https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0e0c608fc2324f25dcb2a9c77_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 17-də Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Houssam-Eldine Reda ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova səfiri ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edib və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin hazırki səviyyəsindən razılıq ifadə olunaraq, əlaqələrin inkişafında dövlət başçılarının rolu və dəstəyi xüsusi qeyd edilib.
Söhbət zamanı Milli Məclis və Misir parlamentinin həm yuxarı, həm də aşağı palataları arasında müsbət əməkdaşlıq əlaqələrindən razılıq ifadə olunub. Spiker Sahibə Qafarova özünün Misir Ərəb Respublikasına rəsmi səfərinin və keçirdiyi görüşlərin, həmçinin, qarşı tərəfdən ölkəmizə səfərlərin əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına töhfə verdiyini bildirib, dostluq qruplarının fəaliyyətini qeyd edib.
Səfir Houssam-Eldine Reda görüşə və təbrikə görə təşəkkürünü ifadə edərək, gələcək fəaliyyətində digər sahələrdə olduğu kimi, qanunvericilik orqanları arasında da təmasların daha da genişləndirilməsinə töhfə verməyə çalışacağını söyləyib.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0e0c608fc2324f25dcb2a9c77_o.jpg
17-го декабря спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Арабской Республики Египет в нашей стране Хуссамом-Эльдином Редой.
Спикер Сагиба Гафарова поздравила посла с началом дипломатической деятельности в нашей стране и пожелала ему успехов в будущей работе.
В ходе встречи выражалось удовлетворение текущим уровнем дружественных отношений между нашими странами, и особо отмечались особая роль глав государств в развитии связей и их поддержка этому развитию.
Во время беседы была отмечена удовлетворённость положительными связями сотрудничества между Милли Меджлисом и как верхней, так и нижней палатами парламента Египта. Как отметила спикер Сагиба Гафарова, её официальный визит в Арабскую Республику Египет и проведённые встречи, а также визиты встречной стороны в нашу страну внесли вклад в развитие уз сотрудничества; она также отметила деятельность групп дружбы.
Посол Хуссам-Эльдин Реда засвидетельствовал признательность за встречу и поздравления, заявив о своём намерении стремиться способствовать дальнейшему расширению контактов между законодательными органами, как и в других сферах, в ходе своей предстоящей работы.