https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_a962dcddf5623557daaa198a6_o.jpg
AccessBank Azərbaycanda süni intellektin (AI) tətbiq sahələrinin dinamik genişlənməsini və müxtəlif sektorlar üzrə rəqəmsal transformasiyaya olan tələbatın sürətlə artmasını nəzərə alaraq, süni intellekt sahəsində ixtisaslaşmış Neurotime şirkəti ilə Anlaşma Memorandumunun imzalandığını elan edir. Bu əməkdaşlıq ölkədə AI ekosisteminin inkişafına dəstək vermək və bu sahədə peşəkar kadr hazırlığını gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Memorandum çərçivəsində tərəflər süni intellekt üzrə müasir bilik və praktiki bacarıqların formalaşdırılması üçün birgə tədris proqramlarının hazırlanmasını və həyata keçirilməsini nəzərdə tutur. Proqramların məqsədi əmək bazarında artan tələbatı qarşılamaq, gənclər və mütəxəssislər üçün AI yönümlü yeni imkanlar yaratmaq, həmçinin ölkənin rəqəmsal inkişaf strategiyasına töhfə verməkdir.
Əməkdaşlığa əsasən, AccessBank tərəfindən təyin olunmuş təlimçilər “AI ilə Dizayn” istiqaməti üzrə tədris prosesini aparacaq, bu sahədə generativ dizayn prinsipləri, AI-assisted kreativlik, vizual kontent yaradılmasında alqoritmik yanaşmalar kimi mövzulara fokuslanacaqlar. Neurotime mütəxəssisləri isə həm “Data Mühəndisliyi və Generative AI”, həm də “Generative AI ilə Next-Gen Frontend” proqramlarını həyata keçirəcək. “Data Mühəndisliyi və Generative AI” moduluna Python və Data Engineering əsasları, SQL və NoSQL, konteynerləşdirmə, mesajlaşma sistemləri, izləmə və monitorinq, həmçinin generativ AI texnologiyalarının real biznes tətbiqləri daxildir. “Frontend + AI” kursu isə qabaqcıl frontend texnologiyaları və AI inteqrasiyası, interaktiv istifadəçi interfeyslərinin yaradılması və vizual AI modellərinin tətbiqi üzrə təcrübə təmin edəcək.
Təlim prosesi AccessBank-ın Baş Ofisində əyani formatda təşkil olunacaq. İştirakçıların seçimi, qeydiyyatı və qiymətləndirilməsi isə Neurotime tərəfindən aparılacaq. Memorandum həmçinin AccessBank əməkdaşlarına təlim sessiyalarında ödənişsiz iştirak imkanı yaradır ki, bu da Bankın öz daxili insan kapitalının inkişafına verdiyi dəyərin bariz göstəricisidir.
“Biz hesab edirik ki, bu tədris təşəbbüsü yalnız İT sahəsində deyil, biznesin digər istiqamətlərində də real tətbiq imkanları yaradacaq. Süni intellekt müxtəlif biznes proseslərinin məhsuldarlığını artırmağa, analitikanı gücləndirməyə və əməliyyat qərarlarını daha dəqiq etməyə imkan verir. Yerli mütəxəssislərin AccessBank komandası ilə birlikdə çalışaraq AI həllərinin bank və biznes mühitinə tətbiq imkanlarını öyrənməsi dəyərli nəticələr verəcək”, - deyə AccessBank İdarə Heyətinin sədri Davit Tsiklauri deyib.
“Biz inanırıq ki, AccessBank ilə qurduğumuz bu əməkdaşlıq insan kapitalına yönəlmiş ən güclü və dəyərli investisiyadır. Süni intellekt artıq dünyanın bir çox ölkəsində gündəlik iş proseslərinin ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Məqsədimiz Azərbaycanda bizneslərin fəaliyyətinə dəstək olmaq, onların rəqəmsal transformasiya prosesini sürətləndirməkdir. Bu Memorandum isə həm iştirakçılar, həm də AccessBank əməkdaşları üçün yeni texnoloji bacarıqlar qazanmaq, süni intellektin praktiki tətbiqlərini öyrənmək və peşəkar inkişafı gücləndirmək üçün əla imkandır”, - deyə Neurotime şirkətinin direktoru Vüqar Cavadov bildirib.
AccessBank və Neurotime arasında imzalanan bu Memorandum ölkədə süni intellekt sahəsinin inkişafına, rəqəmsal bacarıqların artırılmasına və innovativ düşüncə tərzinin təşviqinə mühüm töhfə verəcək.
