https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ad71d5fa66099545f8a1d439f_o.jpg
“Hazırda Günəş aktivliyi aşağı səviyyədədir. Günəşdə bir neçə oblastda Yerə demək olar ki, təsiri olmayan C sinif alışmaları baş verıb. Hazırda Yerə istiqamətlənmiş tac kütlə atılması yoxdur. Əvvəlki alışmaların tarixcəsinə və Günəş səthində dəyişən aktiv oblastların potensialına əsasən, 8 - 10 dekabr tarixlərində M (R1/R2 - mülayim-orta) və X (güclü) alışmaların baş verəcəyi ehtimal olunur”.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, dekabrın 8-də dekabrın 4-də Günəşi tərk edən tac kütlə atılmasının sürüşkən təsiri müşahidə oluna bilər. Dekabrın 9-da baş verəcək təsir isə dekabrın 6-da Günəşi tərk etmiş tac kültə alışmalı ilə bağlı olacaq. Nəticədə geomaqnit aktivliyi göstərən Kp əmsalı orta coğrafi enliklərdə dekabrın 8-də 1-4, dekabrın 9-da nisbətən yüksək olmaqla 5-6 və sonrakı tarixlərdə normal 2-4 intervalında olacaq. Yüksək coğrafi enliklərdə dekabrın 8-də Kp əmsalı 2-4, dekabrın 9-da 5-7, dekabrın 10-da isə 5-6 intervalında olacaq.
Geomaqnit sahə dekabrın 4-də Günəşdən atılan tac kütləsi hesabına G1 (mülayim) səviyyədə olacaq. Bu hal dekabrın 6-da baş vermiş tac kültə atılması hesabına 10 dekabr tarixində də davam edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ad71d5fa66099545f8a1d439f_o.jpg
Как сообщили на кафедре Астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), в настоящее время солнечная активность находится на низком уровне.
На Солнце в нескольких областях произошли вспышки класса C, которые практически не оказывают влияния на Землю. В настоящее время выбросов корональной массы, направленных к Земле, нет. Однако, основываясь на истории предыдущих вспышек и потенциале активных областей на поверхности Солнца, 8–10 декабря вероятны вспышки класса M (R1/R2 – умеренные/средние) и X (сильные).
8 декабря может наблюдаться скользящее влияние от выброса корональной массы, покинувшего Солнце 4 декабря. Воздействие, которое произойдёт 9 декабря, будет связано с выбросом корональной массы, покинувшим Солнце 6 декабря.
В результате этого коэффициент Kp геомагнитной активности в средних широтах составит: 8 декабря – 1–4, 9 декабря – будет относительно выше, 5–6, а в последующие дни – в нормальном интервале 2–4. В высоких широтах активность составит: 8 декабря – 2–4, 9 декабря – 5–7, а 10 декабря – 5–6.
Геомагнитное поле будет находиться на умеренном уровне за счёт выброса корональной массы, произошедшего 4 декабря. Эта ситуация сохранится и 10 декабря благодаря выбросу корональной массы от 6 декабря.