https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_1112e52d1a961c542f2f2f6a3_o.jpg
Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində “Üstyurt” Əməliyyat Şirkətinin ofisinin açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində “Uzbekneftegaz” Səhmdar Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri Baxodirjon Sidiqov, SOCAR-ın vitse-prezidenti Arzu Cavadova, layihə komandalarının üzvləri, eləcə də layihənin ərsəyə gəlməsinə töhfə verən dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Çıxışlarda “Üstyurt” Əməliyyat Şirkətinin geoloji-kəşfiyyat potensialının inkişafına, bu sahədə qabaqcıl texnologiyaların tətbiqinə və regionun enerji dayanıqlığının gücləndirilməsinə əhəmiyyətli töhfə verəcəyi vurğulanıb. Bildirilib ki, şirkətin yaradılması və ofisin açılması Azərbaycan və Özbəkistan arasında mövcud olan möhkəm dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin nəticəsidir. İki ölkə başçısının siyasi iradəsi və ali dövlət səviyyəsində dəstək bu kimi mühüm layihələrin həyata keçirilməsi və onların uğurlu icrasına zəmin yaradır.
Qeyd edək ki, “Üstyurt” investisiya bloklarının (Boyterak, Terenqquduq, Birqori, Xaroy, Qoraqalpoq və Qulboy) kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatı üzrə Pay Bölgüsü Sazişi Azərbaycan–Özbəkistan enerji əməkdaşlığı strategiyasının həyata keçirilməsində mühüm mərhələ hesab olunur.
Operator şirkətin ofisinin istifadəyə verilməsi layihənin aktiv əməliyyat mərhələsinə keçdiyini göstərir. Qısa müddət ərzində zəruri hazırlıq işləri yerinə yetirilib: operator qeydiyyatdan keçirilib, vacib lisenziyalar əldə olunub və geoloji-kəşfiyyat işlərinin başlanmasına dair prosedurlar icra olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_1112e52d1a961c542f2f2f6a3_o.jpg
The opening ceremony of the Ustyurt Operating Company office took place in Tashkent, the capital of Uzbekistan.
The ceremony brought together Bakhodirjon Sidikov, Chairman of the Management Board of Uzbekneftegaz JSC; Arzu Javadova, Vice President of SOCAR; members of the project teams; and representatives of state institutions that supported the project.
Speakers noted that the Ustyurt Operating Company will play a key role in advancing geological exploration potential, applying cutting-edge technologies, and strengthening energy resilience in the region. They emphasized that the establishment of the company and the opening of its office reflect the strong friendship and brotherly ties between Azerbaijan and Uzbekistan. The political will of the two Heads of State, along with high-level governmental support, continues to drive the implementation of such important joint projects.
The Production Sharing Agreement (PSA) for the exploration, development, and production of the Ustyurt investment blocks (Boyterak, Terenqquduq, Birgori, Kharoy, Korakalpok, and Kulboy) marks a significant milestone in the execution of the Azerbaijan–Uzbekistan energy cooperation strategy.
The commissioning of the operator company’s office signals the transition of the project into its active operational phase. In a short period, the project teams completed all essential preparatory steps — including registering the operator, obtaining the necessary licenses, and finalizing procedures required to launch geological exploration activities.