Neurotime Azərbaycanın süni intellekt sahəsində öncül şirkətlərindən biri olaraq, 2021-ci ilin noyabr ayında fəaliyyətə başlamışdır. Şirkət özünün AI əsaslı məhsulları ilə, xüsusən Marketinq Workflow-ları və digər innovativ həllərlə tanınır, müəssisələrə iş proseslərini optimallaşdırmaq, qərar qəbuletmə prosesini sürətləndirmək və rəqəmsal transformasiyanı dəstəkləmək imkanı verir. Neurotime ölkədə süni intellekt texnologiyalarının inkişafına töhfə verməklə yanaşı, innovativ düşüncə tərzinin təşviqinə də xüsusi önəm verir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_a962dcddf5623557daaa198a6_o.jpg
AccessBank, учитывая стремительное расширение сфер применения искусственного интеллекта (AI) в Азербайджане и рост потребности в цифровой трансформации различных отраслей, объявляет о подписании Меморандума о взаимопонимании с компанией Neurotime, специализирующейся на обучении в области AI. Сотрудничество направлено на развитие экосистемы искусственного интеллекта в стране и усиление подготовки квалифицированных кадров в этой сфере.
В рамках Меморандума стороны разработают и реализуют совместные образовательные программы, ориентированные на формирование современных знаний и практических навыков в области AI. Цель инициативы — удовлетворить растущий спрос на специалистов, создать новые возможности для молодежи и профессионалов, а также внести вклад в национальную стратегию цифрового развития.
Согласно договоренности, назначенные AccessBank тренеры будут проводить обучение по направлению «Дизайн с использованием AI», охватывая темы генеративного дизайна, AI-ассистированной креативности и алгоритмических подходов к созданию визуального контента. Специалисты Neurotime, в свою очередь, реализуют программы «Data Engineering и Generative AI» и «Next-Gen Frontend с Generative AI». Модуль по Data Engineering включает основы Python, SQL и NoSQL, контейнеризацию, работу с системами обмена сообщениями, мониторинг, а также практическое применение генеративных технологий в бизнес-среде. Курс по Frontend и AI предусматривает освоение современных фронтенд-технологий, интеграцию AI в пользовательские интерфейсы и работу с визуальными AI-моделями.
Тренинги будут проходить в головном офисе AccessBank. Отбор участников, регистрация и оценивание результатов обучения будут осуществляться компанией Neurotime. Кроме того, Меморандум предоставляет сотрудникам AccessBank возможность бесплатно участвовать в учебных сессиях, что подчеркивает приверженность банка развитию собственного человеческого капитала.
«Мы считаем, что эта образовательная инициатива создаст практическую ценность не только для IT-специалистов, но и для представителей других бизнес-направлений. Искусственный интеллект помогает повышать эффективность процессов, усиливать аналитику и принимать более точные операционные решения. Взаимодействие местных специалистов и команды AccessBank в изучении возможностей внедрения AI-решений в банковскую и бизнес-среду позволит достичь значимых результатов», — отметил председатель Правления AccessBank Давит Циклаури.
«Мы уверены, что сотрудничество с AccessBank является одной из самых ценных инвестиций в развитие человеческого капитала. Во многих странах искусственный интеллект уже стал неотъемлемой частью рабочих процессов. Наша цель — поддержать развитие бизнеса в Азербайджане, способствовать ускорению цифровой трансформации компаний. Подписание Меморандума открывает уникальные возможности для участников программ и сотрудников AccessBank в освоении современных технологических навыков, изучении практических применений AI и повышении профессиональной экспертизы», — заявил директор компании Neurotime Вугар Джавадов.
Подписанный Меморандум станет важным шагом в развитии сферы искусственного интеллекта в Азербайджане, повышении цифровых компетенций и стимулировании инновационного подхода в бизнес-среде.
Neurotime, как одна из ведущих компаний Азербайджана в сфере искусственного интеллекта, начала свою деятельность в ноябре 2021 года. Компания известна собственными продуктами на базе AI — в частности, решениями для автоматизации маркетинговых процессов и другими инновационными инструментами, которые помогают предприятиям оптимизировать рабочие процессы, ускорять процесс принятия решений и поддерживать цифровую трансформацию. Внося вклад в развитие технологий искусственного интеллекта в стране, Neurotime также уделяет особое внимание формированию инновационного мышления и стимулированию технологического прогресса.