https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_6ede093157192b25b9861aa51_o.jpg
9 dekabr 2025-ci il tarixində Qarabağ Dirçəliş Fondunun sifarişi ilə hazırlanan “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” innovativ kitab layihəsinin növbəti təqdimat mərasimi keçirilib.
Bakı Kitab Mərkəzində təşkil olunan tədbirdə dövlət və hökumət rəsmiləri, Fondun donor və tərəfdaşları, Vətən uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərin ailə üzvləri, Qarabağ müharibəsi iştirakçıları, keçmiş məcburi köçkünlər, mina axtaranlar, yazıçılar, media nümayəndələri və tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
İlk olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, daha sonra Vətənin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Salamlama nitqi ilə çıxış edən Bakı Kitab Mərkəzinin direktoru Günel Anarqızı nəşrin Qarabağ həqiqətlərinin geniş auditoriyaya çatdırılmasında əhəmiyyətli rol oynamaqla yanaşı, oxucular üçün etibarlı məlumat mənbəyi olacağını qeyd edib. Nəşrin geniş oxucu marağı qazanacağına əminliyini ifadə edən Mərkəzin rəhbəri bu kimi təşəbbüslərin təbliğinə dəstək verməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” kitabının əhəmiyyəti və hazırlanma prosesi ilə bağlı geniş məlumat verib.
Qeyd olunub ki, bu kitab Qarabağın tarixini, işğal dövrünü, azad olunmasını, bərpa prosesini və gələcəyə baxışını mətn, fotoşəkillər, eləcə də rəsmi şəxslərin, dövlət nümayəndələrinin və ekspertlərin müsahibələrini, o cümlədən doğma torpaqlarından didərgin düşmüş insanların xatirələrini də özündə birləşdirməklə geniş şəkildə işıqlandırır.
Məlumat verilib ki, “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” kitabı layihə çərçivəsində yaradılan xüsusi rəqəmsal ekosistemin tərkib hissəsidir. Belə ki, kitab boyunca yerləşdirilən yüzlərlə QR-kodlar vasitəsilə oxucular layihənin tərkib hissəsi olan www.book.revival.az internet saytı və digər onlayn resurslarda yerləşən materiallara keçid edə, genişləndirilmiş fotoqalereyaları, eksklyuziv müsahibələrin tam video və mətn yazılarını, tarixi ədəbiyyatı və digər materialları izləyə bilərlər.
Eyni zamanda qeyd olunmalıdır ki, https://book.revival.az/estore/ ünvanda yerləşən onlayn-mağazaya keçid edib və Fonda ianə etməklə istənilən kitabı say və müxtəlif nəşrlərdə (o cümlədən Klassik, Prestij və Signature Collection) əldə etmək mümkündür.
Ekosistemə daxil olan Feniks quşu şəklində yaradılan “Zəfər AI” süni intellekt əsaslı bələdçi isə oxuculara kitabın məzmunu və ümumilikdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun tarixi, işğalı və hazırda baş verən dirçəlişi barədə geniş məlumat təqdim edir.
Məhz bu xüsusiyyətlər nəşri klassik kitab çərçivəsindən çıxararaq onu dinamik, interaktiv və müasir nəsillərin oxu vərdişlərinə uyğunlaşdırılmış innovativ bir layihəyə çevirir.
Rəhman Hacıyevin sözlərinə görə, kitabın hazırlanmasında məqsəd Qarabağ həqiqətlərinin, eyni zamanda Müzəffər Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən irimiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasıdır.
Azərbaycan Respublikasının sabiq Baş naziri, tanınmış ictimai-siyasi xadim Həsən Həsənov çıxış edərək özünün də fikirlərinin yer aldığı “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” kitabının Qarabağla bağlı bir çox mövzuları özündə birləşdirən samballı bir əsər olduğunu vurğulayıb. Kitabın müəllifi Qrem Vilsonla bağlı da düşüncələrini bölüşən Həsən Həsənov kitabın yüksək keyfiyyətdə hazırlanmasını onun Azərbaycanı hədsiz dərəcədə sevən bir insan olması ilə əlaqələndirib.
Sonra “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” kitabının videotəqdimatı və işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasını və dirçəlişini əks etdirən “Faciədən Zəfərə” videoçarxı nümayiş olunub.
Daha sonra tədbir müəlliflə sual-cavab sessiyası ilə davam edib. Gültəkin Qaradağlının moderatorluğu ilə keçən sessiyada britaniyalı yazıçı Qrem Vilson çoxsaylı sualları cavablandırıb.
Tədbirin sonunda Qarabağın bərpası istiqamətində görülən işlərə dəstək olmaq məqsədilə Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə edərək “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” kitabını əldə edən tədbir iştirakçıları müəllif tərəfindən imzalanmış xüsusi nüsxələrini əldə etmək imkanı qazanıblar.
Nəzərinizə çatdıraq ki, “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” kitabına sahib olmaq istəyən şəxslər https://book.revival.az/estore/ onlayn-mağazaya daxil olaraq istədikləri kitab növünü seçib Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə etməklə kitabı əldə edə bilərlər.
