https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_99454196b749c0f2cf9329c8d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Ulu Öndərin Universitetin əsas tədris binasındakı büstü önünə gül dəstələri qoyub, xatirəsini dərin hörmət və ehtiramla yad ediblər.
Tədbir Dövlət himninin səsləndirilməsi və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev xalqımızın böyük oğlu, dünya şöhrətli siyasətçi, fenomen şəxsiyyət, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsinin hər bir azərbaycanlının qəlbində əbədi yaşadığını, böyük ehtiramla yad edildiyini bildirib. O qeyd edib ki, müasir Azərbaycan tarixinin 30 ildən artıq bir dövründə respublikamıza rəhbərlik edən Heydər Əliyev dövlətçilik salnaməsində öyrənilməsinə, təbliğinə və tətbiqinə daim böyük ehtiyac olacaq irs yaradıb: “Dahi şəxsiyyət və görkəmli dövlət xadimi Azərbaycana həm sovet dönəmində, həm də dövlət müstəqilliyinin bərpa olunduğu dövrdə rəhbərlik edib. Bu mərhələlərin hər biri ölkəmizin və xalqımızın müqəddəratının tənəzzüldən tərəqqiyə doğru dəyişdiyi dövr olmaqla, Ulu Öndərin dövlətçilik fəlsəfəsinin əsasını təşkil edən azərbaycançılıq məfkurəsinin formalaşması ilə müşayiət olunub. Ulu Öndərin respublikaya rəhbərlik etdiyi 1969-1982-ci illər Azərbaycanda quruculuq salnaməsinin parlaq dövrü kimi tarixə düşüb. Ümummilli Liderin ikinci dəfə, ölkəmiz üçün həlledici bir məqamda hakimiyyətə gəlişi isə Azərbaycanın müasir tarixinin şərəfli səhifələrinin yazılmasına və dövlətimizin müstəqilliyinin əbədiliyinə hərtərəfli zəmin yaratmış oldu. 1993-2003-cü illəri əhatə edən hakimiyyət dövrü Ulu Öndərin dünyanın ən nadir şəxsiyyətlərindən, görkəmli siyasi və iqtisadi xadimlərindən biri olduğunu növbəti dəfə nümayiş etdirdi. Ulu Öndərin siyasi müdrikliyi, iradəsi və qətiyyəti, mükəmməl idarəçilik qabiliyyəti sayəsində dövlət müstəqilliyini bərpa etmiş Azərbaycanda bütün sahələrdə islahatlar geniş vüsət aldı və respublikamızın beynəlxalq nüfuzu durmadan yüksəlməyə başladı. Balanslaşdırılmış və milli maraqlara əsaslanan dövlət siyasəti, ictimai-siyasi sabitliyin dayanıqlılığı, iqtisadi qüdrət və güclü sənaye potensialı, elmi-texniki tərəqqi, təhsil və səhiyyənin inkişafı, müasir ordu quruculuğu, xalqın rifahının və həyat tərzinin durmadan yaxşılaşdırılması, milli irsin qorunması və milli-mənəvi dəyərlərin möhkəmləndirilməsi Ümummilli Liderin başlıca strateji hədəflərinə çevrildi. 2003-cü ildən bəri müstəqil dövlətimizin qurucusu və xalqımızın xilaskarı, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev cismən yanımızda olmasa da, onun ideyaları və böyük dühası əbədiyaşardır”.
Rektor bildirib ki, Ulu Öndərin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev həm ata vəsiyyətini yerinə yetirən övlad, həm onun memarı olduğu dövlətin rəhbəri, qurduğu qüdrətli ordunun Ali Baş Komandanı kimi Heydər Əliyev ucalığının parlaq təcəssümüdür: “Məhz Ulu Öndərin müəyyən etdiyi xətti, dahi şəxsiyyətin uzaqgörənliyini Ali Baş Komandan İlham Əliyev öz prezidentlik fəaliyyəti ilə təsdiqlədi. 44 gün davam edən Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusu Ermənistanın silahlı qüvvələrini darmadağın etdi. Bugünkü parlaq qələbəmiz məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrdə dövlət müstəqilliyimizin möhkəm təməlinin qoyulması, milli ruh, azərbaycançılıq məfkurəsinin yüksəlməyə başlaması, ordu quruculuğu sahəsində həyata keçirilən islahatlar sayəsində qazanıldı”.
