Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində rəssam Emil Əzizin “Naxış və siluet” adlı fərdi sərgisi açılacaq
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində rəssam Emil Əzizin “Naxış və siluet” adlı fərdi sərgisi açılacaq Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində rəssam Emil Əzizin “Naxış və siluet” adlı fərdi sərgisi açılacaq
Dekabrın 19-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində rəssam Emil Əzizin “Naxış və siluet” adlı fərdi sərgisi açılacaq. Sərgidə müəllifin mövzu müxtəlifliyi ilə seçilən 50 əsəri nümayiş olunacaq.
Qarabağın zəngin mədəni irsini müasir vizual dildə təqdim edən sərginin əsas ideyası xalça ornamentlərinin minilliklər boyu qoruduğu yaddaşı XX-XXI əsrlərin estetik duyumu ilə birləşdirməkdir.
Sərgidə qədim xalça naxışları ilə vəhdətdə təsvir olunan Qarabağ atları, həmçinin qadın portretləri xüsusi yer tutur. Atın hərəkəti, gücü və poetik silueti ornamentlərin strukturlaşdırılmış ritmi ilə ahəngdarlıq təşkil edir. Digər əsərlərdə isə xalça motivləri qadının kimliyi, ruhu, keçmişlə əlaqəsi və müasir dünyada özünüifadə forması kimi təqdim olunur.
Ənənənin müasirliklə qovuşduğu “Naxış və siluet” sərgisi Qarabağın mədəniyyət xəzinəsinin qorunduğunu, eyni zamanda yenidən interpretasiya edilərək gələcəyə daşındığını göstərən sənət manifestidir.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi xalqımızın zəngin xalça irsindən bəhrələnərək yeni əsərlər yaradan gənc rəssamlara daim dəstək göstərir. Bu baxımdan “Naxış və siluet” layihəsi milli irsin müasir təqdimatı istiqamətində növbəti əlamətdar hadisədir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_d584a882e0fd98fe2ac1393f5_o.jpg
19 декабря в Азербайджанском национальном музее ковра откроется персональная выставка художника Эмиля Азиза «Орнамент и силуэт». На выставке будут представлены 50 работ автора, отличающихся тематическим разнообразием.
Основная идея выставки, представляющей богатое культурное наследие Карабаха на современном визуальном языке, — объединить память, сохранившуюся в ковровых орнаментах на протяжении тысячелетий, с эстетическим восприятием XX–XXI веков.
Особое место на выставке занимают карабахские кони, изображённые в гармонии с древними ковровыми узорами, а также женские портреты. Движение, сила и поэтичный силуэт коня сочетаются со структурированным ритмом орнаментов. В других произведениях ковровые мотивы представлены как символ женской идентичности, её духа, связи с прошлым и формы самовыражения в современном мире.
Выставка «Орнамент и силуэт», где традиция соединяется с современностью, является художественным манифестом, показывающим, что культурное сокровище Карабаха не только сохраняется, но и передаётся в будущее через новое осмысление.
Азербайджанский национальный музей ковра постоянно поддерживает молодых художников, создающих новые произведения, вдохновлённые богатым ковровым наследием нашего народа. В этом плане проект «Орнамент и силуэт» является очередным знаменательным событием в направлении современного представления национального наследия.