Yaxın gələcəkdə kitabın Azərbaycan və bir neçə xarici dilə tərcüməsi də həyata keçiriləcək.
Onu da qeyd edək ki, tədbir zamanı kitabda yer alan fotoşəkillər əsasında təşkil edilən və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işlərini, eləcə də Qarabağın zəngin təbiətini və nadir flora-faunasını əks etdirən “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” fotosərgisi də nümayiş edilib.

В Бакинском книжном центре состоялась презентация инновационного книжного проекта “Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса”
В Бакинском книжном центре состоялась презентация инновационного книжного проекта “Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса” В Бакинском книжном центре состоялась презентация инновационного книжного проекта “Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса”
9 декабря 2025 года состоялась очередная презентация инновационного книжного проекта “Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса”, созданного при поддержке Фонда Возрождения Карабаха.
Мероприятие, организованное в Бакинском книжном центре, собрало представителей государства и правительства, доноров и партнёров Фонда, членов семей шехидов, отдавших жизнь за Родину, участников Карабахской войны, бывших вынужденных переселенцев, миноискателей, писателей, представителей СМИ и известных общественных деятелей.
В начале мероприятия был исполнен Государственный гимн Азербайджанской Республики, после чего память шехидов, пожертвовавших своей жизнью ради суверенитета и территориальной целостности страны, была почтена минутой молчания.
С приветственной речью выступила директор Бакинского книжного центра Гюнель Анаргызы, отметившая, что издание будет играть значимую роль в донесении правды о Карабахе до широкой аудитории и станет для читателей надёжным источником информации. Она выразила уверенность, что книга вызовет большой интерес у общественности, и подчеркнула готовность центра поддерживать подобные инициативы.
С вступительной речью выступил председатель Правления Фонда Возрождения Карабаха Рахман Гаджиев, который представил подробную информацию о значении книги и процессе её подготовки.
Было отмечено, что книга всесторонне отражает историю Карабаха, период оккупации и освобождения, процесс восстановления и видение будущего страны и региона, объединяя в себе текст, фотоматериалы, интервью официальных лиц, представителей государства и экспертов, а также воспоминания людей, вынужденных переселенцев.
«Охватывающая около 500 страниц, книга “Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса” — это не просто книга, а своего рода летопись, обогащённая фотографиями и интерактивными цифровыми материалами, которая оживляет историю возрождения Карабаха во всех её красках», — подчеркнул он.
Также было отмечено, что данное издание является частью специальной цифровой экосистемы, созданной в рамках проекта.
Благодаря сотням QR-кодов, размещённых на страницах книги, читатели могут переходить к материалам на сайте проекта www.book.revival.az и других онлайн-ресурсах — расширенным фотогалереям, полным видео- и текстовым версиям эксклюзивных интервью, историческим источникам и другим материалам.
Кроме того, на сайте https://book.revival.az/estore/ доступен онлайн-магазин, где, сделав пожертвование в Фонд, можно приобрести книгу в любом количестве и в различных изданиях (включая Classic, Prestige и Signature Collection).
Экосистема также включает созданный в образе птицы Феникс искусственный интеллект “Zafar AI”, который предоставляет читателям обширную информацию о содержании книги, а также об истории Карабаха и Восточного Зангезура, периоде оккупации и современном процессе возрождения.
Благодаря этим особенностям издание выходит за рамки классической книги, превращаясь в динамичный, интерактивный и инновационный проект, адаптированный к современным читательским привычкам.
По словам Рахмана Гаджиева, цель подготовки книги заключается в донесении до международной общественности правды о Карабахе, а также о масштабных восстановительных и строительных работах, проводимых под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего, Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, на освобождённых территориях.
Выступивший далее бывший премьер-министр Азербайджанской Республики, известный общественно-политический деятель Гасан Гасанов подчеркнул, что книга “Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса”, в которой отражены также его собственные мысли, является фундаментальным трудом, охватывающим широкий спектр тем, связанных с Карабахом. Делясь своими впечатлениями об авторе книги Грэме Уилсоне, он связал высокое качество издания с искренней любовью автора к Азербайджану.
После этого были представлены презентационный видеоролик книги “Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса” и видеоролик “От трагедии к победе”, посвящённый восстановлению и возрождению освобождённых территорий.
Затем мероприятие продолжилось сессией вопросов и ответов с автором.
В ходе сессии, прошедшей под модерацией Гюльтёкин Гарадаглы, британский писатель Грэм Уилсон ответил на многочисленные вопросы.
В завершение мероприятия участники, которые, сделав пожертвование в Фонд Возрождения Карабаха, приобрели книгу “Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса”, получили специальные экземпляры с автографом автора.
Напоминаем, что приобрести книгу “Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса” можно, посетив онлайн-магазин по адресу https://book.revival.az/estore/, выбрав предпочитаемый формат и сделав пожертвование в Фонд Возрождения Карабаха.
В ближайшее время книга будет переведена на азербайджанский и ряд иностранных языков.
Кроме того, в рамках мероприятия была представлена фотовыставка “Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса”, подготовленная на основе фотографий, размещённых в книге, демонстрирующая восстановительные и строительные работы на освобождённых территориях, а также богатую природу Карабаха и его уникальную флору и фауну.