https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_2d101634c813313b1228b0c9c_o.jpg
16 -17 dekabr 2025-ci il tarixində Bakıda AZCON Holding şirkətlərindən olan Milli Süni İntellekt Mərkəzi (MSİM) Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə bir sıra dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri üçün yüksəksəviyyəli “Artificial Intelligence (AI) Leadership” adlı təlimini həyata keçirir.
Stanford Engineering Center for Global & Online Education-in rəhbəri Karissa Little proqramın açılış nitqi ilə çıxış edərək iştirakçıları salamladı və dövlət idarəçiliyində qərarvermə proseslərinin gücləndirilməsi, eləcə də süni intellektin məsuliyyətli tətbiqinə rəhbərlik edilməsi baxımından Sİ-yə əsaslanan liderliyin əhəmiyyətini vurğuladı.
“Texnoloji imkanlarla yanaşı, insan kapitalının inkişafı süni intellektin tətbiqi ilə bağlı uzunmüddətli transformasiyanın əsas sütunlarından biridir,” – deyə AZCON Holding-in icraçı direktorunun müşaviri Aysel Soltanova vurğulayıb. İdarəetmədə liderliyin inkişafına yönəlmiş təşəbbüslərin dövlət institutlarına süni intellekt texnologiyalarını məsuliyyətli və effektiv şəkildə tətbiq etmək imkanı verdiyini qeyd edib.
Qeyd edək ki, “Stanford Engineering Center for Global & Online Education” tərəfindən həyata keçirilən və iki gün davam edəcək təlimin məqsədi dövlət idarəçiliyində süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi üzrə strateji biliklərin artırılması, məlumat yönümlü qərarvermə praktikasının gücləndirilməsi və ölkənin innovasiya ekosisteminin inkişafına institusional dəstəyin genişləndirilməsi olacaq. Təlim müddətində iştirakçılar süni intellektin idarəetmə proseslərində rolu, tətbiq sahələri, potensial transformasiya imkanları və risklərin idarə olunması ilə bağlı qabaqcıl beynəlxalq yanaşmalarla tanış olurlar.
Bakıya səfər edən Stanford təlimçiləri tədrisi üç əsas strateji istiqamət – süni intellekt ekosistemi, süni intellekt ilə güclənən təşkilatlar, təsir üçün süni intellekt innovasiyası üzrə həyata keçirirlər.
Proqramı uğurla tamamlayan iştirakçılara “Stanford Engineering Center for Global & Online Education” tərəfindən sertifikatlar təqdim olunacaq.
Milli Süni İntellekt Mərkəzi (MSİM) haqqında
AZCON Holding şirkətlərindən olan Milli Süni İntellekt Mərkəzi Azərbaycanın süni intellekt sahəsində institusional liderliyini gücləndirmək məqsədilə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı, innovativ süni intellekt həllərinin inkişafı və milli əhəmiyyətli tədqiqatların aparılması istiqamətində fəaliyyət göstərir. Mərkəz dövlət qurumları, sənaye və beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlıq edərək ölkənin süni intellekt potensialının inkişafına dəstək verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_2d101634c813313b1228b0c9c_o.jpg
On December 16-17, 2025, in Baku, the National Artificial Intelligence Center (NAIC), an AZCON Holding company, with the support of the Ministry of Digital Development and Transport, has launched a high-level Artificial Intelligence (AI) Leadership training program for senior representatives of various government institutions.
At the opening of the program, Carissa Little, Head of the Stanford Engineering Center for Global & Online Education, welcomed participants and emphasized the importance of AI-driven leadership in strengthening decision-making processes in public administration, as well as in guiding the responsible application of artificial intelligence within government institutions.
“Alongside technological capabilities, the development of human capital is one of the key pillars of long-term transformation through artificial intelligence,” noted Aysel Soltanova, Advisor to the Executive Director of AZCON Holding. Mrs. Soltanova highlighted that initiatives focused on leadership development enable public institutions to apply AI technologies in a responsible and effective manner apply AI technologies in a responsible and effective manner.
The two-day program, delivered by the Stanford Engineering Center for Global & Online Education, is designed to enhance strategic knowledge related to the application of artificial intelligence in public administration, strengthen data-driven decision-making practices, and expand institutional support for the development of the country’s innovation ecosystem.During the training, participants will be introduced to leading international approaches to the role of AI in management processes, application areas, potential transformation opportunities, and risk management.
Stanford instructors visiting Baku are delivering the training across three strategic focus areas: the AI ecosystem, AI-powered organizations, and AI innovation for impact.
Participants who successfully complete the program will receive certificates issued by the Stanford Engineering Center for Global & Online Education.
About the National Artificial Intelligence Center
The National Artificial Intelligence Center (NAIC), an AZCON Holding company, works to strengthen Azerbaijan’s institutional capacity in the field of artificial intelligence through the development of highly qualified human capital, innovative AI solutions, and research supporting national AI development priorities. The Center collaborates with government institutions, industry, and international partners to advance the country’s AI capabilities.