https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_da90e0917752c1ac79634bc92_o.jpg
Bakı Kitab Mərkəzində SOCAR-ın dəstəyi ilə hazırlanmış “Qara qızılın sirri” adlı kitabın təqdimatı keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın fəxri qonaq qismində iştirak etdiyi tədbirdə ilk öncə Şəhid və Vətən müharibəsi veteranlarının övladları üçün qısa tur təşkil edilib.
Daha sonra 3 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin vokal dərnəyinin üzvləri Tofiq Quliyevin “Dostluq Mahnısı”nı ifa edib, həmçinin “Sənət” incəsənət mərkəzinin bədii qrupu “Dəniz” rəqsini təqdim edib.
Bakı Kitab Mərkəzinin direktoru Günel Anarqızı, SOCAR-ın Kommunikasiya məsələləri üzrə icraçı direktoru Aygün Hüseynova və kitabın müəllifi, Əməkdar artist Bəhram Bağırzadə qonaqları salamlayaraq, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevaya tədbirdə iştirakına və göstərdiyi diqqətə görə təşəkkürlərini bildiriblər. “Qara qızılın sirri” kitabı barədə fikirlərini bölüşən çıxışçılar Azərbaycanın neft tarixindən bəhs edən nəşrin əhəmiyyətini qeyd edib, kitabın növbəti cildinin ölkəmizin yeni enerji strategiyasının müəllifi, Ulu Öndər Heydər Əliyevin şah əsəri olan “Əsrin müqaviləsi”nə həsr ediləcəyini ifadə ediblər.
Tədbirdə Şəhid ailələrinin və Vətən müharibəsi iştirakçılarının dövlətimiz tərəfindən xüsusi qayğı ilə əhatə olunduqları vurğulanıb. Tarixi zəfərlərimizin memarı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə və rəşadətli ordumuza minnətdarlıq ifadə edilib. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Şəhid ailələrinə və müharibə veteranlarına göstərilən davamlı diqqət xüsusi vurğulanaraq Fondun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın bu kimi layihələrdə şəxsən iştirakının tədbirləri daha da əlamətdar etdiyi bildirilib.
Təqdimatın “Oxu saatı” hissəsində SOCAR könüllüləri tərəfindən uşaqlara “Qara qızılın sirri” kitabından parçalar səsləndirilib.
Tədbir çərçivəsində kitabın müəllifi Bəhram Bağırzadə uşaqlar üçün xüsusi imzalama sessiyası keçirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_da90e0917752c1ac79634bc92_o.jpg
A presentation ceremony for the book “The Secret of Black Gold,” prepared with the support of SOCAR, took place at the Baku Book Center.
The event was honored by the participation of Ms. Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation. It began with a short tour arranged for the children of martyrs and Patriotic War veterans.
Members of the vocal ensemble of the Children and Youth Development Center No. 3 performed Tofig Guliyev’s “Friendship Song”, followed by a dance performance titled “The Sea” by the artistic group of the Sanat Art Center.
Gunel Anargizi, Director of the Baku Book Center; Aygun Huseynova, SOCAR’s Chief Communications Officer; and the book’s author, Honored Artist Bahram Bagirzade, welcomed the guests and expressed their gratitude to Ms. Leyla Aliyeva for her participation and attention. Speaking about the book “The Secret of Black Gold”, the speakers highlighted its importance in presenting the history of Azerbaijan’s oil industry and shared that the next volume will be dedicated to the “Contract of the Century”, the masterpiece of the National Leader Heydar Aliyev and the foundation of the country’s new energy strategy.
The event highlighted the special care and attention that the state provides to the families of martyrs and Patriotic War veterans. Speakers expressed deep gratitude to the architect of Azerbaijan’s historic victories, President of the Republic of Azerbaijan and Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, as well as to the heroic Azerbaijani Army. They also underscored the continuous support of the Heydar Aliyev Foundation for the families of martyrs and veterans, noting that the personal participation of Ms. Leyla Aliyeva in such initiatives adds exceptional significance to these events.
During the “Reading Hour” segment of the presentation, SOCAR volunteers read excerpts from “The Secret of Black Gold” to the children.
As part of the event, the book’s author, Bahram Bagirzade, held a special signing session for the children.