Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində rəssam Emil Əzizin “Naxış və siluet” adlı fərdi sərgisi açılacaq
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində rəssam Emil Əzizin “Naxış və siluet” adlı fərdi sərgisi açılacaq Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində rəssam Emil Əzizin “Naxış və siluet” adlı fərdi sərgisi açılacaq
Dekabrın 19-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində rəssam Emil Əzizin “Naxış və siluet” adlı fərdi sərgisi açılacaq. Sərgidə müəllifin mövzu müxtəlifliyi ilə seçilən 50 əsəri nümayiş olunacaq.
Qarabağın zəngin mədəni irsini müasir vizual dildə təqdim edən sərginin əsas ideyası xalça ornamentlərinin minilliklər boyu qoruduğu yaddaşı XX-XXI əsrlərin estetik duyumu ilə birləşdirməkdir.
Sərgidə qədim xalça naxışları ilə vəhdətdə təsvir olunan Qarabağ atları, həmçinin qadın portretləri xüsusi yer tutur. Atın hərəkəti, gücü və poetik silueti ornamentlərin strukturlaşdırılmış ritmi ilə ahəngdarlıq təşkil edir. Digər əsərlərdə isə xalça motivləri qadının kimliyi, ruhu, keçmişlə əlaqəsi və müasir dünyada özünüifadə forması kimi təqdim olunur.
Ənənənin müasirliklə qovuşduğu “Naxış və siluet” sərgisi Qarabağın mədəniyyət xəzinəsinin qorunduğunu, eyni zamanda yenidən interpretasiya edilərək gələcəyə daşındığını göstərən sənət manifestidir.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi xalqımızın zəngin xalça irsindən bəhrələnərək yeni əsərlər yaradan gənc rəssamlara daim dəstək göstərir. Bu baxımdan “Naxış və siluet” layihəsi milli irsin müasir təqdimatı istiqamətində növbəti əlamətdar hadisədir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_d584a882e0fd98fe2ac1393f5_o.jpg
On December 19, a solo exhibition by artist Emil Aziz titled Pattern and Silhouette will open at the Azerbaijan National Carpet Museum. The exhibition will feature 50 works by the author, distinguished by their thematic diversity.
The main idea of the exhibition, which presents the rich cultural heritage of Karabakh in a contemporary visual language, is to merge the memory preserved for millennia by carpet ornaments with the aesthetic sensibilities of the 20th–21st centuries.
Karabakh horses depicted in harmony with ancient carpet patterns, as well as portraits of women, hold a special place in the exhibition. The movement, strength, and poetic silhouette of the horse are in harmony with the structured rhythm of the ornaments. In other works, carpet motifs are presented as expressions of a woman's identity, spirit, connection to the past, and modes of self-expression in the modern world.
Pattern and Silhouette, where tradition meets modernity, is an artistic manifesto that demonstrates how Karabakh’s cultural treasures are both preserved and reinterpreted for the future.
The Azerbaijan National Carpet Museum consistently supports young artists who create new works inspired by our nation’s rich carpet heritage. In this regard, the Pattern and Silhouette project is another noteworthy event in the contemporary presentation of national heritage.