https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_4f3a2bc000a914d9294712fb6_o.jpg
Azərbaycanda kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsi sahəsində aparıcı banklardan biri olan TuranBank, nüfuzlu Invest in Visions (IIV) fondu ilə yeni kredit sazişi imzalayıb. Saziş “IIV Mikrofinanzfonds” və “IIV Financial Infrastructure Funds, FCP RAIF – DKM Mikrofinanzfonds” vasitəsilə həyata keçirilib və əməliyyat tanınmış Incofin İnvestisiya Fondu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində strukturlaşdırılıb.
Sazişə əsasən, beynəlxalq maliyyə qurumu TuranBank-a 3 il müddətinə, 15 milyon ABŞ dolları ekvivalentində yerli valyutada sintetik kredit ayırıb. Yerli valyutada maliyyələşdirmə borcalanların valyuta risklərini azaldır və ölkədə kiçik və orta sahibkarların maliyyə dayanıqlığını gücləndirir.
“Bu investisiya ilə biz Azərbaycandakı sahibkarların inkişafına birbaşa dəstək veririk. Yerli valyutada uzunmüddətli kreditlərin mövcudluğu biznesin böyüməsi, yeni iş yerlərinin yaradılması və ölkədə yerli istehsalın inkişafı üçün çox vacibdir. Kiçik və Orta sahibkarların maliyyələşmə imkanlarını yaxşılaşdırmaq məqsədilə TuranBank və Incofin ilə əməkdaşlığımızdan məmnunuq”- deyə Invest in Visions Fondunun baş portfel meneceri Sergey L. Şkolnikov bildirib.
TuranBank ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Orxan Qarayev sazişin əhəmiyyətini belə şərh edib: “Invest in Visions fondu ilə imzaladığımız bu yeni kredit sazişi Bankın inklüziv maliyyələşdirmə strategiyasını daha da gücləndirməklə yanaşı, Kiçik və Orta Sahibkarların yerli valyutada əlçatan maliyyə resurslarına çıxışını genişləndirəcək. Cəlb olunan vəsait ölkəmizdə biznes mühitinin möhkəmləndirilməsi, regionlarda sahibkarlığın inkişafı və yeni iqtisadi imkanların formalaşması baxımından mühüm rol oynayacaq. Əməliyyatın strukturlaşdırılmasında mühüm rol oynayan İncofin İnvestisiya Fonduna təşəkkürümüzü bildiririk. TuranBank bundan sonra da beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlığı genişləndirməyə və ölkənin sosial-iqtisadi inkişafını dəstəkləyən layihələrə investisiya etməyə davam edəcək.”
2006-cı ildə yaradılan Invest in Visions fondu institusional və fərdi investorlara inkişaf etməkdə olan ölkələrdə təsir yönümlü investisiya imkanları təqdim edir. Almaniyada təsir investisiyanın pionerlərindən biri kimi fond əsasən mikromaliyyə və dayanıqlı infrastruktur layihələrinə fokuslanır. Öz investisiyaları vasitəsilə fond məsuliyyətli və uzunmüddətli iqtisadi inkişafın dəstəklənməsinə töhfə verir.
Qeyd edək ki, yarandığı tarixdən etibarən 33 il ərzində özünün 22 satış nöqtəsilə daim inkişaf yolunu tutan TuranBank mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyələşdirilməsi üzrə beynəlxalq kredit xətlərinin cəlb edilməsi istiqamətində əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirir. Bank Asiya İnkişaf Bankı (ADB), EMF Mikromaliyyə Fondu, Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB), Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD), BlueOrchard Beynəlxalq Mikromaliyyələşdirmə Fondu, ECO Ticarət və İnkişaf Bankı (ECO TDB) və s. kimi nüfuzlu maliyyə təşkilatları ilə kiçik və orta sahibkarlıq layihələri üzrə birgə əməkdaşlıq edərək qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafına ciddi dəstək olur.
Bankın təqdim etdiyi məhsul və xidmətlərlə bağlı ətraflı məlumatı 935 çağrı mərkəzinə zəng edərək, TuranBank-ın rəsmi veb səhifəsini və ya sosial şəbəkələrdəki səhifələrini izləyərək əldə edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_4f3a2bc000a914d9294712fb6_o.jpg
Invest in Visions (IIV), through the IIV Mikrofinanzfonds and the IIV FINANCIAL INFRASTRUCTURE FUNDS, FCP RAIF – DKM MIKROFINANZFONDS A, has successfully invested in TuranBank, one of Azerbaijan’s leading banks in financing small and medium-sized enterprises (SMEs). The transaction was structured in cooperation with the reputable Incofin Investment Fund.
Under the agreement, the international investors are providing TuranBank with a synthetic loan in Azerbaijani manats (AZN), equivalent to USD 15 million, with a maturity of three years. By offering financing in local currency, the investment reduces foreign exchange risks for borrowers and strengthens the financial resilience of SMEs in the country.
“With this investment, we are directly supporting the economic development of entrepreneurs in Azerbaijan,” said Sergej L. Shkolnikov, Senior Portfolio Manager at Invest in Visions. “Access to long-term financing in local currency is essential to enable growth, create jobs, and promote local value creation. We are pleased to work with TuranBank and Incofin to further improve the financing conditions for SMEs”.
“This new loan agreement, concluded with the Invest in Vision Fund, will further reinforce the Bank’s inclusive financing strategy and enhance SMEs’ access to affordable financial resources in the local currency. The attracted funds are of great importance in strengthening the country’s business environment, supporting regional entrepreneurship, and fostering new economic opportunities. We would like to thank the Incofin Investment Fund for its important role in structuring this transaction. TuranBank will continue to broaden its cooperation with international partners and invest in projects that contribute to the socio-economic development of the country,” said Orkhan Garayev, Chairman of the Management Board of TuranBank OJSC.
Founded in 2006, Invest in Visions provides institutional and private investors with access to impact-oriented investments in emerging and developing markets. As one of the pioneers of impact investing in Germany, the company focuses on microfinance and sustainable infrastructure. Through its investments, Invest in Visions supports responsible, long-term economic development.
Over its 33-year history, TuranBank—today operating through 22 service networks—has steadily expanded its cooperation with international financial institutions to attract credit lines for the financing of micro, small, and medium-sized enterprises. The Bank plays a significant role in supporting the sustainable development of Azerbaijan’s non-oil sector through SME financing projects with reputable organizations such as the Asian Development Bank (ADB), EMF Microfinance Fund, Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB), Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD), BlueOrchard Microfinance Fund, ECO Trade and Development Bank (ECO TDB), among others.
For detailed information about the Bank’s products and services, please contact the 935 Call Center, visit TuranBank’s official website, or follow its social media pages.