https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_52107de0bd12797806e9bb55f_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) dünyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinin ekoloji davamlılıq göstəricilərini qiymətləndirən “UI GreenMetric World University Ranking 2025” nəticələrinə əsasən Cənubi Qafqaz üzrə lider mövqeyinə yüksəlib.
BDU bu il reytinqdə əhəmiyyətli irəliləyiş əldə edərək, 105 ölkədən 1745 universitet arasında 493-cü pilləyə yüksəlib və əvvəlki illə müqayisədə 114 pillə irəliləyiş nümayiş etdirib. Reytinqdə yer alan 19 Azərbaycan ali təhsil müəssisəsi arasında BDU ölkə üzrə də ən yüksək mövqeyi tutub.
“UI GreenMetric” reytinqinin əsas məqsədi universitetləri ekoloji problemlərin həllinə daha aktiv cəlb etmək, kampuslarda davamlı inkişaf prinsiplərinin tətbiqini təşviq etməkdir. Reytinq qiymətləndirməsi aşağıdakı əsas meyarlar üzrə aparılır:
BDU-nun bu nailiyyəti Universitetdə həyata keçirilən ekoloji yönümlü təşəbbüslərin, həmçinin tələbə və akademik heyətin ekoloji məsuliyyət sahəsində göstərdiyi səylərin nəticəsidir. Bu uğur Universitetin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyini daha da möhkəmləndirir və davamlı inkişaf istiqamətində öhdəliklərinin yerinə yetirilməsinə sadiqliyini nümayiş etdirir.
BDU bundan sonra da müasir ekoloji yanaşmaların tətbiqini genişləndirməyi, ətraf mühitin qorunması və davamlı inkişaf sahəsində akademik və ictimai missiyasını uğurla davam etdirməyi qarşıya məqsəd qoyur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_52107de0bd12797806e9bb55f_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) по результатам рейтинга UI GreenMetric World University Ranking 2025, оценивающего показатели экологической устойчивости вузов, вышел на лидирующие позиции в Южном Кавказе.
В этом году БГУ добился значительного прогресса в рейтинге, поднявшись на 493-е место среди 1745 университетов из 105 стран, что на 114 позиций выше, чем годом ранее. Среди 19 азербайджанских вузов, вошедших в рейтинг, БГУ также занял высшую позицию в стране.
Основная цель рейтинга UI GreenMetric — более активное вовлечение университетов в решение экологических проблем и содействие внедрению принципов устойчивого развития в кампусах. Рейтинг основан на следующих ключевых критериях:
Это достижение БГУ является результатом реализуемых в университете экологически ориентированных инициатив, а также усилий студентов и преподавателей в области экологической ответственности.