Milli Məclisin üzvü Nizami Səfərov, millət vəkili, BDU-nun İctimai Nəzarət Şurasının üzvü Əminə Ağazadə, BDU-nun Ekoloji kimya kafedrasının müdiri, professor Sevinc Hacıyeva, BDU-nun Asiya və Afrika ölkələri tarixi kafedrasının müdiri İqbal Ağayev və BDU-nun Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti kafedrasının müəllimi Pərvin Eyvazov çıxışlarında ölkəmizin müstəqilliyinin möhkəmlənməsi və dönməz olmasının Ulu Öndərin uzaqgörən fəaliyyətinin, mübarizəsinin, cəsarətinin və böyük siyasi iradəsinin nəticəsi olduğunu vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, Ümummilli Liderin əsasını qoyduğu siyasət Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Azərbaycan sürətli və yüksək inkişaf yoluna qədəm qoyub. Bütün bu nailiyyətlər və bundan sonra qazanılacaq uğurlar Ulu Öndərin əsasını qoyduğu möhkəm bünövrəyə söykənir.
Sonda BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin müəllimi Mahir Qəribovun ssenari müəllifliyi ilə Azərbaycan Dövlət Televiziyasının hazırladığı “Tarixin izi ilə: Tarixdə əbədi imza” sənədli filmi nümayiş olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_99454196b749c0f2cf9329c8d_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное памяти общенационального лидера Гейдара Алиева.
В начале мероприятия участники возложили цветы к бюсту вождя в главном учебном корпусе вуза, с глубоким уважением и почтением отдали дань его памяти.
Мероприятие началось с исполнения государственного гимна и минуты молчания в память о общенациональном лидере Гейдаре Алиеве.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев сказал, что память о всемирно известном политике, выдающейся личности и общенациональном лидере Гейдаре Алиеве навсегда живет в сердце каждого азербайджанца и чтится с большим уважением. Он отметил, что Гейдар Алиев, руководивший республикой более 30 лет, в летописи государственности создал наследие, которое всегда нужно изучать, популяризировать и применять. «Гениальная личность и выдающийся государственный деятель руководил Азербайджаном как в советский период, так и в период восстановления государственной независимости. Каждый из этих этапов был периодом, когда судьба страны и народа менялась от упадка к прогрессу, и сопровождался формированием идеологии азербайджанства, которая легла в основу философии государственности великого вождя. В 1993-2003 годах он еще раз продемонстрировал, что является одной из редчайших личностей, выдающихся политических и экономических деятелей мира. Благодаря политической мудрости, воле и решимости великого вождя, а также его совершенным управленческим способностям, в Азербайджане, восстановившем государственную независимость, реформы во всех областях получили широкое распространение, и международная репутация республики начала неуклонно расти. Сбалансированная государственная политика, основанная на национальных интересах, устойчивость общественно-политической стабильности, экономическая мощь и сильный промышленный потенциал, научно-технический прогресс, развитие образования и здравоохранения, создание современной армии, постоянное улучшение благосостояния и образа жизни народа, сохранение национального наследия и укрепление национально-нравственных ценностей стали главными стратегическими целями общенационального вождя. Хотя гениальная личность Гейдар Алиев физически не с нами с 2003 года, но его великие идеи с нами навечно».
Ректор подчеркнул, что Президент Ильхам Алиев, являясь достойным последователем великого лидера, успешно продолжает определенную им политическую линию. Под руководством Верховного главнокомандующего героическая азербайджанская армия в 44-дневной Отечественной войне разгромила вооруженные силы Армении. Победа была одержана благодаря заложению великим вождём прочного фундамента независимости страны, подъему национального духа, идеологии азербайджанства, реформам в армии».
Затем на мероприятии выступили: член Милли Меджлиса Низами Сафаров, депутат парламента, член Общественного наблюдательного совета БГУ Амина Агазаде, заведующая кафедрой экологической химии БГУ Севиндж Гаджиева, заведующий кафедрой истории стран Азии и Африки БГУ Игбал Агаев и преподаватель кафедры азербайджанского языка и культуры речи БГУ Парвин Эйвазова.
В заключение был показан фильм Азербайджанского государственного телевидения «По следам истории: вечная подпись в истории» по сценарию преподавателя факультета журналистики БГУ Махира Гарибова.