https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_14637e75f0d2e7cf6b1a7077b_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 19 mart tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2025 – 2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”na əsasən Mərkəz süni intellekt layihələrinin həyata keçirilməsi, Azərbaycanın süni intellekt sahəsində inkişafını sürətləndirmək və rəqəmsal inkişafa təkan vermək məqsədilə yaradılıb.
Əsasən innovasiya subyektləri, biznes və dövlət layihələri üçün nəzərdə tutulan Mərkəzdə “NVIDIA H200 GPU” çiplərindən istifadə edilməklə adi kompüterdən dəfələrlə güclü olan, böyük miqdarda məlumatı yüksək sürətlə emal edə bilən yüksək performanslı (Hyper Performance Computer – HPC) kompüterlər yerləşdirilib.
Superkompüter Mərkəzinin yaradılması ölkədə süni intellekt ekosisteminin inkişafı baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır. Belə ki, yüksək performanslı Qrafik Proses Modulu (Graphics Processing Unit – GPU) çipləri üzərində qurulan Mərkəz böyükhəcmli məlumatların emalı ilə süni intellekt modellərinin sürətli işləməsini təmin edən texnoloji infrastruktur rolunu oynayacaq. Bu infrastruktur sayəsində yerli süni intellekt layihələrinin xarici resurslardan asılılıq olmadan ölkə daxilində inkişaf etdirilməsi mümkün olacaq. Dövlətə məxsus məlumatların emalı üçün daha təhlükəsiz mühit formalaşacaq və bu potensial Azərbaycanın regionda süni intellekt üzrə rəqabətə davamlılığını təmin edəcək.
Hazırda Superkompüter Mərkəzinin fəaliyyətinin genişləndirilməsi məqsədilə yeni “GPU” çiplərinin alınması istiqamətində müvafiq işlər davam etdirilir.
Qeyd edək ki, “AzInTelecom” ölkənin ən böyük “bulud” xidmətləri provayderi, həmçinin “Hökumət buludu” layihəsinin icraçısıdır. Hazırda Bakı və Yevlax şəhərlərində “AzInTelecom”a məxsus “TIER III” sertifikatlı iki data mərkəzi fəaliyyət göstərir. Abşeron və Hacıqabul rayonlarında daha iki data mərkəzinin tikintisi isə davam edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_14637e75f0d2e7cf6b1a7077b_o.jpg
Создание центра направлено на реализацию проектов в сфере искусственного интеллекта, ускорение развития Азербайджана в данной области и продвижение цифровой трансформации в рамках Указа Президента Азербайджанской Республики от 19 марта 2025 года об утверждении «Стратегии Азербайджанской Республики в области искусственного интеллекта на 2025–2028 годы».
Суперкомпьютерный центр, ориентированный преимущественно на представителей инновационной экосистемы, бизнес и государственные проекты, оснащён высокопроизводительными вычислительными системами HPC (High Performance Computing), функционирующими на базе графических процессоров NVIDIA H200. Эти системы значительно превосходят по вычислительной мощности обычные компьютеры и обеспечивают высокоскоростную обработку больших объёмов данных.
Создание суперкомпьютерного центра имеет стратегическое значение с точки зрения развития экосистемы искусственного интеллекта в стране. Так как центр основан на базе высокопроизводительных графических процессоров (GPU – Graphics Processing Unit), он станет основой технологической инфраструктуры для быстрой работы моделей искусственного интеллекта при обработке больших данных. Благодаря данной инфраструктуре локальные проекты в области искусственного интеллекта смогут развиваться внутри страны без зависимости от внешних ресурсов. Будет сформирована более безопасная среда для обработки государственных данных, и это обеспечит конкурентоспособность Азербайджана в сфере искусственного интеллекта в регионе.
В рамках расширения возможностей суперкомпьютерного центра продолжается закупка новых GPU-процессоров.
Необходимо отметить, что компания «AzInTelecom» является крупнейшим провайдером облачных услуг в стране, а также исполнителем проекта «Правительственное облако». В настоящее время в городах Баку и Евлах функционируют два дата-центра «AzInTelecom», сертифицированных по уровню TIER III. В районах Апшерон и Гаджикабул продолжается строительство ещё двух современных дата-центров.