” imzasının məbləği 72 AZN, dövlət qurumları üçün isə 58 AZN təşkil edir.
Qeyd edək ki, “Sima Token” beynəlxalq standartlara uyğun, virtual məkanda şəxsiyyəti təsdiqləyən və qanunvericiliyə əsasən əl imzası ilə eyni hüquqi qüvvəyə malik gücləndirilmiş elektron imzadır. “SİMA Token”in əsas üstünlükləri tanınma, məxfilik, bütövlük və inkarolunmazlıq prinsiplərinə əsaslanır. Bu imzadan elektron imza tələb olunan bütün sahələrdə, o cümlədən elektron vergi portalında, ipoteka müraciətlərində, elektron məhkəmə sistemində, mobil notariatda, ƏMAS platformasında və bank-maliyyə xidmətlərində istifadə etmək mümkündür.

Legal Entities and Government Agencies Can Now Order the “SİMA Token” Online Legal Entities and Government Agencies Can Now Order the “SİMA Token” Online
“AzInTelecom” LLC, one of the companies of AZCON Holding, has introduced a new opportunity for legal entities and government agencies to order “SİMA Token” electronic signature entirely online.
Initially launched for citizens and entrepreneurs about a year ago, the service has now been enhanced. All users can conveniently order “SİMA Token” electronic signature at any time via www.sima.az. To access the service, government agencies and legal entities simply log in to the SİMA cabinet, review the list of employees in the “Employees” section, and manage their signing authorities for both “SİMA İmza” and “SİMA Token.”
First, the required employee information is entered on the “Order Information” page. Once the details are completed, the contract is signed using “SİMA İmza.” After the payment is processed, the execution of the “SİMA Token” order begins, and the user can track its status step by step on the “General Orders” page.
For legal entities, the fee for a 3-year Token signature is 72 AZN, and for government agencies, it is 58 AZN.
It should be noted that  “SİMA Token” is an enhanced electronic signature that complies with international standards, verifies identity in the virtual environment, and has the same legal force as a handwritten signature in accordance with legislation.
The main advantages of the “SİMA Token” are based on the principles of recognition, confidentiality, integrity, and non-repudiation.
This solution can be used across all platforms that require an electronic signature — including the electronic tax portal, mortgage applications, the electronic court system, mobile notary services, the AMAS platform, and various banking and financial services.