https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ef3a1bf37a0d7a4484482f7d5_o.jpg
Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanında illik konteyner aşırma göstəricisi ilk dəfə olaraq 100 000 TEU səviyyəsinə çatıb.
Bu nailiyyət Prezident İlham Əliyevin 25 fevral 2025-ci il tarixli Fərmanı ilə Bakı Limanının “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-yə birləşdirilməsi nəticəsində formalaşan vahid nəqliyyat idarəetmə sisteminin səmərəliliyinin göstəricisidir. Dəniz limanı və dəmir yolu əməliyyatlarının inteqrasiyası yükaşırma proseslərinin sürətlənməsinə və logistik marşrutların optimallaşdırılmasına imkan yaradıb. Bu ilin sentyabrında Bakı Limanında bir sıra qurumların və ekspeditor şirkətlərinin birgə işlədiyi Vahid Keçid Mərkəzinin fəaliyyəti də limanda əməliyyatların daha çevik icrasına və yükaşırma göstəricilərinin davamlı artmasına dəstək verir. Görülən işlərin nəticəsi olaraq limanın yükaşırmalarında rekord göstərici əldə olunub.
Bakı Limanı regionun və Orta Dəhlizin (Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu) əsas qovşaqlarından biri kimi ticarət və logistika xəritəsində xüsusi strateji mövqe tutur. Qlobal tədarük zəncirlərinin yenidən formalaşdığı bir dövrdə Orta Dəhliz Asiyadan Avropaya və əks istiqamətə ən təhlükəsiz, rahat, çevik və qısa tranzit marşrutu kimi əhəmiyyətini daha da artırıb. Bakı Limanı infrastruktur imkanları, texniki göstəriciləri və təcrübəli mütəxəssisləri sayəsində regionun logistikasının inkişafına böyük töhfə verir, regionda “Yaşıl Liman” (“EcoPort”) sertifikatına sahib ilk liman kimi əməliyyatları beynəlxalq ekoloji tələblərə uyğun təşkil edərək Orta Dəhliz üzrə daşımaların dayanıqlığını təmin edir.
Konteyner yükaşırmasının artım dinamikası bu nailiyyəti daha da əhəmiyyətli edir. Əgər 2020-ci ildə Bakı Limanı vasitəsilə 40 395 TEU konteyner daşınmışdısa, 2024-ci ildə 76 775 TEU konteyner daşınıb ki, bu da öz növbəsində 90% və ya 1.9 dəfə artım deməkdir. Car ildə isə illik 100 000 TEU həddinin aşılması limanın konteyner əməliyyatlarının səmərəliliyini göstərir və növbəti il üçün daha yüksək proqnozlara əsas yaradır.
Bununla yanaşı, limanın ümumi yükaşırma nəticələrində də davamlı artım müşahidə edilir. Əgər Ələt qəsəbəsində müasir liman kompleksinin istifadəyə verildiyi 2018-ci ildə Bakı Limanı vasitəsilə 3 milyon 787 min ton yük aşırılmışdısa, cari ilin 11 ayı ərzində bu rəqəm 7 milyon 547 min tona yüksəlib.
Bu yüksək nəticələr Bakı Limanının regionun ən etibarlı logistik qovşaqlarından olduğunu bir daha sübut edir və Azərbaycanın logistik sisteminin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu göstərir. Limanın yükaşırma göstəricilərinin artması Azərbaycanın Şərqlə Qərb arasında strateji logistik marşrut kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirir. Bakı Limanında yaşıl və rəqəmsal logistik həllərin tətbiqi və Orta Dəhliz üzrə inteqrasiyanın dərinləşməsi daha böyük yük həcmləri, daha geniş ticarət əlaqələri və ölkə iqtisadiyyatına daha irihəcmli əlavə dəyər vəd edir.
Qeyd edək ki, son dövrdə Azərbaycanın tranzit rolu ildən-ilə möhkəmlənir, yeni logistik əməkdaşlıqlar və modern infrastruktur nəticəsində yük əməliyyatları sürətlənib və daha çox həcmdə yük qəbul edilir. 2025-ci ilin 11 ayında ADY Orta Dəhliz üzrə 350 blok-qatar qəbul edib. Bu, 2024-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 34% çoxdur.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ef3a1bf37a0d7a4484482f7d5_o.jpg
Объем перевалки контейнеров в Бакинском международном морском торговом порту впервые достиг показателя 100 000 TEU в год.
Это достижение является показателем эффективности единой системы управления транспортом, сформированной в результате интеграции Бакинского порта с ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД), осуществленной согласно указу Президента Ильхама Алиева от 25 февраля 2025 года. Объединение операций морского порта и железной дороги позволила ускорить процессы перевалки грузов и оптимизировать логистические маршруты. Деятельность Единого транзитного центра, открытого в сентябре этого года в Бакинском порту, где совместно работают государственные структуры и экспедиторские компании, также способствует более гибкому выполнению операций и устойчивому росту показателей перевалки. Результатом проделанной работы стал рекордный показатель перевалки грузов в порту.
Бакинский порт, являясь одним из главных узлов региона и Среднего коридора (Транскаспийского международного транспортного маршрута), занимает особое стратегическое положение на торгово-логистической карте. В период переформатирования глобальных цепочек поставок Средний коридор еще больше повысил свою значимость как наиболее безопасный, удобный, гибкий и короткий транзитный маршрут из Азии в Европу и обратно. Бакинский порт благодаря своим инфраструктурным возможностям, техническим показателям и опытным специалистам вносит большой вклад в развитие региональной логистики. Являясь первым в регионе портом, обладающим сертификатом «Зеленый порт» (EcoPort), он организует операции в соответствии с международными экологическими требованиями, обеспечивая устойчивость перевозок по Среднему коридору.
Динамика роста контейнерной перевалки делает это достижение еще более значимым. Если в 2020 году через Бакинский порт было перевезено 40 395 TEU контейнеров, то в 2024 году этот показатель составил 76 775 TEU, что означает рост на 90% или в 1,9 раза. Преодоление годовой отметки в 100 000 TEU в текущем году демонстрирует эффективность контейнерных операций порта и дает основание прогнозировать еще более высокие показатели на следующий год.
Наряду с этим наблюдается устойчивый рост и в общих результатах перевалки грузов в порту. Если в 2018 году, когда в поселке Алят был введен в эксплуатацию современный портовый комплекс, через Бакинский порт было перевалено 3 миллиона 787 тысяч тонн грузов, то за 11 месяцев текущего года эта цифра возросла до 7 миллионов 547 тысяч тонн.
Эти высокие результаты в очередной раз подтверждают, что Бакинский порт является одним из самых надежных логистических узлов региона, а также свидетельствуют о начале нового этапа развития логистической системы Азербайджана. Рост показателей перевалки грузов в порту еще больше укрепляет позиции Азербайджана как стратегического логистического маршрута между Востоком и Западом. Внедрение «зеленых» и цифровых логистических решений в Бакинском порту, а также углубление интеграции в рамках Среднего коридора обещают большие объемы грузов, более широкие торговые связи и значительную добавленную стоимость для экономики страны.
Отметим, что в последнее время из года в год транзитная роль Азербайджана все больше укрепляется, в результате новых логистических партнерств и современной инфраструктуры ускорились грузовые операции, осуществляется прием все большего объема грузов. За 11 месяцев 2025 года АЖД приняла по Среднему коридору 350 блок-поездов, что на 34% больше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.