https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_4deb3bc20707e8c0967d38171_o.jpg
Prezident İlham Əliyevin 4 aprel 2022-ci il Sərəncamına uyğun olaraq “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022-2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın icrası ilə əlaqədar “Dövlət Gömrük Komitəsinin 2025-ci il üçün Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq Tibbi Xidmət İdarəsinin antikorrupsiya davranış modelinin formalaşdırılması çərçivəsində 2025-ci il üçün Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası və qarşıda duran vəzifələrlə bağlı 5 dekabr 2025-ci il tarixində Mərkəzi Gömrük Hospitalında "Beynəlxalq Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Günü"nə həsr edilmiş maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbirin rəsmi açılış hissəsində Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi, t.ü.f.d., Əməkdar həkim Ceyhun Məmmədov, Dövlət Gömrük Komitəsi Daxili Təhlükəsizlik İdarəsinin Xidməti Araşdırma Şöbəsinin rəisi Elşən Tağıyev və Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini Şahlar Mirqasım salamlama nitqi ilə çıxış ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi Ceyhun Məmmədov korrupsiyaya qarşı mübarizənin dövlət idarəçiliyinin bütün sahələrində olduğu kimi səhiyyə sistemində də şəffaflıq və etimadın möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. İdarə rəisi Ceyhun Məmmədov Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Mərkəzi Hospitalında yüksək etik davranış mədəniyyətinin, şəffaflıq prinsipinin və ictimai etimadın qorunması istiqamətində görülən işlər barədə danışaraq, bütün əməkdaşları bu prosesdə fəal iştirak etməyə, göstərilən xidmətlərin keyfiyyətində ədalət, obyektivlik və məsuliyyət prinsiplərinə daim sadiq qalmağa çağırıb.
Daha sonra Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi, baş həkim Bəxtiyar Musayev “Mərkəzi Gömrük Hospitalının iş prosesinin şəffaf və peşəkar qurulması istiqamətində həyata keçirilən davamlı tədbirlər” mövzusunda, Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Hüquq şöbəsinin rəisi Rəna Hüseynova “Azərbaycan Respublikasında Korrupsiyaya qarşı mübarizənin hüquqi aspektləri” mövzusunda və Mərkəzi Gömrük Hospitalının böyük tibb bacısı Ətayə Vəliyeva “Korrupsiya ilə mübarizədə tibb bacısının rolu” mövzularında çıxış ediblər.
Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəsi-baş həkim Bəxtiyar Musayev çıxışında çıxış edərək iş prosesində korrupsiyaya şərait yaradan halların qarşısının alınması sahəsində həyata keçirilən mütəmadi xarakterli tədbirlər və korrupsiya hüquqpozmalarına qarşı ciddi və səmərəli mübarizə üsulları barədə ətraflı məlumat verib. Dr.Bəxtiyar Musayev korrupsiyaya qarşı mübarizənin qanunvericiliyin tələbi ilə yanaşı hər bir əməkdaşın şəxsi məsuliyyəti və vicdanlı fəaliyyətinin göstəricisi olması, şəffaflıq, ədalət və etimad prinsiplərinin qorunmasının xəstə məmnuniyyətinin artırılması, ümumi iş mühitinin sağlamlaşdırılması baxımından mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Tədbir zamanı iştirakçılara korrupsiyanın anlayışı və mahiyyəti, onun sosial-hüquqi nəticələri, korrupsiyaya qarşı mübarizənin dövlət siyasətində prioritet istiqamətləri, korrupsiya hüquqpozmalarının növləri, həmin hüquqpozmalara görə tətbiq olunan məsuliyyət tədbirləri, mədəniyyət sahəsinə xas korrupsiya riskləri, eləcə də bu sahədə profilaktik və institusional mexanizmlər barədə geniş məlumat verilib.
Tədbirin sonunda korrupsiyaya qarşı maarifləndirməni əks etdirən videoçarx təqdim olunub və iştirakçıların mövzu ilə bağlı sualları cavablandırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_4deb3bc20707e8c0967d38171_o.jpg
В соответствии с Указом Президента Ильхама Алиева от 4 апреля 2022 года, а также во исполнение “Национального плана действий по усилению борьбы с коррупцией на 2022–2026 годы” и “Плана мероприятий Государственного таможенного комитета на 2025 год”, в рамках формирования антикоррупционной модели поведения в Медицинской службе и реализации мероприятий, предусмотренных Планом действий на 2025 год, 5 декабря 2025 года в Центральном Таможенном Госпитале было проведено просветительское мероприятие, посвящённое “Международному дню борьбы с коррупцией”.
В официальной части мероприятия с приветственными выступлениями выступили начальник Медицинской службы Государственного таможенного комитета, к.м.н., Заслуженный врач Джейхун Мамедов; начальник Службы служебных расследований Управления внутренней безопасности ГТК Эльшан Тагиев; и заместитель начальника Медицинской службы Шахлар Миргасым.
В своём выступлении начальник Медицинской службы ГТК Джейхун Мамедов отметил, что борьба с коррупцией имеет важное значение для укрепления прозрачности и доверия, в том числе в системе здравоохранения. Он рассказал о проводимой работе по поддержанию высокого уровня этической культуры поведения, принципов прозрачности и общественного доверия в Центральном Госпитале Медицинской службы Государственного таможенного комитета, призвав сотрудников активно участвовать в этом процессе и неизменно соблюдать принципы справедливости, объективности и ответственности при оказании медицинских услуг.
Далее выступили: начальник Центрального Таможенного Госпиталя, главный врач Бахтияр Мусаев с докладом “Последовательные меры по обеспечению прозрачной и профессиональной организации работы Центрального Таможенного Госпиталя”, начальник юридического отдела Медицинской службы ГТК Рена Гусейнова с докладом “Правовые аспекты борьбы с коррупцией в Азербайджанской Республике”, а также старшая медицинская сестра Центрального Таможенного Госпиталя Этае Валиева с выступлением на тему “Роль медицинской сестры в борьбе с коррупцией”.
В своём выступлении главный врач Центрального Таможенного Госпиталя Бахтияр Мусаев подробно рассказал о регулярных мерах по предотвращению факторов, способствующих коррупционным проявлениям, а также об эффективных методах противодействия коррупционным правонарушениям. Доктор Бахтияр Мусаев подчеркнул, что борьба с коррупцией является не только требованием законодательства, но и показателем личной ответственности и добросовестной деятельности каждого сотрудника, а соблюдение принципов прозрачности, справедливости и доверия играет важную роль в повышении удовлетворённости пациентов и в укреплении здоровой рабочей среды.
В ходе мероприятия участникам была представлена обширная информация о понятии и сущности коррупции, её социально-правовых последствиях, приоритетных направлениях государственной политики по борьбе с коррупцией, видах коррупционных правонарушений, мерах ответственности за такие правонарушения, специфических коррупционных рисках, а также профилактических и институциональных механизмах противодействия.
В завершение мероприятия был продемонстрирован видеоролик, отражающий просветительские материалы по борьбе с коррупцией, после чего участники получили ответы на интересующие их вопросы.